Zadejte hledaný výraz...

Řídit webináře a schůzky s jistotou

Vzpomenete si na ten první okamžik, kdy jste měli vést online schůzku nebo webinář? Obrazovka svítila, mikrofon čekal a vy jste se klepali jako osika. Možná jste si říkali, že nejste ten typ, co zvládne mluvit k publiku. Byť jen virtuálnímu. Pokud to zní povědomě, nejste v tom sami. Dobrá zpráva? Dá se s tím něco dělat.

Možná se vám potí dlaně, když vidíte tlačítko „Připojit se“. Možná máte pocit, že váš hlas zní divně, když se slyšíte ze záznamu. A možná už dopředu počítáte s tím, že něco technicky selže. To všechno je úplně v pořádku. Spousta lidí, i ti, kteří dnes vedou webináře jako profíci, začínali stejně nejistí.

Klíčem k jistotě není dokonalost. Je to příprava, zvyknutí si na vlastní hlas a hlavně vědomí, že chyba není konec světa. Dokonce může být i sympatická.

Tři pilíře, které vám dodají klid

  1. Příprava
    I když je schůzka „jen online“, udělejte si osnovu. Klidně ručně na papír. Vědět, co chcete říct a jak dlouho vám to zabere, vám dá oporu.

  2. Prostředí
    Ticho, dobré světlo, uzavřená místnost a klid. Věřte, že když vás nic neruší, působíte jistěji. I když uvnitř cítíte lehké chvění.

  3. Technika
    Otestujte mikrofon a kameru předem. Zkuste si na nečisto pustit vlastní obraz, nahrajte se. Pomůže to zvyknout si na sebe zvenčí a časem to přestanete vůbec řešit.

Jak mluvit klidně, i když se necítíte klidně

Dech je vaše kotva. Než začnete, zhluboka se nadechněte a klidně si dejte pár vteřin jen tak v tichu. Nemusíte spěchat. Klidné tempo působí jistě. A ticho mezi větami? To není chyba. To je prostor, kde lidé vstřebávají, co říkáte.

Nevadí, když občas ztratíte nit. Neomlouvejte se za každou drobnost. Lidé to často ani nezaznamenají a když ano, ocení lidskost víc než strojený výkon.

Technologie jako opora, ne jako hrozba

Představte si platformu, která vás podrží, i když jste nervózní. Kde vše najdete přehledně, nic není schované pod třetím kliknutím a kdykoliv si můžete věci připravit dopředu. ClickMeeting je jednou z těch platforem, které myslí na běžného uživatele. Ne jen na technické kouzelníky.

Díky intuitivnímu rozhraní, jednoduchému nastavení i možnosti předem si připravit prezentaci nebo anketu se můžete soustředit na to podstatné. Tedy na svůj klid a kontakt s účastníky.

I introvert může být skvělý moderátor

Introverze není nevýhoda. Často právě introverti dokážou být empatičtí, přirození a pozorní ke druhým. Co jim chybí na extrovertním sebevědomí, to dohánějí promyšleností a upřímností.

Nemusíte být bavič. Stačí být opravdoví. Klidný projev, pár připravených vět na úvod a závěr, občasná pauza. To všechno dělá z webináře přívětivé prostředí, ne stresující prezentaci.

A navíc. Čím častěji to zkusíte, tím přirozeněji se budete cítit. První schůzka je těžká. Druhá už jen trochu. A pátá? Možná se přistihnete, že si to vlastně užíváte.

Každý může řídit online schůzku s jistotou

Nepotřebujete speciální kurz rétoriky ani roky zkušeností. Stačí začít. A dovolit si být normální. Drobné přeřeknutí? V pořádku. Nervózní ruce? Taky v pořádku. Důležité je to, co lidem předáváte. A že mluvíte od srdce.

Takže příště, až před sebou uvidíte blikající kamerku a skupinu tváří v rámečcích, zkuste se nadechnout a říct si: „Tohle zvládnu.“ A víte co? Opravdu zvládnete.


Kategorie