Napsal Jiří Šubr;1453826
Aleš: Doložit konkrétní případ myslíš jak, svědectví lidí? Jediné, co se může udělat při týhle situace je, že se to nahlásí a popíše. Většinou má tohle hlásit doktor, ale ten na to většinou nemá čas nebo prostě přisuzuje komplikace něčemu jinému. V praxi od toho většina lékařů dává ruce pryč. Je ale možné to nahlásit někde online, teď nevím stránku. Každopádně k datům pokud vím přístup nikdo nemá a kdo ví, jaký efekt to pak má v praxi.Btw. některé vakcíny jsou vcelku nové. Vědeckých studií na tohle téma moc není, většinou hodně staré, které zkoumají ještě komunistické vakcíny, které možná sice byly s vyšším obsahem hliníku, ale očkovalo se později, větší rozestupy a proti méně nemocem.Jinak nejsem pro to neočkovat, nevím kde jsi to vyčetl.Aleši, tvůj přístup je racionální, tomu rozumím. Proto asi tohle ani nedokážeš pochopit. Těch případů zkrátka není málo a rodičům, kteří se budou nadosmrti starat o postižené dítě kvůli povinné vakcinaci, přičemž nedostanou žádné odškodnění, BYŤ je to povinné, jsou nějaké staré vědecké studie opravdu u zádele. Možná až se to stane tobě, tak přehodnotíš přístup.
>>>Mate pro to nejaky dukaz?
"Většinou má tohle hlásit doktor, ale ten na to většinou nemá čas nebo prostě přisuzuje komplikace něčemu jinému. V praxi od toho většina lékařů dává ruce pryč. "
>>>A pro tohle?
"Btw. některé vakcíny jsou vcelku nové. Vědeckých studií na tohle téma moc není, většinou hodně staré, které zkoumají ještě komunistické vakcíny, které možná sice byly s vyšším obsahem hliníku, ale očkovalo se později, větší rozestupy a proti méně nemocem."
Obecne tady neresim nic osobniho, tak to neni treba posunovat, jen musim souhlasit s Ales Jiricek, ze diskutujete bez argumentu (konkretnich...), nekde demagogicky a iracionalne, a operujete s emocemi.
"Možná až se to stane tobě, tak přehodnotíš přístup."
Vec se ma tak, ze mame ockovani asi jako prechazeni na zelenou, kdyby se prechazelo na cervenou, tak zrejme zemre placnu 1000x lidi vice, nez pri prechazeni na zelenou, a ano, existuji pripady, kdy nekoho zabilo auto pri prechazeni na zelenou - co by tedy ten, kdo prechazel na zelenou, mel prehodnotit? Mel chodit na cervenou? (Aby ho to srazilo a par let drive?) Ptam se jenom, co to je za argument, krome hrani na city a vyzva k nejakemu reseni, ktere vy nikde neuvadite, nebo k iracionalnimu chovani. Stejne tak prece muzete rict, kdyz lekar udela pri operaci co muze, a pacient zemre, ze lekari jsou na nic... O vede, kdyz se objevi chyba/omyl, muzete rict, ze je k nicemu (to uz jste mozna udelal...). Neni lepsi tedy rict rovnou, ze je lepsi zustat hloupy a ignorant, protoze i chytry clovek dela chyby? Kam ta argumentace ma smerovat?
---------- Příspěvek doplněn 29.03.2018 v 08:37 ----------
Napsal Radek O.;1453934
Vite dohledat si muze kdokoli cokoli, ano ne kazdy to umi. Na druhou stranu, pokud nekdo v diskuzi bude rikat, jak na neco existuji stovky a tisice vedeckych zdroju, tak pak bych cekal, ze mi s tim hledanim pomuze, kdyz uz to vse absolvoval a neodkaze mne na takove to "vsak si to najdi" kde u takove odpovedi mam ty zkusenosti (cest vyjimkam), ze zadne stovky/tisice praci nezna, jen to strelil do boku.Zde nastava ten problem, ze existuji ruzne studie. Jedny rikaji A druhe B a casto jdou proti sobe. Za studiemi casto stoji vedci s tituly z ruznych svetovych univerzit. Kazdy ma velmi dobre argumenty pro svou verzi a je to casto jen o tom, cemu budu vice verit, nez o tom, co je vice vedecke a vice verohodne. Bezny clovek navic nema absolutne zadnou sanci posoudit kvalitu tech praci, verohodnost, opravdovou vedeckost a to, zda jsou spravne ci nejsou. Nevim zda by mel vubec zde na webtrhu nekdo takovou kvalifikaci, aby dokazal posoudit spravnost nejake vedecke studie na toto tema. Mozna ano, ale jsem k tomu skepticky. Tudiz je to opet o tom, ze prapuvodne se k necemu priklanim a pak vice verim tem ci onem zdrojum, ostatne tak jako v drtive vetsine dalsich pripadu.Ja se od pocatku (i bez velkych vedeckych studii) klonim na stranu ockovani a nemam s nim problem a i kdyby mel nejake nasledky, tak pozitiva pro mne vyrazne prevysuji, jen si nekdy rikam, zda je nutne ockovat vse co se ockuje, tak brzy, tak po sobe apod. tam uplne jasno nemam. To jen k tematu :)
Nemam problem ukazat na lepsi zdroje, to placnuti o objemu praci ale zase takove placnuti nebude... O jakem se bavime casovem obdobi?, a co se tedy pocita?, chemicke, biochemicke, medicinske, psychiatricke journals? Tady se prece nikdo na nic konkretniho nepta, tak se tezko konkretne odpovida... Pokud vim, nekteri maji jasno v tom, ze prace na toto tema jsou zastarale, atd, a mne jen zajima, odkud ta tvrzeni berou :-)
To, ze jsou ruzne studie, je prirozene - jina velikost vzorku, jinak vybrany vzorek, jina metodologie, jina statisticka metoda vyhodnoceni, atd - je jen otazka casu, a vyvoje, kdy se ukaze, co odpovida realite, a co ne - a tady nepochybuju, ze zrovna u testovani jakychkoli leciv je to sakra na dlouho v case, je potreba velky vzorek a hodne penez.... To ze nejde obratem provest experiment, ve kterem byly desitky tisic lidi a trval deset let, je asi jasne. A samozrejme, ze bezny clovek ty odkazy ani neposoudi, co do kvality, nebo vysledku - staci se podivat na fb skupiny matek proti ockovani. Problem je ale ten, ze vetsi cast jsou jen clanky bez autora a bez citaci, kde je obca lez veta od vety, sam jsem par takovych videl, a tech nekolik clanku, co maji autora a citace napr klidne odkazuji na clanky, ktere jsou v rozporu s tim, co na ne odkazuje, prave proto, ze autor vi, ze si to bezny clovek tezko da dohromady - musel byt umet a chtit hledat fulltext toho clanku, umet trochu anglicky, umet aspon zaklady statistiky a rekneme matematiky, atd...
Ja se primarne nevyjadroval prece k tomu, ze kdyz najdu jeden clanek, tak posoudim, jestli ty zavery odpovidaji realite, nebo ne. To vam prece nikdo neposoudi, k tomu jsou prave dalsi citace a ostatni clanky a reserse a to samotne hledani, aby bylo videt, v jakem stavu ta dana problematika je - zadne reseni typu tady to pisou takhle, tak to takhle je, prece neni, ale to neznamena, ze je neco spatne :-)
Navic ja nikde netvrdil jednak, ze vakciny nejsou nebezpecne, nebo ze nemaji vedlejsi priznaky, nebo ze jsou dokonale, z principu nikdy nebudou, nebo ze toto je nejlepsi stav, jaky je mozny. Jen se tu slusne snazim branit proti demagogii, hrani na city a iracionalite, kdyz nikdo lepsi reseni nez ockovani nema... Nebo ano? Tak sem s tim...
---------- Příspěvek doplněn 29.03.2018 v 09:10 ----------
Jinak se tu opakuje stejna vec - vedecke clanky se opravdu nedaji porovnavat jako rohliky, protoze jde napr o experimenty s ruznou velikosti vzorku, metodologii, testuje se treba uplne jina hypoteza - vzdycky budou mit jinou vahu a relevanci, podle toho, o cem se bavite. Pokud nekdo chce koukat na to, v jakem stavu ta problematika je, tak kouka na nejake reserse, souhrny, knihy - ale ty, co povazuji vedecky pokrok za dukaz toho, ze veda je spatna a zbytecna, to stejne neuspokoji, protoze za deset ci dvacet let budou vyvinuty zase presnejsi metody, lepsi pristupy, bude vice dat, na kterych bude mozne neco overovat, a to, co bylo, se ukaze jako nepresne, a ono je to uplne prirozene...
29. 3. 2018 08:18:30