Zadejte hledaný výraz...

Nový občanský zákoník od 1.1.2014 – změny v obchodních podmínkách

igor
verified
rating uzivatele
(18 hodnocení)
3. 12. 2013 22:44:16
Napsal Radek O.;1029295
Takova slovenska SOI to je jina liga :)
Vsetky SK urady su uplne ina liga. Niekedy ked sa tu ludia stazuju na CZ urady tak len tisko zavidim. Ale pokial mate vsetko v poriadku a dobreho pravnika tak zriesite aj SK SOI (nedavno sme s nimi vyhrali dalsi pripad na Najvyssom sude) - aspon je sranda nejaka... :)
3. 12. 2013 22:44:16
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972386
Napsal Radek O.;1029295
U nas byla COI tak asi 3x, hygiena taky, UOOU asi 4x. U nas neni nic zajimaveho, my vetsinou delame veci jeste nad ramec zakona. A marne uvazuji, zda jsme nekdy dostali vubec pokutu.
Taky bych řekl, že u "giganta" je naopak větší předpoklad, že bude mít vše OK. A že se raději ČOIka zaměří na ty menší, kde "vždy něco najde".
Na druhou stranu - jeden eshop ve kterém se angažuji, bych zařadil celkově mezi střední, v daném sortimentu trochu větší střední :-) a ČOIka u nás byla za dobu fungování 1x na udání zákazníka nespokojeného s průběhem reklamace. Reklamace byla z pohledu ČOI ok, ale dostali jsme flastr právě za to upozornění na možnost odstoupit od smlouvy.
---------- Příspěvek doplněn 04.12.2013 v 07:44 ----------
Napsal igor;1029307
Vsetky SK urady su uplne ina liga. Niekedy ked sa tu ludia stazuju na CZ urady tak len tisko zavidim. Ale pokial mate vsetko v poriadku a dobreho pravnika tak zriesite aj SK SOI (nedavno sme s nimi vyhrali dalsi pripad na Najvyssom sude) - aspon je sranda nejaka... :)
Právě expandujeme do SK, tak to se máme na co těšit ha? :-)
4. 12. 2013 07:43:32
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972385
SPAMIKY
verified
rating uzivatele
4. 12. 2013 09:20:36
Nechci se zde hádat, ale pokud stačí v dnešní době říci do telefonu ANO, a máte smlouvu na 2 roky uzavřenou, aniž bych bych četl nebo slyšel obchodní podmínky?
Prostě to bude záležet kdo bude mít silnějšího právníka. Je to ale smutné.
4. 12. 2013 09:20:36
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972384
Standa63
verified
rating uzivatele
(14 hodnocení)
14. 12. 2013 17:25:27
Tady je nově vodítko, jak Obchodní podmínky upravit.
14. 12. 2013 17:25:27
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972383
JKHouba
verified
rating uzivatele
(1 hodnocení)
14. 12. 2013 18:39:21
§ 1832
(1) Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, vrátí mu podnikatel bez zbytečného odkladu, nejpozději do čtrnácti dnů od odstoupení od smlouvy, všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem. Podnikatel vrátí spotřebiteli přijaté peněžní prostředky jiným způsobem jen tehdy, pokud s tím spotřebitel souhlasil a pokud mu tím nevzniknou další náklady.
(2) Jestliže spotřebitel zvolil jiný, než nejlevnější způsob dodání zboží, který podnikatel nabízí, vrátí podnikatel spotřebiteli náklady na dodání zboží ve výši odpovídající nejlevnějšímu nabízenému způsobu dodání zboží.
(3) Podnikatel uhradí spotřebiteli náklady spojené s vrácením zboží, jestliže neupozornil spotřebitele o povinnosti nést tyto náklady v souladu s ustanovením §1820 odst.1 písm.g).
(4) Odstoupí-li spotřebitel od kupní smlouvy, podnikatel není povinen vrátit přijaté peněžní prostředky spotřebiteli dříve, než mu spotřebitel zboží předá nebo prokáže, že zboží podnikateli odeslal.
Na novém OZ dělali prý 10 let. No, vzhledem k aféře s plzeňskými turbostudenty....
Odstavec 1 a 4 se tady trochu tluče, není tam žádný odkaz na ustanovení odst 4 a v odst.4 zase není nic, že by se jednalo o úpravu lhůty dle odst.1., tak jsem zvědavý, jak to jednou bude vypadat v reálu, až dojde na lámání chleba.
Není tu náhodou nějaký právník?
---------- Příspěvek doplněn 15.12.2013 v 08:00 ----------
Napsal Standa63;1033506
Tady je nově vodítko, jak Obchodní podmínky upravit.
Nový OZ je prostě otřes. A perlička je smluvní pokuta, která dle nálezu ÚS nesmí být v OP, ale můžete si ji sjednat telefonicky nebo někde v poznámce! To je tedy pěkná kráv.vovina!! Hlavně, že poznámka, pokud to nevyloučíte v OP!?? je právně závazná!! (Neodmítnete-li bez zbytečného odkladu smlouvu.
To mi přijde jako ptákovina, protože se jedná o jednostranný akt zákazníka, který mění (byť údajně nepodstatně ) kupní smlouvu, která je odesláním závazná a obchodník se k ní může vyjádřit až dodatečně.. Přitom zákazník má právo a možnost si zvolit, jestli bude OP akceptovat a tudíž nakoupí, nebo jsou pro něj nepřijatelné a tudíž půjde jinam. Nechápu, proč by poznámka ke zboží )nebo celková) pro obchodníka měla být závaznou součástí smlouvy sama o sobě, pokud není v OP z této smlouvy vyloučena.?!! Jedná se přeci o Poznámku! Chápu to jako" Zašlete mi zboží až příští týden, protože jsem ještě na dovolené... Nebo nejezdí nám výtah, ať to nemusíme rvát do 5.patra po schodech.... ..budete mít k tomu a tomu ještě také ten a ten doplněk?.."
No, co nezpitvoří Brusel a EU, to domrví naši "odborníci".
---------- Příspěvek doplněn 15.12.2013 v 08:08 ----------
Napsal SPAMIKY;1029393
Nechci se zde hádat, ale pokud stačí v dnešní době říci do telefonu ANO, a máte smlouvu na 2 roky uzavřenou, aniž bych bych četl nebo slyšel obchodní podmínky?
Prostě to bude záležet kdo bude mít silnějšího právníka. Je to ale smutné.
Ono kolikrát ani to ANO říct nemusíte.
A stejně se Vás snaží ošulit, kde se dá. Právě řeším problém s poskytovatelem internetu, kdy jsem smlouvu uzavřel s jiným a toho pak spolkla odnož O2. Automatické prodlužování na další 3 roky musím vypovědět minimálně 3 měsíce předem, ale slečna mi, po poradě s techniky??!! napsala, že pokud chci smlouvu ukončit, musím poslat výpověď nejdříve v lednu, když doba určitá končí počátkem března. A samožřejmě mi toto poslala mailem, v den, který jsem jí řekl, že na pár týdnů odjíždím do zahrančí a nebudu na příjmu, protože to prý dříve nestihla. A vlednu bych dostal odpověď, že jsem prošvihl termín a mám další 3 roky nebo penále. ( jenže už jsem výpověď odeslal den před odjezdem) Jak já nesnáším tyhle nadnárodní molochy a naše poskoky!!
---------- Příspěvek doplněn 15.12.2013 v 08:10 ----------
Napsal ramix;1029045
No má jich aktuálně 314, což každý rok stejně dělá pěknou sumičku.
No jistě, min. cca 15 k / "ks".. za členství.. atd...
14. 12. 2013 18:39:21
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972382
Standa63
verified
rating uzivatele
(14 hodnocení)
31. 12. 2013 08:11:37
Právě jsem se dozvěděl, že nové Obchodní podmínky nemusí být od 1.1.2014, je to pravda?
31. 12. 2013 08:11:37
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972381
Napsal Standa63;1038346
Právě jsem se dozvěděl, že nové Obchodní podmínky nemusí být od 1.1.2014, je to pravda?
Obchodní podmínky musí odpovídat právním normám. Nový OZ vstoupí v platnost 1.1.2014.
31. 12. 2013 08:38:12
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972380
JKHouba
verified
rating uzivatele
(1 hodnocení)
31. 12. 2013 09:38:19
Tady jsem našel docela jednu zajímavou věc:
Zvláštní ustanovení o závazcích ze smluv uzavíraných distančním způsobem
§ 1824
(1) Sjednává-li se smlouva prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, sdělí podnikatel spotřebiteli údaje uvedené v § 1811 odst. 2 a § 1820 odst. 1.
(2) Pokud prostředek komunikace na dálku neumožňuje poskytnout spotřebiteli všechny údaje, obdrží spotřebitel alespoň údaje podle § 1811 odst. 2 písm. a), b), c) a g) a údaje podle § 1820 odst. 1 písm. b), c) a h). Ostatní údaje sdělí podnikatel spotřebiteli v textové podobě nejpozději do doby plnění.
Pro přehled:
§ 1811
(2) Směřuje-li jednání stran k uzavření smlouvy a tyto skutečnosti nejsou zřejmé ze souvislostí, sdělí podnikatel spotřebiteli v dostatečném předstihu před uzavřením smlouvy nebo před tím, než spotřebitel učiní závaznou nabídku
a) svoji totožnost, popřípadě telefonní číslo nebo adresu pro doručování elektronické pošty nebo jiný kontaktní údaj,
b) označení zboží nebo služby a popis jejich hlavních vlastností,
c) cenu zboží nebo služby, případně způsob jejího výpočtu včetně všech daní a poplatků,
d) způsob platby a způsob dodání nebo plnění,
g) údaj o době trvání závazku a podmínky ukončení závazku, má-li být smlouva uzavřena na dobu neurčitou,
+
§ 1820
Sdělení před uzavřením smlouvy
(1) Směřuje-li jednání stran k uzavření smlouvy a používá-li při něm podnikatel výhradně alespoň jeden komunikační prostředek, který umožňuje uzavřít smlouvu bez současné fyzické přítomnosti stran (dále jen „prostředek komunikace na dálku“) nebo směřuje-li takové jednání k uzavření smlouvy mimo prostor obvyklý pro podnikatelovo podnikání, sdělí podnikatel spotřebiteli v dostatečném předstihu před uzavřením smlouvy nebo před tím, než spotřebitel učiní závaznou nabídku také
a) náklady na prostředky komunikace na dálku, pokud se liší od základní sazby,
b) údaj o případné povinnosti zaplatit zálohu nebo obdobnou platbu, je-li vyžadována,
c) v případě, že se jedná o smlouvu, jejímž předmětem je opakované plnění, nejkratší dobu, po kterou bude smlouva strany zavazovat,
d) v případě smlouvy uzavírané na dobu neurčitou nebo jejímž předmětem je opakované plnění, údaj o ceně nebo způsobu jejího určení za jedno zúčtovací období, kterým je vždy jeden měsíc, pokud je tato cena neměnná,
e) v případě smluv uzavíraných na dobu neurčitou nebo jejímž předmětem je opakované plnění, údaje o veškerých daních, poplatcích a nákladech na dodání zboží nebo služby určených způsobem podle písmena b),
f) pokud lze využít práva na odstoupení od smlouvy, podmínky, lhůtu a postupy pro uplatnění tohoto práva, jakož i formulář pro odstoupení od smlouvy, jehož náležitosti stanoví prováděcí právní předpis,
g) údaj, že v případě odstoupení od smlouvy ponese spotřebitel náklady spojené s navrácením zboží, a jde-li o smlouvu uzavřenou prostřednictvím prostředku komunikace na dálku, náklady za navrácení zboží, jestliže toto zboží nemůže být vráceno pro svou povahu obvyklou poštovní cestou,
h) údaj o povinnosti uhradit poměrnou část ceny v případě odstoupení od smlouvy, jejímž předmětem je poskytování služeb a jejichž plnění již začalo,
i) jde-li o smlouvu podle § 1837 písm. l), údaj, že spotřebitel nemůže odstoupit od smlouvy, popřípadě za jakých podmínek mu právo na odstoupení od smlouvy zanikne, a
j) údaj o existenci, způsobu a podmínkách mimosoudního vyřizování stížností spotřebitelů včetně údaje, zda se lze obrátit se stížností na orgán dohledu nebo státního dozoru.
Takže mi z toho vychází, že ne všechno musí být hned zasíláno po odeslání objednávky.
(Tady měl zákonodárce asi nějakou světlejší chvilku a pochopil, že technika není všemocná.)
Jak to vidíte vy?
31. 12. 2013 09:38:19
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972379
SPAMIKY
verified
rating uzivatele
31. 12. 2013 09:59:59
jkHouba - já to vidím, tak, že eshopy toto vše jasně splnili tím, že vše mají uvedenov v písemné formě na webu - e-shopu. Náš milý zákonodárce hlavně myslel, pokud myslel na tzv "šmejdy" a různé telefonní nabídky.
Pokud máš vše v eshopu napsané, má to zákazník k dispozici před uzavřením smlouvy. Pokud by to neplatilo, tak nejsme právní stát a je tu banánistán.
31. 12. 2013 09:59:59
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972378
Roman
verified
rating uzivatele
(55 hodnocení)
31. 12. 2013 10:16:29
Co jsem tak procházel různé servery, tady četl atd. Stačí v mailu který se odesílá jako potvrzení objednávky uvést odkaz na podmínky které jsou na e-shopu, nebo je potřeba je vkládat např v PDF jako přílohu?
Děkuji
31. 12. 2013 10:16:29
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972377
Konzultovali jsme novy OZ s nekolika pravniky i jednim clovekem z jednoho dozoroveho organu.
Idealni reseni, aby bylo vse splneno by bylo, pokud by pred odeslanim objednavky byl krok, ktery nelze preskocit a ve kterem by zakaznikovi vyskocili k ulozeni/otevreni obchodni podminky a ty si mohl stahnout, ulozit, vytisknout apod.
Jak minimum vyvozuji to, ze by OP mely byt soucasti potvrzeni objednavky a samozrejme odkaz na OP v kosiku. K dispozici musi byt formular pro odstoupeni od smlouvy ke stazeni, opet ideal jako soucast potvrzeni objednavky.
31. 12. 2013 10:19:11
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972376
Roman
verified
rating uzivatele
(55 hodnocení)
31. 12. 2013 10:38:20
Dík.
Osobně by mě zajímalo kdo bude dělat mezikrok, teď když si všichni testují co nejlepší/nejrychlejší/nepřehlednější nákupní proces a najednou by měl o krok víc jen kvůli výmyslu nějakých "úředníků", no budiž..
31. 12. 2013 10:38:20
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972375
hairstyling
verified
rating uzivatele
31. 12. 2013 10:39:24
Jak je to tedy s vrácením peněz za zboží?
Pokud zákazník vrátí zboží a byla vybrána dobírka (v mém případě 119kč) vracím nejnižšší poštovné (mám 79kč platba předem).
Doposud jsem vracel celých 119kč,pokud to lze po novém jinak,byla by to paráda...
31. 12. 2013 10:39:24
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972374
Napsal RK;1038380
Dík.
Osobně by mě zajímalo kdo bude dělat mezikrok, teď když si všichni testují co nejlepší/nejrychlejší/nepřehlednější nákupní proces a najednou by měl o krok víc jen kvůli výmyslu nějakých "úředníků", no budiž..
nevadi ani 20 kroku v kosiku, pokud jsou dobre poskladany. Ono to muze byt napr. soucasti tlacitka odeslat objedanvku. Klikne na to, objednavka se odesle a zaroven mu vyskoci okno ke stazeni OP apod. navic je otazkou, jak COI apod. budou mit na urcite veci vyklad. Az se udela par kontrol, tak se to zase ujasni.
---------- Příspěvek doplněn 31.12.2013 v 10:56 ----------
Napsal hairstyling;1038382
Jak je to tedy s vrácením peněz za zboží?
Pokud zákazník vrátí zboží a byla vybrána dobírka (v mém případě 119kč) vracím nejnižšší poštovné (mám 79kč platba předem).
Doposud jsem vracel celých 119kč,pokud to lze po novém jinak,byla by to paráda...
vracite mu vse, co zaplatil za doruceni k nemu (mimo vase naklady na zabaleni, opotrebeni apod.) = cenu zbozi, balne, postovne, doberecne. Zaroven ale jen to nejlevnejsi co nabizite. Mate-li napr. postu za 80 a PPL za 100 a on si vezme PPL, muzete mu vratit jenom 80.
31. 12. 2013 10:55:13
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972373
JKHouba
verified
rating uzivatele
(1 hodnocení)
31. 12. 2013 10:58:19
Napsal Radek O.;1038378
Konzultovali jsme novy OZ s nekolika pravniky i jednim clovekem z jednoho dozoroveho organu.
Idealni reseni, aby bylo vse splneno by bylo, pokud by pred odeslanim objednavky byl krok, ktery nelze preskocit a ve kterem by zakaznikovi vyskocili k ulozeni/otevreni obchodni podminky a ty si mohl stahnout, ulozit, vytisknout apod.
Jak minimum vyvozuji to, ze by OP mely byt soucasti potvrzeni objednavky a samozrejme odkaz na OP v kosiku. K dispozici musi byt formular pro odstoupeni od smlouvy ke stazeni, opet ideal jako soucast potvrzeni objednavky.
Většinou na eshopech je zaškrtávátko pro odsouhlasení OP s odkazem na tyto OP ("na kliknutí") /někde i přiloženým pdf formátem ke stažení/ a bez zakšrtnutého checkboxu nejde pokračovat dál. Ovšem hodně se používá již "předzaškrtnutý", což by v tomto případě nesmělo být ( aby zákazník mohl projevit souhlas dle litery zákona). Ale doposud jsem nikde neviděl "vyskakovací OP", i když technicky by to nemělo být zas až tak složité, že po určitém, předem definovaném "posledním" kroku", by OP "vyskočily"..
Osobně, jako zákazník bych, to ještě bral. i když všeho moc vyskakovacího škodí. Otázka je, když si je nestáhnu, jak se pak bude zákazník a prodejce dohadovat, jestli jsou identické nebo byly druhý den změněné... Nevím, jak by to pak dopadlo při případném sporu.. Dneska je možné všelico.
31. 12. 2013 10:58:19
https://webtrh.cz/diskuse/novy-obcansky-zakonik-od-1-1-2014-zmeny-v-obchodnich-podminkach/strana/4/#reply972372
Pro odpověď se přihlašte.
Přihlásit