Zadejte hledaný výraz...

Vláda zmrazí i půjčky, guvernér ČNB souhlasí

Vláda zmrazí i půjčky, guvernér ČNB souhlasí

Nikdy tady nebyla situace, kdy bylo nutné utlumit celou ekonomiku. Teď ano. Ministři už se baví o variantách, jak a kdy povolit přísná omezení.

Tuzemskou ekonomiku uspal koronavirus a vládní omezení. Ministryně financí Alena Schillerová počítá s tím, že její probouzení by mělo nastat ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Rozhodne epidemiologická situace.

Ve třetím čtvrtletí začneme ekonomiku oživovat, takto jsem nastavila nový státní rozpočet (se schodkem 200 miliard korun – pozn.red.). Pokud by epidemie trvala déle, musela bych znovu předělávat rozpočet. Čas je jedna velká neznámá,“ řekla Schillerová v pořadu Partie televize Prima.

Vláda už připravuje scénáře, jak postupně pouštět do života provozovny – po jednotlivých oborech. „Dáváme dohromady skupiny provozoven, kde lze dodržet vzdálenost dvou metrů mezi zákazníky, kde lze zajistit, že se lidé nebudou shlukovat, a tam to postupně budeme pouštět. Ale to nejsou restaurace, knihovny, ale bavíme se o průmyslu, o exportérech, o automobilkách, na které jsou navázány desítky tisíc zaměstnanců,“ řekl ministr průmyslu, obchodu a také dopravy Karel Havlíček.

Půlroční moratorium na splátky půjček

Schillerová chystá také radikální krok vůči bankám. Jejich klienti (firmy i lidé) by nemuseli půl roku bankám splácet vůbec žádné půjčky.

Ministryně financí navrhne ve středu na vládě plošné půlroční moratorium na veškeré bankovní úvěry: spotřebitelské úvěry, hypotéky, podnikatelské úvěry. „Banky to unesou, unese to i nebankovní sektor, toho by se to týkalo také,“ řekla ministryně financí.

Schillerová se chce bavit i o snížení úroků z půjček během moratoria. „Měl by být umenšen na symbolickou výši,“ řekla. Vláda bude tento krok konzultovat také s ČNB a opatření by musel schválit parlament. „Požádáme o schválení v legislativní nouzi,“ řekla Schillerová.

„Hypotéky, spotřebitelské úvěry, firemní úvěry se prostě zmrazí. Je to hrubé opatření, ale jsme pro, aby se udělalo,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok v České televizi. „Musí to být formou zákona, je to opravdu velmi hrubé opatření, ale řekl bych že čtyři, pět, šest měsíců moratorium je potřeba,“ uvedl Rusnok. Podle něj je bankovní sektor schopen toto opatření zvládnout. „Zákonem se musí vypnout nejen splátky, ale i další administrativně-regulatorní zátěž, tedy různé rejstříky dlužníků,“ doplnil Rusnok.

Bude to drahé

Nastartování ekonomiky z prakticky úplné nuly do alespoň částečného provozu bude drahé. „Jsme na tom z průmyslových zemí skoro nejlépe. V ekonomice ale celkem může chybět 600 až 700 miliard korun. Kde se vezmou? Část je v zásobách firem, část napumpuje do ekonomiky stát, ale bez čeho se neobejdeme, to budou bankovní zdroje. Bez nich se opravdu neobejdeme,“ řekl Havlíček.

Zdroj: Seznam zprávy, celý článek zde


Vydáno
29. 3. 2020
Tagy