Zadejte hledaný výraz...

V USA chtějí omezit monopolní sílu velkých technologických firem

Foto: GettyImages

Právní podvýbor americké Sněmovny reprezentantů dospěl po více než ročním vyšetřování k závěru, že americké technologické firmy Amazon, Apple, Google a Facebook mají dominantní postavení na trhu, které je nutné zákonem omezit. Navrhované změny by podle zveřejněné zprávy mohly vést až k rozdělení těchto čtyř velkých podniků. Hlavní slovo v tomto podvýboru mají členové opoziční Demokratické strany.

Ve zprávě, která má téměř 450 stran a na které výbor 16 měsíců, jsou závěry zkoumání založené na rozhovorech a záznamech ve zhruba 1,3 milionu dokumentů. Podvýbor, který má na starosti také antimonopolní záležitosti, navrhuje změnit zákony tak, aby odpovídaly digitálnímu věku.

Republikáni prezidenta Donalda Trumpa mají k návrhům připomínky, zejména co se týče té části, která hovoří o rozdělení firem. Takový scénář totiž předpokládá, že by se například Google musel zbavit videokanálu YouTube a Facebook platforem Instagram a WhatsApp.

Ačkoliv republikáni mají k návrhu připomínky, v některých bodech se s demokraty shodnou. Jim Sensenbrenner, člen podvýboru zvolený za republikány ve Wisconsinu, uvedl podle serveru CNBC, že se ve skutečnosti shodují ve spoustě věcí, včetně nedostatečné kontroly aktivit těchto firem v minulosti.

Navrhované změny zahrnují také ztížení podmínek pro akvizice malých firem, které ty velké přebírají zejména proto, aby se včas zbavily vážné konkurence do budoucna. Předseda podvýboru David Cicilline už dříve řekl, že by šlo postupovat po vzoru Glassova-Steagallova zákona z 30. let minulého století, který by se však aplikoval na éru internetu. Zmíněný zákon tehdy oddělil komerční bankovnictví od investičního.

Podle podvýboru by také měly vzniknout antimonopolní úřady, které by fúze dominantních platforem automaticky považovaly za protikonkurenční. To by znamenalo, že fúzující firmy by samy musely prokazovat, že fúzu nebude mít na trh škodlivý vliv. V současnosti totiž musí antimonopolní orgány dokazovat, že fúze velkých firem trh poškodí. Významným návrhem je i to, že velké technologické firmy by musely své systémy upravit tak, aby byly kompatibilní s těmi konkurenčními. Tedy aby uživatelé mohli snadno přejít jinam a vzít si s sebou i veškerá data.

Dále čtěte:

Instagram slaví 10 let, dnes má přes miliardu uživatelů

Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram

Zdroj: Reuters; CNBC


Vydáno
7. 10. 2020
Tagy