Potřebujete ke své práci kreativní myšlení, ale máte pocit, že se vám ho nedostává? Pak je dobré svou kreativitu trochu povzbudit a hýčkat si ji, abyste o ni nepřišli.
Kreativitu ke svém práci potřebují nejenom výtvarníci, hudebníci a spisovatelé, ale také copywriteři, grafici, fotografové nebo například marketingoví specialisté. A vzhledem k tomu, že se kreativita tvoří v mozku, pak je zapotřebí trénovat především mozek. Jak, to se hned dozvíte.
Návrat do dětství
Děti bývají velmi kreativní. Leckdy dokážou namalovat to, co by dospělého nikdy nenapadlo. Malí obrovskou představivost a fantazii. A to z jednoho prostého důvodu. Nebojí se chyb ani selhání. Nemají strach z neúspěchů. Zkrátka jen fantazírují a tvoří. A to my, dospělí, obvykle neděláme.
Strach z přešlapů nám brání se plně fantazii otevřít. Snažíme se držet při zemi a sáhnout ke konvenčnějším řešením, než abychom vytvořili něco svého a originálního. Když něco funguje, proč vymýšlet něco vlastního? Protože opakováním toho, co už dávno znáte, se ničeho kreativního nedoberete. Nebojte se dělat chyby, protože chybami se člověk nejenom učí, ale zvyšuje svou kreativitu a představivost.
Trénovat svou kreativitu můžete různými způsoby. Které patří k těm nejosvědčenějším?
Kreslete a malujte
Kreslit neumíte? Ale to přece nevadí, nemusíte kreslit konkrétní věc. Zapomeňte na všechno realistické a tvořte abstrakci. Malujte geometrické tvary, oblohu načrtnutou různými barvami, zkuste třemi barvami vystihnout vaši náladu. Ano! Nakreslete svou náladu. To je ale pitomost, říkáte si? Jak se asi tak kreslí nálada? A právě o to jde, o fantazii. Jaké bude vyobrazení vaší nálady? Budou to jen barevné čáry nebo kruhy? Či nespecifikované tvary?
Pište
Pište si deník. Anebo si zapisujte, cokoliv vás napadne zajímavého, nebo co vidíte a slyšíte cestou z práce a do práce. Pište klidně jen slova, nemusíte psát věty rozvité. Chápeme, že ne každý je mistrem popisů tak jako Thomas Mann. To, co píšete, nemusí dávat žádný smysl. O to tu přeci nejde. Až se někdy v budoucnu ke svým textům vrátíte, možná budete sami překvapeni tím, co jste vytvořili.
Tvořte
Můžete stavět z Lega, hrát na kytaru, skládat origami, kaligrafovat, modelovat z hlíny nebo fotit. Zaplňte svůj volný čas něčím kreativnějším, než jen koukáním na televizi a čtením zpráv na internetu. Vždyť je tak krásné tvořit něco vlastníma rukama.
Choďte do společnosti
Doma vás toho moc zajímavého nečeká. Domov znáte jako své vlastní boty. Už vás tu nic nepřekvapí. Ale když budete chodit do divadla, na večírky, na výstavy, veletrhy nebo přednášky, můžete se nejenom něco zajímavého dozvědět, ale také načerpáte potřebnou inspiraci pro svou tvorbu. Jak se vám výstava může hodit k práci copywritera? Zdánlivě to spolu přece nijak nesouvisí. Jenže nikdy nevíte, co vás při procházení výstavy může napadnout. Hledejte nová místa a seznamujte se s novými lidmi, to vše rozhodně vaši kreativitu rozvíjí.
Čtěte
Ne zprávy nebo časopisy, ale skutečné knihy. Sáhněte po tom prvním, co vás napadne, ať už jde o beletrii nebo literaturu faktu. Hlavně ale nepřemýšlejte nad tím, jestli vás to bude bavit. Jen se zkuste do knihy ponořit a vychutnávat si každé slovo a každý řádek. Když vás kniha nebude bavit, klidně ji nechte rozečtenou, a pokračujte na další. Nejde o to dočíst co nejvíc knih, ale z každé si něco odnést, i kdybyste měli z každé knihy přečíst jen prvních patnáct stránek.
Vystupte ze své komfortní zóny
Existuje něco, co jste vždycky chtěli udělat, ale dosud jste to neudělali? Třeba se nechat potetovat? Nebo skočit s padákem? Či se jen tak vydat na túru po horách a přespat ve stanu? Udělejte to co nejdříve. Není na co čekat. Zatněte zuby a udělejte něco bláznivého, nebo jen zkrátka to, k čemu se odhodláváte už delší dobu.
Čím déle člověk zůstává na jednom místě, tím jeho kreativita a fantazie rychleji upadá. Mozek je zapotřebí neustále stimulovat novými vjemy a zážitky. Pak už inspirace a nápady v pracovním i soukromém životě přijdou samy.