Motivace možná přijde z čista jasna, jen tak, i když to třeba nečekáte. Ale udržet si ji není vůbec nic jednoduchého. Každý den se musíme snažit, abychom motivaci k práci, cvičení nebo k čemukoliv jinému neztratili.
Proč dělám to, co dělám?
Známe to všichni. Dostaneme vysněnou práci, dobře placenou, navíc máme i prostor se seberealizovat, ale jednoho rána se probudíme a motivace je pryč. Sami sebe se ptáme: Proč dělám to, co dělám? K čemu to všechno je? Tehdy si můžeme říct, že už nic nemá cenu a změníme práci, zkusíme něco nového, anebo se sebemotivujeme k tomu, abychom krizi překonali a všechno bylo, jak má být.
Proto jsme si pro vás připravili 10 způsobů jak motivaci k práci neztratit nebo ji znovu nabýt.
1. Potřebujete odpočinek
Možná pracujete příliš urputně, nemáte čas na sebe ani na své koníčky nebo rodinu. Každý z nás ale odpočinek potřebuje, a ne jeden nebo dva dny, ale skutečnou dovolenou. Týdenní, dvoutýdenní nebo dokonce měsíční. Máte-li možnost vzít si dovolenou a chvíli se soustředit na něco jiného, udělejte to. Pomůže vám to utřídit si myšlenky a ujasnit si, čeho v životě chcete dosáhnout.
2. Sepište si, čeho už jste dosáhli
Veďte si deník, nebo si založte zápisník, do kterého si budete psát, čeho chcete dosáhnout a co už se vám povedlo. Ve chvílích, kdy motivaci ztrácíte, ho pak můžete otevřít, listovat si jím a třeba zjistíte, proč děláte to, co děláte a proč má smysl v tom pokračovat dál.
3. Střídejte práci s vaším koníčkem
Někdy nám práce leze krkem kvůli tomu, že nemáme čas na naše záliby. Je dobré proto obojí střídat. Každý den pracujete, proč si tedy nedopřát každý den také trochu zábavy? Určete si alespoň dvě hodiny, které budete věnovat jen tomu, co vás baví. Je jedno, jestli to bude ráno nebo večer či v průběhu dne. Posaďte se s knihou a vínem do křesla a relaxujte, nebo si jděte zaběhat, malujte nebo hrajte hry na počítači. Každý má něco, co ho dokáže odreagovat a potěšit. Ale když na to máte čas jenom jednou za týden nebo za měsíc, není divu, že jste pak na práci naštvaní.
4. Změňte prostředí
Dovoluje-li vám to práce, zkuste chvíli pracovat jinde, než jste zvyklí. Jeďte na chatu nebo na chalupu či pracujte z vaší oblíbené kavárny. Anebo si doma předělejte svůj pracovní kout. Uvidíte, jak vám změna prospěje.
5. Nenakládejte si toho na svá bedra příliš
Občas motivaci k práci ztrácíte kvůli tomu, že si toho na každý den naplánujete příliš a pak nestíháte. Nedořešené úkoly se vám kupí a nakonec nevíte, kde začít a zda má vůbec smysl v tom pokračovat dál. Je dost dobře možné, že toho od sebe očekáváte příliš. Chcete toho stihnout co nejvíc, ale jakmile se u něčeho zaseknete, rozhodí vás, že nestihnete další úkoly. Plánujte pečlivěji. Na každý den si připravte seznam těch lehčích úkolů, které budete mít hotové raz dva, a doplňte je jedním složitějším úkolem, o němž víte, že vám může zabrat i několik hodin. Případně denní seznam úkolů doplňte o ty povinnosti, které sice můžete daný den vykonat, ale také nemusíte, protože vás u nich netlačí čas. Jakmile nějaký úkol splníte, odškrtněte si ho. A pak si odškrtněte další. Víc vás budou motivovat splněné úkoly než ty, které splnit nestačíte. Když budete mít všechny úkoly splněny, vždycky si můžete přibrat nějaký další.
6. Odměňujte se
Není vůbec ni špatného říct si, že když splníte nějaký složitější úkol, který vám zabere několik hodin nebo dní, odměníte se nějakou drobností, jednou za čas třeba něčím větším. Pořiďte si nové oblečení či parfém, zajděte si na kosmetiku nebo ke kadeřníkovi, na masáž, do kina nebo do divadla. Zkrátka se odměňte něčím, co vás těší a co už jste dlouho nedělali nebo něčím, co jste si dlouho chtěli koupit.
7. Změňte svůj denní harmonogram
Někomu každodenní rutina vyhovuje. Jinému z ní hrůzou vstávají vlasy na hlavě. Pokud pro vás platí druhá varianta, zkuste každý den začít a zakončit jinak. Jednou si jděte ráno zaběhat nebo se jen tak projít. Druhý den vyrazte s knihou do kavárny. Třetí den zahajte třeba meditací. Také si na každý den v týdnu naplánujete jiné ukončení dne. Jednou si čtěte, podruhé si zacvičte jógu nebo běžte na dobrou večeři. Pokud každý večer skončíte u televize, pak půjdete spát a ráno se obléknete a pospícháte zase pracovat, skutečně vás to může ubíjet.
8. Obklopte se lidmi, kteří vás nabíjejí energií
Být sám není dobré. A pracovat s lidmi, kteří z vás vysávají energii už vůbec ne. Alespoň jednou týdně si zajděte do společnosti se svými nejlepšími přáteli, se kterými si můžete povídat úplně o všem, a na které se můžete stoprocentně spolehnout. Je dobré si občas připomenout, že kolem sebe máte lidi, kteří jsou vám oporou.
9. Ujasněte si, čeho chcete dosáhnout v budoucnu
Kde se vidíte za pět nebo deset let? Poznamenejte si to a papírek s vaším cílem umístěte na viditelné místo, na pracovní stůl nebo na lednici, kde budete mít neustále na očích, čeho chcete dosáhnout, a připomenete si tak to, proč děláte, co děláte.
10. Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede
Autorem tohoto citátu je spisovatel sir Arthur C. Clarke. A je to jeden z nejpravdivějších citátů, které kdy kdo řekl. Opakujte si ho pokaždé, když vám něco nepůjde, když něco zkazíte, pokaždé, když vám bude někdo nadávat. Vzpomeňte si na něj vždy, když se budete chtít na všechno vykašlat.
Nezapomeňte, že každý z nás bojuje s motivací. Někdo častěji, někdo méně, ale nikdo z nás není robot a všichni máme nárok necítit se vždy komfortně a plní energie. Jde jen o to vydržet a nepodléhat chmurám.