Zkratku URL zná pravděpodobně každý, kdo každodenně nebo alespoň týdně přichází do styku s počítačem a zároveň používá internet a internetové vyhledávání. Mnohé o URL ale možná nevíte. Co je URL, čím je tvořena a co znamená například absolutní a relativní URL? To se dozvíte na následujících řádcích.
URL krok za krokem
URL neboli Uniform Resource Locator slouží k přesné identifikaci dokumentů na internetu. Nejčastěji o URL mluvíme jako o webové adrese, která se skládá z mnoha částí. Tyto části všechny dohromady určují umístění dokumentu na internetové síti a zároveň také definují mechanismus, jak tento dokument získat (tomu se říká protokol).
Za dokumenty, na které URL adresa odkazuje, považujeme HTML stránku, obrázek, soubor, PDF ke stažení a mnoho dalších souborů nebo služeb, u kterých je obsah dynamicky generován na straně serveru.
Příklad:
https://www.webtrh.cz
Uprostřed se nachází URL stránky, na které se právě nacházíte. URL je tvořena třemi částmi oddělených od sebe tečkami:
- Doménu nejvyššího řádu tvoří cz
- Doménou druhé úrovně je webtrh
- Subdoménu tvoří www
Některé webové stránky ještě mají za cz (nebo jinou doménou vyššího řádu) napsáno /url. To je název stránky. Dále máme v URL adrese protokol, přes nějž si může prohlížeč o tuto stránku `říct` serveru. Protokolem je v tomto případě HTTPS, které máme v URL adrese hned na začátku jako https://.
Další možné části URL
Předchozí jmenované domény a subdomény určitě nejsou jedinými částmi, které mohou URL tvořit. Do URL lze rovněž zadat:
- Jméno a heslo zadáváte v případě, že ho server vyžaduje k HTTP autentizaci; zapíšeme ho hned za protokol a to jako uzivatelske-jmeno:heslo@
V dnešní době vám ovšem nikdo vypisovat jméno a heslo do URL nedoporučí, protože adresa se často ukládá do historie prohlížeče, a tak se snadno stane, že se zobrazí někomu cizímu.
- Číslo portu identifikuje požadovanou službu; píše se za doménu nejvyššího řádu a odděluje se vždy dvojtečkou; jedná-li se o nějaký nestandardní port, pak ho zadávat nemusíte, neboť si ho prohlížeč snadno doplní sám dle protokolu
- Cesta ke stránce představuje strukturu adresářů, v nichž se stránka nachází; nejvyšším adresářem je root, jenž leží na úrovni domény, například takto by byla stránka zapsána v rootu webtrh.cz/index.htm; je-li ale soubor umístěn v adresářové struktuře, pak by byla stránka zapsána takto www.webtrh.cz/adresar/index.htm
- Název stránky s koncovkou, např. htm; generuje-li stránky redakční systém, pak strukturu adresářů a souborů jen simuluje a reálné soubory skrývá; díky tomu mají autoři redakčních systémů možnost navrhnout strukturu URL bez omezení
- Parametry stránky se zapisují za jméno stránky a oddělují se od sebe otazníkem; je-li jich v URL adrese víc, oddělíme je znakem &, například http://example.com?product=123&utma_source=google
- Fragment neboli záložka či kotva odkazuje na určité místo na stránce; jakmile je v URL adrese zadána kotva, prohlížeč k ní po načtení stránky odroluje
Při zápisu URL, tedy u názvů domén a protokolů, nezáleží na tom, zda používáte velká nebo malá písmena. Ovšem v případě adresářů, názvů a koncovek dokumentu už je zapotřebí dbát na to, zda píšete verzálkami nebo minuskami. Mezi písmy je velký rozdíl.
Dávejte si pozor i na mezery v adrese. Pokud se v adrese nacházejí, je nutné je nahradit řetězcem %20. Existuje však i několik online nástrojů, které za vás takzvané URL encodování provedou.
Diakritika už problém nepředstavuje, ale raději si na ni dejte pozor
S diakritikou se to v dnešní době má tak, že ji lze téměř bez omezení používat. S diakritikou navíc není problém ani v případě optimalizace pro vyhledávače. Na druhou stranu se diakritiku nevyplácí používat, protože:
- některé nástroje diakritiku neodporují
- nástroje, jenž se používají pro webovou analýzu, někdy URL změří s diakritikou, jindy ji vidí pouze v encodované podobě
- URL s diakritikou je ke všemu špatně čitelná pro uživatele
Jaký je rozdíl mezi absolutní a relativní URL?
To, co jsme probírali dosud, je absolutní URL adresa. Relativní URL vychází z umístění aktuálního dokumentu, to znamená, že je možné některé části URL vynechat, například v případě:
- když je odkazovaná stránka umístěna na té samé doméně jako odkazující stránka, můžeme vynechat v URL jméno domény
- je-li navíc umístěna ve stejném adresáři jako odkazující stránka, nemusíme v URL psát ani cestu
Velkou výhodou relativní URL je, že není tak dlouhá, a navíc adresy zadané například v redakčním systému fungují i při změně domény.
URL adresy, které si uživatelé snadno zapamatují
Dříve vypadala URL adresa úplně jinak než dnes. Měla spoustu parametrů a pro běžného uživatele byla příliš dlouhá, naprosto nezapamatovatelná i nezapsatelná. Dnes ovšem existují URL adresy, které jsou krátké, a mnohdy vůbec neobsahují adresáře ani koncovky souborů.
A to nejdůležitější na závěr
Když adresa stránky nereflektuje její umístění ve struktuře webu, znamená to, že můžeme stránku na webu libovolně přesouvat a URL se nezmění. Právě trvalost webových adres je klíčovou vlastností každého úspěšného e-shopu, blogu nebo dalších webových stránek.