DPP a DPČ
Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti jsou dva velmi šikovné způsoby, jak můžete někoho zaměstnat na jednorázovou práci nebo na velmi krátký pracovní úvazek. Výhodou je, že náklady na takového zaměstnance mohou být významně nižší než u pracovního poměru a agenda, která se k tomu pojí, může být významně jednodušší.
Dohody a daň z příjmu
Daň z příjmu u DPP a DPČ je poněkud komplikovaná a to proto, že některé odměny musíte zdanit daní srážkovou a některé zase daní zálohovou. Jinými slovy u každé odměny musíte rozhodnout, kterou daní z příjmu jí budete zdaňovat.
Podepsané prohlášení poplatníka k dani
Pokud zaměstnanec podepíše prohlášení poplatníka k dani na konkrétní období, za které mu vyplácíte odměnu, spadá do zálohové daně a to bez ohledu na to, zda jde o dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a nezáleží ani na tom, jak je vysoká odměna.
Nepodepsané prohlášení poplatníka k dani
Pokud zaměstnanec nemá podepsané prohlášení poplatníka k dani, posuzujete výši odměny. Pakliže odměna přesáhne částku 10 000 Kč dohody o provedení práce, nebo částku 3000 Kč u dohody o pracovní činnosti, zdaníte odměnu zálohovou daní.
Nižší odměny zdaníte daní srážkovou. To platí v případě, kdy vám zaměstnanec na konkrétní období nepodepíše prohlášení poplatníka k dani a jeho odměna nepřekročí částku 10 000 Kč u dohody o provedení práce nebo 3500 Kč u dohody o pracovní činnosti.
Dohody a zdravotní a sociální pojištění
Zdravotní a sociální pojištění se platí na základě toho, jak vysoká je odměna nebo podle toho, o jaký typ dohody jde.
Pojištění u DPP
U dohody o provedení práce neboli DPP neplatí zaměstnavatel ani zaměstnanec žádné pojištění z odměny nebo součtu odměn ve výši maximálně 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele. Zaměstnanec přitom může mít takové příjmy u vícero zaměstnavatelů.
Pojištění u DPČ
U dohody o pracovní činnosti neboli DPČ neplatí zaměstnavatel ani zaměstnanec žádné pojištění, pokud odměna nebo součet odměn za měsíc činí méně nežli 3 499 Kč u jednoho zaměstnavatele. Zaměstnanec přitom může mít takové příjmy u více zaměstnavatelů. Pojištění se odvádí až v případě, kdy odměna přesáhne částku 3500 Kč měsíčně.
Pokud jsou odměny vyšší (má-li zaměstnanec s jedním zaměstnavatelem více dohod současně, rozhoduje součet odměn), naloží zaměstnavatel s odměnou stejně jako se mzdou běžného pracovního poměru. To znamená, že sociální, zdravotní i nemocenské pojištění z celé částky platí zaměstnavatel i zaměstnanec. Zaměstnavatel podá za zaměstnance přihlášku pojištění zpětně v následujícím měsíci po tom, za který zaměstnanci vznikla účast na pojištění.
V případě, kdy zaměstnanec nemá v konkrétním měsíci žádný příjem, ze kterého by bylo odváděno zdravotní pojištění a ani za něj neplatí zdravotní pojištění stát, musí se nejpozději do osmi dnů přihlásit zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit si pojistné sám.