Zadejte hledaný výraz...
Jakub Glos
Webtrh.cz
Vývoj webových stránek na WordPressu a proklientský přístup pro freelancery
Třídenní infromacemi nabitý prezenční + online kurz v Praze od Webtrhu pouze za 2 871 Kč
Více informací

Za dve fotky na Facebooku a porusenie copyrightu 10000 EUR

lada1979
verified
rating uzivatele
25. 11. 2020 10:15:10
Napsal alex93;1605616
A kolik chtějí zaplatit teď, bez soudu(chápal bych pokutu do 50eur)? Stáhnutí fotek by mělo přece bohatě stačit !
Napsal bych jim, že jste v dobré vůli fotky stáhnul. A že jste si neměl možnost si ověřit autorská práva těchto fotografií.
To se prostě může normálně stát a stává se to neustále...(víc bych s nimi nekomunikoval, chtějí se prostě jen obohatit)... Fotka hradu nestojí 5 k eur.
Kdyby jo, tak je fotograf každej druhej... 🤣🤣🤣
A pak to z pravního hlediska rozhodně nemohou vyhrát, jelikož jste projevil dobrou vůli a zjednal naprávu.
Tohleto amaterské právničení a používání rozumu je v některých případech k ničemu, spíše je lepší si prostudovat zákon nebo aspoň něco přečíst. Fotka hradu samozřejmě tolik nestojí, ale pokud tam byla několik let + náhrada škody může se to tam klidně dostat. Pěkný článek, který mnohé osvětluje je třeba zde https://www.pravniprostor.cz/clanky/obcanske-pravo/nahrada-skody-a-bezduvodneho-obohaceni-pri-neopravnenem-sireni-autorskych-del-prostrednictvim-internetu
25. 11. 2020 10:15:10
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469969
Kcko
verified
rating uzivatele
(1 hodnocení)
25. 11. 2020 10:38:04
Stáhni fotky, nereaguj, poštu vyhazuj (muselo by to přijít doporučeně).
Nikdo Tě k soudu nepotáhne (stalo se nám taky několikrát, že klient na našich webech použil fotku, kterou si někde vygooglil a pak nám to chodilo).
Jsou otravní, píšou e-maily, posílají dopisy, ale je to jen takové bububu (slabší nátura podlehne a z toho těží ...).
Po nějakém čase to vyšumí. Onen zmíněný LogicCall nás "otravoval" asi rok a pak to přestalo.
Kdyby to šlo k soudu, tak zaplatíš reálnou cenu fotografií, nic víc (na nich budou soudní poplatky a to se jim prostě nevyplatí, počítají s tím, že nějaké % oslovených prostě zaplatí).
25. 11. 2020 10:38:04
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469968
alex93
verified
rating uzivatele
(70 hodnocení)
25. 11. 2020 10:52:48
Napsal láďa1979;1605642
Tohleto amaterské právničení a používání rozumu je v některých případech k ničemu, spíše je lepší si prostudovat zákon nebo aspoň něco přečíst. Fotka hradu samozřejmě tolik nestojí, ale pokud tam byla několik let + náhrada škody může se to tam klidně dostat. Pěkný článek, který mnohé osvětluje je třeba zde https://www.pravniprostor.cz/clanky/obcanske-pravo/nahrada-skody-a-bezduvodneho-obohaceni-pri-neopravnenem-sireni-autorskych-del-prostrednictvim-internetu
Ušlý zisk se v tomto případě ale vůbec nedá prokázat(náhrada škody se konat nemůže). Jak může fotka hradu přinést někomu jinému zisk(a autorovi ztrátu, když byla volně ke stažení na internetu(kde si jí každý stáhne minimálně do prohlížeče)? To je prostě neprokazatelné... Jako jestli je to firma, která má co dočinění s hrady a zámky(konkurence), tak to snad jedině. No je ale fakt, že asi úplně nevidíme do toho, jak to přesně bylo no...
25. 11. 2020 10:52:48
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469967
lada1979
verified
rating uzivatele
25. 11. 2020 11:59:01
Napsal alex93;1605644
Ušlý zisk se v tomto případě ale vůbec nedá prokázat(náhrada škody se konat nemůže). Jak může fotka hradu přinést někomu jinému zisk(a autorovi ztrátu, když byla volně ke stažení na internetu(kde si jí každý stáhne minimálně do prohlížeče)? To je prostě neprokazatelné... Jako jestli je to firma, která má co dočinění s hrady a zámky(konkurence), tak to snad jedině. No je ale fakt, že asi úplně nevidíme do toho, jak to přesně bylo no...
Kdyby sis tn článek aspoň přečetl.
Pro bezdůvodné obohacení poté platí speciální ustanovení autorského zákona, které udává, že nositel práv může požadovat vydání dvojnásobku licenční odměny, jež je obvyklá v době neoprávněného nakládání s dílem. Jedná se tedy o stanovení toho, co by obohacený zaplatil v případě, kdyby si licenci k užití díla legálně pořídil. Dvojnásobná výše odměny navíc kromě vrácení neoprávněného majetkového prospěchu může být také považována za jakousi formu pokuty.
Ušlý zisk se řeší až po tomto a i bezdůvodné obohacení může být větší než dvounásobek.
Možná to pro tebe bude novinka, ale vše co je na internetu k volnému stažení sice je, ale ne k volnému užití.
25. 11. 2020 11:59:01
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469966
alex93
verified
rating uzivatele
(70 hodnocení)
25. 11. 2020 12:09:51
Napsal láďa1979;1605656
Kdyby sis tn článek aspoň přečetl.
Pro bezdůvodné obohacení poté platí speciální ustanovení autorského zákona, které udává, že nositel práv může požadovat vydání dvojnásobku licenční odměny, jež je obvyklá v době neoprávněného nakládání s dílem. Jedná se tedy o stanovení toho, co by obohacený zaplatil v případě, kdyby si licenci k užití díla legálně pořídil. Dvojnásobná výše odměny navíc kromě vrácení neoprávněného majetkového prospěchu může být také považována za jakousi formu pokuty.
Ušlý zisk se řeší až po tomto a i bezdůvodné obohacení může být větší než dvounásobek.
Možná to pro tebe bude novinka, ale vše co je na internetu k volnému stažení sice je, ale ne k volnému užití.
Až na to, že dotyčný se evidentně ničím neobohatil. Ty jsi snad někdy slyšel o někom co by vydělal na fotce prostého hradu někde na úvodce firmy? Já ne...
Není to novinka... Ale...(jak to chceš poznat asi?)
Ani google(nejschopnější parser světa) není schopný zcela správně odfiltrovat co má právo užití a co ne(pokud mluvíme čistě o obrázkových formátech)...
25. 11. 2020 12:09:51
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469965
TomasX
verified
rating uzivatele
(4 hodnocení)
25. 11. 2020 12:17:46
alex93: ale obohacení je i to, že mohl použít fotku, za kterou nic nezaplatil bez ohledu na to, jestli mu fotka přinesla nějaké tržby či nikoliv. Pravidlo je jednoduché, vždy jako firma potřebuji k použití jakéhokoliv autorského díla souhlas držitele práv (buď ve formě volné licence nebo podložené konkrétní smlouvu), je pak na mojí zodpovědnost, že ten souhlas mám, je platný, neporušil jsem podmínky použití a je opravdu od držitele práv.
25. 11. 2020 12:17:46
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469964
alex93
verified
rating uzivatele
(70 hodnocení)
25. 11. 2020 12:27:33
Napsal TomášX;1605663
alex93: ale obohacení je i to, že mohl použít fotku, za kterou nic nezaplatil bez ohledu na to, jestli mu fotka přinesla nějaké tržby či nikoliv. Pravidlo je jednoduché, vždy jako firma potřebuji k použití jakéhokoliv autorského díla souhlas držitele práv (buď ve formě volné licence nebo podložené konkrétní smlouvu), je pak na mojí zodpovědnost, že ten souhlas mám, je platný, neporušil jsem podmínky použití a je opravdu od držitele práv.
Takže, když si já vyfotím někde rybník(dám ho na blog) a někdo mi ho stáhne a dá pak na svoje stránky(o rybnících) tak můžu vymáhat dvojnásobek jo? Ale čeho dvojnásobek? Když k tomu nemám žádnou výchozí kalkulaci...
Když se ale podíváš na nějaké uživatelské statistiky, tak najdeš na světě miliony a miliony takovýchto porušení, to by potom každej platil dvojnásobek 😁😁😁 jako jo?...
25. 11. 2020 12:27:33
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469963
lada1979
verified
rating uzivatele
25. 11. 2020 12:41:17
Alex93: ano pokud to dojde až tak daleko platí se dvojnásobek toho na co si to ceníš, což je třeba u databank celá licence, kterou by jsi musel zaplatit. Samozřejmě pokud jako ty neznámý autor vyfotíš rybník a budeš nabízet licenci za 10000, tak samozřejmě dojde ke sporu o cenu licence a cenu určí znalec. V tomto případě tak možná kolem 50-100 Kč, pokud to má alespoň nějakou fotografickou kvalitu. Jinak podívej se do fotobank, stejná fotka může mít třeba 10x vyšší cenu, záleží na velikosti, na co to použiješ a na jak dlouho. Mě třeba dal italský dodavatel nějaké bannery a letáky a když přijel za rok, tak se zhrozil, že to máme na prodejně a všechno posbíral a vyhodil, jelikož s manekýnem měl smlouvu o použití na rok a on v Itálii objížděl obchody a žaloval ho, což je opravdu běžná věc.
Takže dvojnásobek pokud i ti to nic nevydělá, to je taková pokuta za krádež a nedej bože aby ti to něco vydělalo to pak ještě náhrada škody klidně v násobcích i celém tvém zisku.
25. 11. 2020 12:41:17
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469962
TomasX
verified
rating uzivatele
(4 hodnocení)
25. 11. 2020 12:50:29
Napsal alex93;1605665
Takže, když si já vyfotím někde rybník(dám ho na blog) a někdo mi ho stáhne a dá pak na svoje stránky(o rybnících) tak můžu vymáhat dvojnásobek jo? Ale čeho dvojnásobek? Když k tomu nemám žádnou výchozí kalkulaci...
Když se ale podíváš na nějaké uživatelské statistiky, tak najdeš na světě miliony a miliony takovýchto porušení, to by potom každej platil dvojnásobek 😁😁😁 jako jo?...
mluvil jsem o firemním použití. Ano, pokud si vyfotíš rybník, nějaká firma tvoji fotku někam použije (klidně si s ní může vyzdobit kancelář), můžeš na ní nárokovat cenu za licenci a přiměřenou pokutu, případně odstranění takové fotky. Pokud k fotce nemáš žádnou cenovku, znalec může odhadnout cenu obvyklou za takovou fotku a pak se s ní pracuje. Stejně tak u soudu neprochází, pokud bys účelně nadhodnotil cenu fotky astronomickou částkou, i tak si soudce může vypomoc znalcem a cenu kvalifikovaně odhadnout. Samotný dvojnásobek ceny je spíše zaběhnutá férová praxe u soudů, nikoliv nějaká matra, individuální případy mohou být rozdílné.
25. 11. 2020 12:50:29
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469961
alex93
verified
rating uzivatele
(70 hodnocení)
25. 11. 2020 12:52:29
Napsal láďa1979;1605671
Alex93: ano pokud to dojde až tak daleko platí se dvojnásobek toho na co si to ceníš, což je třeba u databank celá licence, kterou by jsi musel zaplatit. Samozřejmě pokud jako ty neznámý autor vyfotíš rybník a budeš nabízet licenci za 10000, tak samozřejmě dojde ke sporu o cenu licence a cenu určí znalec. V tomto případě tak možná kolem 50-100 Kč, pokud to má alespoň nějakou fotografickou kvalitu. Jinak podívej se do fotobank, stejná fotka může mít třeba 10x vyšší cenu, záleží na velikosti, na co to použiješ a na jak dlouho. Mě třeba dal italský dodavatel nějaké bannery a letáky a když přijel za rok, tak se zhrozil, že to máme na prodejně a všechno posbíral a vyhodil, jelikož s manekýnem měl smlouvu o použití na rok a on v Itálii objížděl obchody a žaloval ho, což je opravdu běžná věc.
Rozumím, rozumím, ale až na to, že musím přijít na to, že to tam někdo má, což při spoustě webů na internetu je i s automatickým nástrojem dost obtížné.
A nějakej amatér ho mít asi nebude, že...
A když to ten dotyčný smaže hned, tak stejně podle mě nic sám nevymůžu...
Pak mě zaujalo, že když dotyčný tvrdil, že to stáhl od někoho z IG, tak když mrknu třeba tady:
Nela Slováková provokovala v plavkách - Super.cz
A fotky úplně dole(ta galerie)...
Tak je teda divné, že oni uvedou zdroj: Nela Slováková poslala poslední pozdrav z Malediv. Foto: Instagram N. Slovákové
, přitom fotky nejsou evidentně jejich, že :) Jak je tedy možné, že to můžou ? A tady Michalkey udělal prakticky stejnou věc...
😁😁😁 To mi hlava nebere...
---------- Příspěvek doplněn 25.11.2020 v 12:57 ----------
Napsal TomášX;1605678
mluvil jsem o firemním použití. Ano, pokud si vyfotíš rybník, nějaká firma tvoji fotku někam použije (klidně si s ní může vyzdobit kancelář), můžeš na ní nárokovat cenu za licenci a přiměřenou pokutu, případně odstranění takové fotky. Pokud k fotce nemáš žádnou cenovku, znalec může odhadnout cenu obvyklou za takovou fotku a pak se s ní pracuje. Stejně tak u soudu neprochází, pokud bys účelně nadhodnotil cenu fotky astronomickou částkou, i tak si soudce může vypomoc znalcem a cenu kvalifikovaně odhadnout. Samotný dvojnásobek ceny je spíše zaběhnutá férová praxe u soudů, nikoliv nějaká matra, individuální případy mohou být rozdílné.
Ale ještě se nějak musí určit autorství, tak jak to bylo v tom právnickém článku článku od láďa1979. Přece stejnej rybník mohl vyfotit můj kamarád, nebo úplně jinej člověk, v neposlední řadě, jsem ho ani já nemusel vyfotit(ale stáhnout zase od někoho jiného) :) To už jakoby se ta celá situace trochu komplikuje ne? Proto tvrdím, že jak nejde o celé galerie(nebo fakt premium fotky), spor o jednu či dvě fotky mi moc smysl teda jako nedává...
25. 11. 2020 12:52:29
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469960
TomasX
verified
rating uzivatele
(4 hodnocení)
25. 11. 2020 13:43:20
Ano, musí se prokázat, že se jedná o identické autorské dílo, někdy to jde lépe, někdy hůře.
I jedna fotka je důležitá, fotím pro zábavu i na zakázku, jediná fotka pro mě znamená desítky hodiny práce a i stovky najetých km, nikdy nevíš kolik práce za danou fotku mohlo stát, ikdyž vypadá obyčejně. Pokud ti sto firem ukradne po jedné fotce, je to ve výsledku velká částka, o tom to je, pro danou firmu to je sice jediná fotka, ale těch firem může být více.
S fotkami na sociálních sítích to je teď těžké, spousta subjektů je prostě karde a nic neřeší, jenže nejsou jednoduše dohledatelní, naopak firemní profil firmy je snadno dohledatelný, tak je i snažší vymáhání.
25. 11. 2020 13:43:20
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469959
Petr Špetla
verified
rating uzivatele
25. 11. 2020 14:18:24
Napsal alex93;1605644
Ušlý zisk se v tomto případě ale vůbec nedá prokázat(náhrada škody se konat nemůže). Jak může fotka hradu přinést někomu jinému zisk(a autorovi ztrátu, když byla volně ke stažení na internetu(kde si jí každý stáhne minimálně do prohlížeče)? To je prostě neprokazatelné... Jako jestli je to firma, která má co dočinění s hrady a zámky(konkurence), tak to snad jedině. No je ale fakt, že asi úplně nevidíme do toho, jak to přesně bylo no...
Sice se nedá prokázat ušlý zisk, na druhou stranu se dá žalovat psychická újma, která se i při porušení autorského zákona často využívá. Začal bych u toho, že je fér nepoužívat cizí díla bez licence. Kdo licenci má, nemusí brečet a ptát se na webtrhu.
---------- Příspěvek doplněn 25.11.2020 v 14:19 ----------
Napsal alex93;1605679
Rozumím, rozumím, ale až na to, že musím přijít na to, že to tam někdo má, což při spoustě webů na internetu je i s automatickým nástrojem dost obtížné.
A nějakej amatér ho mít asi nebude, že...
A když to ten dotyčný smaže hned, tak stejně podle mě nic sám nevymůžu...
Pak mě zaujalo, že když dotyčný tvrdil, že to stáhl od někoho z IG, tak když mrknu třeba tady:
Nela Slováková provokovala v plavkách - Super.cz
A fotky úplně dole(ta galerie)...
Tak je teda divné, že oni uvedou zdroj: Nela Slováková poslala poslední pozdrav z Malediv. Foto: Instagram N. Slovákové
, přitom fotky nejsou evidentně jejich, že :) Jak je tedy možné, že to můžou ? A tady Michalkey udělal prakticky stejnou věc...
😁😁😁 To mi hlava nebere...
---------- Příspěvek doplněn 25.11.2020 v 12:57 ----------
Ale ještě se nějak musí určit autorství, tak jak to bylo v tom právnickém článku článku od láďa1979. Přece stejnej rybník mohl vyfotit můj kamarád, nebo úplně jinej člověk, v neposlední řadě, jsem ho ani já nemusel vyfotit(ale stáhnout zase od někoho jiného) :) To už jakoby se ta celá situace trochu komplikuje ne? Proto tvrdím, že jak nejde o celé galerie(nebo fakt premium fotky), spor o jednu či dvě fotky mi moc smysl teda jako nedává...
Až na to, že ten bulvár s celebritami spolupracuje.
25. 11. 2020 14:18:24
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469958
Michalkey
verified
rating uzivatele
25. 11. 2020 14:39:57
Akoze my sme to dali na FB ze sme chceli vyzdielat peknu fotku a urobit reklamu na jej instagram.. ale hej neopytali sme sa a sme tam dke sme teraz zial..
25. 11. 2020 14:39:57
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469957
Tohle je ta nejvdecnejsi dobrocinna cinnost na svete. Kdyz ukradnu auto v salonu s logem salonu, tak je to prece dobre pro ne, protoze jim delam reklamu, ne? :D
25. 11. 2020 15:37:07
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469956
Michalkey
verified
rating uzivatele
25. 11. 2020 15:45:09
Napsal vodička;1605710
Tohle je ta nejvdecnejsi dobrocinna cinnost na svete. Kdyz ukradnu auto v salonu s logem salonu, tak je to prece dobre pro ne, protoze jim delam reklamu, ne? :D
neviem ale podla mna je rozdiel vyzdielat fotku na podobne zameranej stranke a dat autorovi kredit.. a ukradnut auto ale ok..
25. 11. 2020 15:45:09
https://webtrh.cz/diskuse/za-dve-fotky-na-facebooku-a-porusenie-copyrightu-10000-eur/strana/3/#reply1469955
Pro odpověď se přihlašte.
Přihlásit