Zadejte hledaný výraz...

Webové stránky – ochrana kódu

alibagil
verified
rating uzivatele
23. 6. 2015 09:30:43
Napsal lawyer2;1204099
Takhle funguje hrozně moc tvůrců webu a je to problém. Ještě to naštěstí nikdo moc soudně neřešil, ale ono to přijde. Vhodné je upravit tvorbu vždy smluvně jako licenci a tam vše napsat. Smlouva o dílo (psaná či nepsaná) je při tvorbě software (ale i grafiky) průser.
Máš pravdu, je to tak, že tohle neřešíš, dokud nenastane nějaký problém. Já v tomhle podnikám 8 let a tohle je poprvé, kdy cítím nějakou levou, vždy to bez problémů fungovalo na bázi domluvy a zálohy, k oboustranné spokojenosti, i ty malé firmy jsou rády, když je s tím co nejméně papírování. Ale od teď už to budu striktně vyžadovat, byť zase vidím tu práci ve vysvětlování, co že to podepisujeme, co to znamená licence atd.
---------- Příspěvek doplněn 23.06.2015 v 09:48 ----------
Ještě bych měl upřesňující dotaz k tomu "zaměstnaneckému dílu", vyplívajícímu z díla na zakázku. Znamená to, že já, jako autor, pak nemám k dílu žádná práva? Chápu, že zadavatel je tedy vykonavatelem autorských práv, může s dílem libovolně nakládat, prodávat atd., ale co to znamená konktrétně pro mě, že ten kód již nemohu nikdy použít, nebo dále prodat?
A ještě jsem narazil na jednu větu k tématu, "Pokud by se prokázalo, že program nebyl vytvořen při plnění pracovněprávních úkolů ve smyslu § 58 odst. 1 AZ, nemohl by zaměstnavatel počítačový program bez licenční smlouvy se zaměstnancem nijak využívat." Tohle by znamenalo, že pokud bych byl schopen prokázat, že kód byl vytvořen před vznikem smlouvy a tedy před vytvořením toho fiktivního zaměstnaneckého vztahu, nemá k němu zadavatel bez licence žádné právo.
23. 6. 2015 09:30:43
https://webtrh.cz/diskuse/webove-stranky-ochrana-kodu/strana/2#reply1120810
lawyer2
verified
rating uzivatele
23. 6. 2015 11:15:11
Ano, jde-li o zaměstnanecké dílo (respektive dílo - software - na objednávku uzavřenou s autorem), pak majetková práva vykonává objednatel a vy kód nemůžete bez dalšího dále užít. K tomu druhému je to takové komplikovanější. Jestliže jste ten základ k webu tvořil úplně samostatně a pak ten kód užil, pak o zaměstnanecké dílo nejde. V takovém případě jste ale objednatele uvedl v omyl, pokud jste mu to neřekl. Zároveň pokud úplně původně vznikl základní framework při první dodávce, pak majetková práva vykonává první objednatel, a vy každým dalším jejich užitím zasahujete do jeho práv.
23. 6. 2015 11:15:11
https://webtrh.cz/diskuse/webove-stranky-ochrana-kodu/strana/2#reply1120809
alibagil
verified
rating uzivatele
23. 6. 2015 13:15:33
to lawyer2: na základě tohoto ale tedy můžu být úplně klidný. Redakční systém jsem vytvořil před tím, než jsem ho poprvé někomu nabídl, tedy žádný první objednatel není. Současného klienta jsem několikrát upozorňoval na to, že stránky budou postaveny na mém, již dříve vytvořeném kódu, redakčním systému, tedy jsem ani nikoho v omyl nepřivedl. V podstatě se dá mluvit o tom, že všichni, kteří nyní provozují stránky na mém RS, porušují má autorská práva, protože licenční smlouvu ode mne nemají, byť to beru tak, že jsem jim tu licenci vlastně poskytl, ústně, nevýhradní (v případě výhradní licence je tuším potřeba písemná dohoda). Mám tedy páku i na současného klienta, aniž bych s ním dodatečně sepsal jakoukoliv smlouvu, pokud poruší naši dohodu tím, že si kód zkopíruje i na jiný web, mohu mu hrozit tím, že nemá licenci ani k původnímu webu. Resp. mohu ho nyní donutit k podepsání licenční smlouvy, která je v této chvíli vlastně ochranou pro něj, více než pro mě. Je to tak?
23. 6. 2015 13:15:33
https://webtrh.cz/diskuse/webove-stranky-ochrana-kodu/strana/2#reply1120808
Pro odpověď se přihlašte.
Přihlásit