Zadejte hledaný výraz...

Reálný dopad členství v EU na vaše podnikání

Petr Zachrdla
verified
rating uzivatele
(1 hodnocení)
18. 7. 2013 01:58:04
@basti: máme tu něco jako podvojné účetnictví. není možné zvýšit aktiva bez změny pasiv. každé nové peníze, které se objeví v aktivech musí někomu patřit. obvykle jsou to státní dluhopisy nebo zahraniční pohledávky. pokud tedy dluhopisy koupí např. pan X za 100 EUR, na účtu centrální banky se objeví 100EUR. V pasivech jsou tyto peníze uvedeny jako cizí zdroje. Peníze tedy fyzicky musí existovat. Zlatem nejsou kryté desítky let a když kryté byly, tak to neznamenalo, že by byly volně směnitelné za zlato v jakékoliv bance.
Předlužení vzniklo proto, že národní bilance některých členů eurozóny je záporná. Nemá to s EURem ani ECB nic společného. ECB ten požár pouze musí hasit.
Předlužení se řeší dalším zadlužením z různých důvodů. Jde o keynesovskou teorii, kterou preferují především levicové strany. Podotýkám, že jsem pravicový volič.
Ta keynesovská teorie říká, že pokud trhy stagnují nebo ještě hůře klesají, je vhodné ekonomice pomoci rozhýbáním trhu. Jelikož se asi žádného spotřebitele nepodaří přesvědčit (změnit jeho nedůvěru v lepší zítřek), že má začít utrácet, je jedinou možností zvýšení HDP skrze vládní investice anebo vládní spotřebu. Když je však kasa prázdná, musí se peníze někde vypůjčit.
Proto to vypadá, že levicové strany vytloukají klín klínem. Ta strategie má něco do sebe a zní celkem logicky (stále jsem pravicový volič), ale pokud se nepodaří ekonomiku rozhýbat, tak vznikl pouze další dluh.
Když však se bude pouze šetřit, tak to ekonomiku nerozhýbá, nebude narůstat HDP, protože není práce a lidé co mají práci, mají obavu utrácet. Jelikož není práce, zvyšuje se nezaměstnanost, což se projeví na trhu zapůjčitelných fondů, což má vliv na čisté zahraniční investice, což má vliv na devizový trh, což způsobí depreciaci české měny, což způsobí zdražení produktů, které se dováží, což zhorší život domácích spotřebitelů, ale může podpořit domácí výrobce. Když se to však nepovede, tak je tu riziko, že bude draho a jednotlivé vrstvy obyvatelstva se budou sobě vzdalovat. Jelikož těch co jsou dole bude vždy více, může to vést až k občanské válce, protože lidé, kteří nic nemají, tak nemají co ztratit.
Takže najít rovnováhu mezi rozumným zadlužením a úsporami není úplně triviální záležitost.
Ad. podnikání - nemám nastudovány konkrétní předpisy, ale právnická osoba by to neřešila?
---------- Příspěvek doplněn 18.07.2013 v 02:05 ----------
Jen doplním takovou zajímavost. Koukni na státní správu v Norsku. Oni mají v kase tolik peněz, že by mohli zaplatit všechny své státní dluhy. Pokud by to však udělali, zastavila by se jejich ekonomika a šli by šupem dolů. To je suprový příklad jak pracovat s penězi.
Nadarmo se neříká, že firma, která nemá půjčené peníze, nevyužívá všech dostupných zdrojů. A navíc náklady na cizí zdroje jsou nižší než na vlastní.
18. 7. 2013 01:58:04
https://webtrh.cz/diskuse/realny-dopad-clenstvi-v-eu-na-vase-podnikani/strana/4#reply923330
jarin001
verified
rating uzivatele
(37 hodnocení)
24. 7. 2013 07:19:26
@Bedříšek
Severské země mají jinou mentalitu, jejich politiku nelze uplatňovat v ČR, za dva roky by jsme vyhlásili bankrot.
Ještě bych požádal aspoň mizivé procento z 44k+ členů Webtrhu o hlasování aby mělo nějakou relevanci.
Zatím to vypadá že je EU každému putna, připouštím že i to je názor.
24. 7. 2013 07:19:26
https://webtrh.cz/diskuse/realny-dopad-clenstvi-v-eu-na-vase-podnikani/strana/4#reply923329
Petr Zachrdla
verified
rating uzivatele
(1 hodnocení)
24. 7. 2013 08:27:59
Napsal jarin001;976925
@Bedříšek
Severské země mají jinou mentalitu, jejich politiku nelze uplatňovat v ČR, za dva roky by jsme vyhlásili bankrot.
Nešlo o mentalitu země. Ukazoval jsem, že k udržení ekonomiky je nutná udržitelná inflace a využívání cizích zdrojů, i když je v kase peněz dost. My máme inflaci na perfektní úrovni, i když jsou lidé zděšeni jak to, že se furt zdražuje. Oni totiž zapomněli jak za komančů se zdražovalo skokově o stovky procent. Stejné to dosud bylo i s úsporami ve státním rozpočtu, které byly docela přísné a měli klesající charakter, i když lidé by to nejraději zastavili skokově, ale nechápou, že zastavit zadlužování skokově by znamenalo, že bude třeba 50% lidí bez práce. Jsme opět u mé oblíbené pasáže od prof. Fuchse - "Ekonomika je jako guma, která spojuje pingpongové míčky. Za jeden míček zatáhnete a dají se do pohybu všechny. Paradoxně je to ta stejná guma, která míčky zastaví."
24. 7. 2013 08:27:59
https://webtrh.cz/diskuse/realny-dopad-clenstvi-v-eu-na-vase-podnikani/strana/4#reply923328
Pro odpověď se přihlašte.
Přihlásit