Zadejte hledaný výraz...

Pro některé OSVČ jsou datové schránky novinkou. Povinné jsou už ale pro všechny

Nejpozději do konce března 2023 by měl všem osobám samostatně výdělečně činným přijít doporučený dopis, v němž najdou přístupové údaje do nově zřízené datové schránky. Nemusejí si ji tak zařizovat sami. Naopak soukromé osoby, které nepodnikají, povinnost používat datovou schránku nemají.

Ověřte si, zdali se i vás datová schránka týká

Povinnost užívání datové schránky při komunikaci se státními úřady mají všichni podnikatelé podnikající s IČO. Nejste si jistí, jestli i vám bude zřízena datová schránka? Pak se můžete podívat do seznamu držitelů datových schránek. Do příslušné kolonky zadáte své jméno nebo IČO a pokud se v seznamu jmen najdete, pak bude datová schránka zřízena i vám.

Datová schránka začne fungovat, i když si doporučený dopis nepřevezmete

Dopis do vlastních rukou, který vám doručí zaměstnanec České pošty, obsahuje přihlašovací údaje do datové schránky. Jakmile se do ní přihlásíte, můžete ji začít využívat naplno. Co když se ale do datové schránky nepřihlásíte nebo si doporučený dopis nepřevezmete? I tak začne datová schránka fungovat a dopis s přihlašovacími údaji bude automaticky považován za doručený po deseti dnech od prvního dne uložení dopisu na poště. Jestliže si zásilku vyzvednete, ale nepřihlásíte se do datové schránky, začne fungovat automaticky a to patnáctý den od doručení dopisu. Případně začne datová schránka fungovat za dvacet pět dnů od prvního pokusu od doručení dopisu.

Je však v zájmu každé OSVČ dopis s přihlašovacími údaji převzít a do datové schránky se pravidelně přihlašovat. Úřady už budou komunikovat pouze tímto způsobem, a pokud se tak například ve vašem daňovém přiznání objeví nesrovnalosti, budete o tom zpraveni právě přes datovou schránku. Vy ale o tom třeba vůbec nebudete vědět. To však úřady nezajímá. Můžete tím být vystavení vzniku finančních pokut.

Daňové přiznání musíte poslat přes datovou schránku nebo přes portál Moje Daně

Zároveň je nutné nově přes datovou schránku odeslat daňové přiznání, přihlášku k registraci k daním nebo oznámení o změně registračních údajů k daním. Zasíláte-li tyto dokumenty přes datovou schránku, pak je nutné mít všechny dokumenty pouze ve formátu XML. PDF ani JPG nebo další formáty není možné přes datovou schránku zasílat. Zároveň OSVČ již nemohou příslušné dokumenty podávat osobně na podatelně ani je zasílat vytištěné poštou.

Když potřebné dokumenty přes datovou schránku neodešlete a to ani po výzvě finančního úřadu, pak vám bude udělena pokuta ve výši 1000 Kč. Pokud budete výzvu i nadále ignorovat, může být proti vám zahájeno exekuční řízení.

Daňové přiznání za rok 2022 musí podnikatel podat do konce března, respektive do 3. 4. 2023. Jestliže by se náhodou stalo, že vám do té doby nebude datová schránka zřízena, pak podnikatel samozřejmě daňové přiznání elektronicky podávat nemusí.

Daňové přiznání ovšem nemusíte podávat jenom přes datovou schránku, ale i přes portál Moje Daně, kdy je zapotřebí se přihlásit pomocí bankovní identity.

Potřebujete poradit?

Nebudete-li si s čímkoliv ohledně datových schránek vědět rady, pak navštivte oficiální portál Datové schránky, kde na své otázky najdete odpověď, a když ne, můžete se na cokoliv doptat.

Datová schránka byla doposud povinná pouze pro podnikající právnické osoby. Nyní ovšem musejí mít povinnou datovou schránku také:

  • společenství vlastníků jednotek
  • nepodnikající právnické osoby (spolky či například nadace)

Ještě do minulého roku vlastnilo datovou schránku 1,7 milionů subjektů, v letošním roce jsou jich necelé 4 miliony. A co vám může do datové schránky kromě informací týkající se daňového přiznání přijít? Například pokuty za špatné parkování, informace o úrocích z prodlení nebo příkaz k exekuci. Jestliže datovou schránku používat nechcete, pak máte jako OSVČ jedinou možnost, ukončit svou živnost.


Vydáno
6. 2. 2023
Kategorie
Tagy