logo
20.01.2020 00:37
1
Hezký podvečer,

normálně do diskuzí většinou nepřispívám, ale zajímal by mne pohled zdejších lidí.

Oč mi jde? Už dlouho se u sebe pozoruju, dnes moderním slovem prokrastinaci. V mých 25 letech, vydělávám relativně dost peněz (100k/měsíc), to není machrování, takové peníze dnes vydělá kde kdo, spíše tím chci říct, že mám pravidelný přísun peněz, který by mi měl zajistit pohodlné žití. Co mě tedy štve? Celý život bojuju s věčným odkládáním všech věcí, které je třeba zařídit, udělat. Štve mě to poslední půl roku už natolik, že jsem si uvědomil, že bych s tím něco měl začít dělat, protože to je cesta do pekla a zbytečně zabíjím potenciál, který v sobě mám.

Dost mě to už omezuje a přináší mi to do života zbytečné problémy, měnil jsem poskytovatele internetu, nevrátil včas router - platil jsem pokutu, k zubaři už chodím přes rok a pořád jsem tam nebyl schopný dojít, věci doma, které bych potřeboval dodělat leží ladem, kdy se k tomu dokopu netuším. Mám v hlavě spoustu věcí, nápadů, které bych chtěl v tomto roce dotáhnout (tyhle věci se táhnou už roky, ve smyslu, chci si dodělat certifikace FCE, pořád, ale hledám důvody, proč se to teď nehodí), raději přijdu domů a místo toho, abych efektivně využil svůj čas tak ho raději prosedím u kompu, televize. Prostě se nedokážu dokopat skoro k ničemu, koupil jsem si knihu "Konec prokrastinace", zázrakem ji přečetl, vše pochopil s tím, že vlastně už vím "jak na to", samozřejmě pozítří jsem byl zas tam kde jsem teď. Se změnou životosprávy už taky začínám pár let, sportovat jsem nezačal :D a takhle bych mohl pokračovat.

Není to tak, že bych si stěžoval nebo brečel nad svým osudem, ono takový život vede spoustu lidí a vyhovuje jim to, však ono tak nějak vždycky dopadne, ale já s tím nejsem spokojen, raději bych byl produktivní, s jasnými cíli, které dodržuji, bohužel nevím jakou cestou se k tomuto cíli vydat, napadlo mě, že bych navštívil osobního kouče? Máte někdo podobnou zkušenost s tím, že vám kouč pomohl?

Dík a hezký večer

Co se právě děje na Webtrhu?

20.01.2020 00:48
2
Určitou zkušenost mám. Ono záleží na tom, jak se vnímáš jako člověk, protože někteří lidé jsou mimořádně produktivní a jiní zase moc ne. Ani jedno podle mě není špatně, pokud je člověk tak nějak vnitřně spokojený, a většina z nás se (doufám) snaží té spokojenosti dosáhnout, byť si stejně tak myslím, že většina z nás vlastně moc dobře neví, co hledáme.

S koučem zkušenosti nemám, ale řekl bych, že pokud tě to štve, tak jakákoliv akce je lepší než nic. Myslím že i potenciálně ztracené peníze jsou vždycky lepší věc, pokud tě to nakopne se sebou něco víc dělat. Někdy člověk prostě potřebuje pomoc z venku. Třeba zjistíš, že postupně chceš dělat v životě úplně jiné věci, než jsi dělal doteď. A nikdy není pozdě začít. Někdo začne ve dvaceti. Jiní po třicítce. Někdo změní svůj život po padesátce a mohl bych pokračovat. Setkal jsem se s takovými lidmi.

// Konec Prokrastinace jsem taky četl a myslím si, že je to docela paskvil, protože jsem ještě nenašel člověka, který by se nepřiznal, že měl problémy ji přečíst. Na to, jak je krátká, je to obdivuhodně nepříjemný počin. Raději bych četl Rozmarné Léto.
20.01.2020 02:14
3
Ptáš se na kouče? Proč zakládat další vlákno, když stačí 2 vteřiny zdejšího hledání.
https://webtrh.cz/438678-jake-vase-z...nostnimi-kouci
20.01.2020 07:42
4
Taky to tak nějak mám - některé věci jsou pro mě ultra důležité, protože se díky nim dostanu k cíli (u vás to mohou být peníze) a některé důležité nejsou. Mám taky tak 1000 úkolů, které mám k jednodlivým projektům a do toho samozřejmě tak stovku úkolů běžného života. Jenže už jsem to sem psal (taky si s tím moc nevím rady). Jak toho času s přibývajícím věkem a povinnostmi ubývá, přibývá starostí a povinností. Vše má nějakou prioritu, ale stihnout všechno je prostě nemožné. Já sám jsem si toho vědom a i bych se toho smířil, že člověk má jen omezené zdroje (a čas je jedním z nich), ale kolem mě jsou lidé, kteří si to neuvědomují a kteří to nemají v hlavně tak srovnané. Navíc každý má jiné životní zkušenosti a ne každý chápe, proč některé věci pro vás nejsou důležité. Někdo tím životem proplouvá a jsou pro něj důležité srovnané papuče, někdo přežije vlastní smrt, má vážné zdravotní problémy, nebo zažil co ostatní vidí jen v TV a jeho žebříčky se jednoduše posunou a priority jsou rázem jinde. Nemáte náhodou příliš vysoké nároky a nekladete si příliš mnoho cílů ke splnění?
20.01.2020 08:39
5
beraniste, vse co se da vyresit penezi tak neni problem, najmi si asistenta a cast ne kritickych ukolu prevej k reseni jemum
20.01.2020 08:43
6
Asi je dnes moderní každé nevychované dítě omlouvat,že má ADHD, tak o každém flegmatickém lenochovi říkat, že má prokrastinaci. Takže odlož mobil, zruš doma comp a televizi a uvidíš. Pokud to nepomůže doporučuji ženu, tchýni typu velitelský typ nebo černocha s bičem. Bohužel pokud jsi se nedonutil dosud ani knihou, kouč ti nepomůže nebot jak od něho odejdeš zase to budeš mít někde. Jinak tvé příznaky jsou zatím naprosto naprosto běžné asi pro většinu populace, akorát a to sice nechci říkat, že pro ty s menším platem snadněji řešitelné, když se musí ohánět aby nějak vyžili.
20.01.2020 08:45
7
Když jsem přečetl konec prokrastinace poprvé, tak jsem ty nástroje nezačal hned používat a to byla velká chyba. Přesně jsem věděl, jak na to ale nezačal jsem dělat ty kroky, které bylo potřeba. To se tenhle rok změnilo a když to má člověk lépe rozplánované a je motivovaný, tak jde najendou všechno líp. Koupil jsem si diář konec prokrastinacce na 2020, kde jsou všechny nástroje už hotové a stačí je jenom používat. Tak to doporučuji vyzkoušet.

Další věc co mi pomohla je reddit. Spousta lidi má stejný problémy a na redditu z nějakého důvodu si lidi více radí a pomáhají. (asi nevidí profilovku, odkud si, věk etc. Jen přezdívku a tvojí message. https://www.reddit.com/r/getdiscipli..._about_myself/ Přečti si ten úvod a hned ten první koment. No more zero days. Každý den udělat aspoň jednu maličkost. Celé si to přečti a uvidíš, co to v tobě zanechá.
20.01.2020 09:27
8
@beraniste - možná to tak vyzní z mého postu, ale já nejsem rozhodně přehlcený a nemyslím si, že bych si na své bedra toho bral moc, jenom se prostě nedokážu dokopat k ničemu, manželku to štve taky, ale nějak si zvykla, já nepotřebuju mít přesně načasovaný harmonogram, jenom se chci prostě posunout v tom směru, že když si prostě na rok 2020 dám cíl - zdokonalím si angličtinu a výsledkem snažení bude certifikát, tak bych chtěl ten certifikát dotáhnout, chápu, že tak, jak funguju já funguje drtivá většina populace, ale rozdíl mezi mnou a ostatníma je, že si aspoň uvědomuju co dělám blbě, teď bych potřeboval ty věci efektivně rozběhnout, abych se dostal mezi lid úspěšné, ale v první řadě se potřebuju zbavit odkládání důležitých věcí (viz zubař, zrušení konektivity a takové ty věcí každodenního života)

jinak co se týče knihy "Konec prokrastinace" tak ono to vlastně bylo trošku jinak, já ji nečetl, ale poslouchal jako audiokninu, pak knihu zakoupil v tištěné podobě, ale nedočetl jsem ji :( v knihovně mám desítky knih o osobním rozvoji, ale kdy je přečtu netuším :D

už než kouče jsem přemýšlel, že navštívím psychologa, možná je to blbost, ale třeba mi řekne, že to řeším s nesprávným člověkem a třeba mi pomůže
20.01.2020 09:34
9
Tak ono to bohužel nefunguje tak, že příjdeš k psychologovi, ten ti něco řekne a ze dne na den z tebe bude nový Elon Musk. Je to o sérii menších kroků, naučit se pozitivní návyky a pak to postupem času navyšovat. Konec prokrastinace je super v tom, že čerpá z věděckých i psychologických výzkumů a tak ty nástroje i to povídání tam má hlavu i patu. Nevím, co víc by ti ten psycholog řekl.

Spousta lidí ví, co dělá blbě. Jen nemají silnou motivaci to opravdu změnit. Viz. osobní vize v konci prokrastinace. A jako audioknihu si to nedovedu představit, že by to na mě mělo takový efekt. Ty čmaranice, tam jsou dost užitečné. :-)
20.01.2020 10:19
10
Plat mám bohužel menší :'''0( :D ale jsem na tom stejně.

Kdybych nechodil do práce a neměl díky tomu aspoň trošku strukturovanej den tak jsem v píči.

Myslím si, že je to hodně o dopaminu - když ho máš málo nebo máš necitlivé receptory, děláš primárně to, co ti ho okamžitě přinese. Na to mně zaručeně pomáhá spánek a cvičení, problém je ale večer když už jsem unavenej tak zase nemám často kontrolu a snadno vypadnu z rytmu brzkýho chození spat a vše jde do prdele :D

Plus samozřejmě kdybych neměl doma televizi a internet, tak mi asi nezbude než dělat doma jen něco produktivního + opravdu relaxačního jako třeba čtení + odpočinek/spánek.
20.01.2020 10:51
11
Tak on hlavne kvalitni kouc neni o tom, ze bude prehlizet to, ze s tim nic nedelas, pokud nebudes mit znatelny pokroky, tak te necha (pisu kvalitni, ne ten, kterej to dela pro prachy), takze ano, to asi je cesta.

Knizka pomuze jen tomu, kdo ma silnou vuli a dokaze na sobe makat sam, jinak je to vyhozenej cas a tak trochu byznys jako kazdej jinej.

Nebo jed cukr a bic, urcite mas neco rad a dopravas si to, tak si to dopravej az jako odmenu, treba po hodinovym studiu anglictiny nebo dalsich cinnosti, na kterych chces delat.
20.01.2020 11:48
12
No, můžete zkusit ještě počkat na příchod krize/recese/jiné pohromy, kdy pak najednou budete mít na spoustu věcí jiný pohled. Připadá mi, že v ekonomickém blahobytu mají lidé příliš mnoho času přemýšlet o svém životě, a tak dojít k zjištění, že je nenaplněný. To vede k nespokojenosti. Nejhorší je, přemýšlet o svém životě večer před spaním. Je to takové sebemrskačství, které vede k nekvalitnímu spánku a pocit, který si večer navodíte, můžete cítit i ráno, a to je nepříjemné.
20.01.2020 13:26
13
studená voda (nejlépe z potoka) a pohyb, nic jiného na lenochy nefunguje. Priznitz tak "léčil" zbohatlíky a šlechtu, kteří nevěděli proč je nic nebaví a bolí je tělo v podstatě z ležení a sezení. Postříkal je vodou a nechal řezat dřevo, docela na tom nadělal majlant. V Priznitz lázních žádná zázračná voda není, jen pramění ze skály takže je ledová a je tam čistý luft..to je celé.
20.01.2020 17:15
14
Behavioralna modifikacia.

ak by si mal velky zaujem, kludne ti budem sediet pol dna za chrbtom... ani knizku, ani kouca nepotrebujes
27.02.2020 19:52
15
Nechci si hrát na odborníka, ale mezi nechutí něco dělat, leností, prokrastinací a depresí není až tak propastný rozdíl. Nevím kolik ti je, ale zkus se nad tím zamyslet...
28.02.2020 07:48
16
ano, lidé hledají nové významy pro známé vlastnosti např. lenost-prokrastinace, analfabetismus-dislekcie, fluktuace -hledání se...
13.04.2020 09:13
17
Pritom jak by tady bylo krasne, kdyby lidi vic premysleli o svoji nenaplnenosti a svuj zivot naplnili skutecnyma hodnotama.