Zadejte hledaný výraz...
Jakub Glos
Webtrh.cz
Vývoj webových stránek na WordPressu a proklientský přístup pro freelancery
Třídenní infromacemi nabitý prezenční + online kurz v Praze od Webtrhu pouze za 2 871 Kč
Více informací

Round Robin DNS

Round Robin DNS je technika používaná pro distribuci zátěže mezi více serverů nebo IP adres pomocí DNS (Domain Name System). Tato metoda umožňuje rotaci (cyklické střídání) IP adres asociovaných s jedním doménovým jménem, což způsobuje, že požadavky od klientů jsou rozdělovány rovnoměrně mezi různé servery.

Jak funguje Round Robin DNS:

  1. Konfigurace DNS záznamu: Pro jedno doménové jméno jsou v DNS konfigurovány více IP adres (obvykle odpovídající IP adresám různých serverů).
  2. DNS odpověď na klientův dotaz: Když klient požádá o překlad doménového jména na IP adresu, DNS server vrátí seznam IP adres asociovaných s tímto doménovým jménem. V tomto seznamu jsou IP adresy uváděny v cyklickém pořadí, takže každý další klient obdrží IP adresu v pořadí za předchozím klientem.
  3. Rozdělení zátěže: Klienti se pokusí navázat spojení s první dostupnou IP adresou v seznamu. Další klienti budou postupně přiřazováni k dalším IP adresám v pořadí, a tím je zátěž rozdělena mezi servery.
  4. Časová platnost záznamu: Round Robin DNS nemá mechanismus pro sledování stavu serverů, a proto předpokládá, že všechny servery jsou stále dostupné. DNS záznamy mají časovou platnost, takže klienti si ukládají záznamy do své mezipaměti a používají je, aniž by znovu dotazovali DNS server, dokud záznam nevyprší.

Výhody Round Robin DNS:

  • Jednoduchá implementace a konfigurace.
  • Snadný způsob distribuce zátěže mezi více serverů.
  • Nízké nároky na síťovou infrastrukturu.

Nevýhody Round Robin DNS:

  • Nezajistí automatické detekování nedostupných nebo selhávajících serverů.
  • Nerovnoměrné rozdělení zátěže, pokud některé servery mají lepší nebo horší výkon než ostatní.
  • Není vhodný pro situace, kdy vyžadujeme vysokou dostupnost a spolehlivost serverů.

Round Robin DNS je jednoduchým řešením pro základní distribuci zátěže mezi servery, ale pro vyšší dostupnost a spolehlivost se obvykle používají pokročilejší metody, jako jsou Load Balancery, které aktivně monitorují a spravují stav serverů a distribuují zátěž podle aktuálního stavu.