Jak začít podnikat?

Jak začít podnikat jako OSVČ?

Musíte mít živnostenský list?

Pokud se chcete stát OSVČ, pak si musíte opatřit živnostenské oprávnění. Existují sice činnosti, pro které živnostenské oprávnění nepotřebujete, ale kvůli dani z příjmu je určitě výhodnější živnost mít.


Jednotný registrační formulář

V první řadě zajděte na kterýkoli živnostenský úřad a vyplňte zde jednotný registrační formulář. V rámci tohoto formuláře tak najednou provedete všechny nezbytné registrace a ohlášení – jde o získání živnosti, registraci k dani z příjmu i oznámení zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení. Výpis z rejstříku trestů už nepotřebujete, úřad si jej zajistí sám.

Provést můžete i registraci k silniční dani, DPH nebo dani z příjmů za zaměstnance. Záleží na tom, co budete potřebovat.

Pokud neuděláte registrace a ohlášení pomocí Jednotného registračního formuláře, musíte to udělat jednotlivě na příslušných úřadech a pojišťovně. Například registraci k dani z příjmu fyzických osob na finančním úřadě do 15 dnů ode dne, kdy jste začali vykonávat samostatnou činnost nebo přijali příjem, registraci k zdravotnímu a sociálnímu pojištění do 8 dnů.


EET

Budete-li přijímat peníze v hotovosti a vaše činnost podléhá EET, zahájíte EET. Pozor: musíte tak učinit ještě před tím, nežli přijmete první tržbu v hotovosti.

Do roku 2022 neplatí povinnost vést EET.


Daňová evidence

Jako OSVČ musíte evidovat veškeré své tržby a pohledávky, zákazníkům vydávat doklady a kopie si uschovávat. Zároveň je rozumné uschovávat si doklady ke všem vašim výdajům a závazkům. V případě, že máte vysoké výdaje, uděláte z nich daňovou evidenci se skutečnými výdaji. Pokud jsou výdaje nízké, po skončení roku spočítáte výdaje procentem z příjmů.


Zdravotní a sociální pojištění

Máte-li svoji samostatnou výdělečnou činnost jako svoji hlavní činnost, pak od prvního měsíce platíte zálohy na zdravotní pojištění i zálohy na sociální pojištění. V případě, kdy máte svoji výdělečnou činnost jen jako vedlejší činnost, pak první rok zálohy neplatíte. Pojištění následně doplatíte po konci roku na základě přehledu příjmů pro zdravotní pojišťovnu a sociální pojištění.

V případě, kdy budete mít při vedlejší činnosti nízké zisky, sociální pojištění vůbec platit nebudete – viz Vedlejší činnost a sociální pojištění.


DPH

Jste-li plátce DPH, musíte si vést evidenci podle zákona o DPH. Ze začátku ale pravděpodobně budete neplátce DPH.


Silniční daň

Používáte-li auto pro svoji podnikatelskou činnost, čtvrtletně platíte zálohy na silniční daň. Na konci roku poté podáte daňové přiznání.


Daně a pojištění na konci roku

Na konci roku stanovíte příjmy, výdaje a zisk. Použijete k tomu daňovou evidenci, případně můžete využít výdaje procentem z příjmů. Následně podáte daňové přiznání k dani z příjmu a zaplatíte daň z příjmu. Poté podáte přehled příjmů zdravotní pojišťovně a přehled příjmů pro sociální pojištění. Na základě těchto přehledů pojištění doplatíte.


Aktualizace 31. 1. 2022

Související informace

Autorský honorář
3. 2. 2022
Co je autorský honorář? Za autorský honorář se považuje: příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového nebo jiného duševního…
Provozovna
3. 2. 2022
Co je provozovna? Za provozovnu je považován prostor, ve kterém dochází k uskutečnění podnikatelské činnosti. Může jít například o: prodejnu…
Živnosti koncesované
2. 2. 2022
Co jsou koncesované živnosti? Koncesované živnosti vyjmenovává Příloha 3 živnostenského zákona. Jak získáte koncesovanou živnost? Koncesovanou živnost či živnosti ohlásíte na kterémkoli…
Živnosti řemeslné
2. 2. 2022
Co jsou řemeslné živnosti? Řemeslné živnosti vyjmenovává Příloha 1 živnostenského zákona. Živnosti řemeslné jsou činnosti vázané - jinými slovy to znamená, že…