Daň z nemovitých věcí – přiznání k dani

Jak na podání daně z nemovitostí

Kdy musíte podat přiznání k dani z nemovitostí?

Přiznání k dani z nemovitých věcí musíte podat do konce ledna za předpokladu, že jste v minulém roce nějakým způsobem nabyli nemovitý majetek nacházející se na území České republiky a jste jeho vlastníkem k 1. lednu. Za nemovitý majetek se považuje zdanitelný pozemek, stavba či jiná jednotka. Rozhodný je stav k prvnímu lednu zdaňovacího období.


Přiznání se podává jen na začátku a při změně

Následující roky už přiznání z nemovitých věcí podávat nemusíte, jen platíte přiznanou daň. Jiné je to pouze v případě, kdy se v předešlém roce změnily okolnosti rozhodné pro stanovení daně, tehdy podáte dílčí nebo řádné přiznání.


Jak můžete přiznání podat?


Kam podáváte přiznání z nemovitých věcí?

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podáváte místně příslušnému správci daně. Záleží tedy na tom, kde se daný objekt nachází. Vlastníte-li vícero objektů nacházejících se v odlišných částech České republiky, pro každý z nich podáváte zvlášť daňové přiznání v kraji, ve kterém se nachází.


Kdo musí podat přiznání?

Povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí spadá na vlastníka, v některých případech může jít i o stavebníka, nájemce, uživatele pozemku a podobně, viz zákon.

V případě, že je poplatníků více, plní daňovou povinnost společně a nerozdílně. Pokud přiznání podá jeden z vlastníků za celou nemovitost, je pokládán za společného zástupce, případně si spoluvlastníci mohou zvolit zmocněnce. Pokud ale do konce ledna podá přiznání alespoň jeden ze spoluvlastníků za svůj podíl, musí následně daňové přiznání podat i ostatní spoluvlastníci za své podíly samostatně. V případě, kdy spoluvlastníci přiznání nepodají, správce daně jim sám vyměří daň – to se stane i tehdy, kdy přiznání nepodá vůbec nikdo.


Stavby a jednotky

Za zdanitelnou stavbu se považuje dokončená nebo užívaná stavba, případně její část, a to budova podle katastrálního zákona, nebo inženýrská stavba uvedena v příloze zákona. V případě, kdy stavba není samostatnou nemovitostí, posuzuje se tak, jakože náleží vlastníku věci, jejíž je tato stavba součástí.

Zdanitelná jednotka je dokončená nebo užívaná jednotka (nebo její část) podle zákona 72/1994 o vlastnictví bytů nebo podle občanského zákoníku 89/2012.


Místní koeficienty

Jednotlivé obci si samy nezávisle na sobě určují, které pozemky nebo stavby a jaký účel jejich použití daňové zvýhodní nebo naopak znevýhodní. Děje se tak prostřednictvím místního koeficientu, kterým je třeba daň během výpočtu upravit. Pokud se rozhodnete vyplnit přiznání elektronický, koeficienty se vám načtou automaticky. Kdo dává přednost písemnému přiznání prostřednictvím papírového formuláře, musí si koeficienty sám vyhledat, například na daňovém portálu prostřednictvím aplikace.


Základ a sazba daně ze staveb a jednotek

Základem daně ze staveb a jednotek je výměra zastavěné plochy v metrech čtverečních. Bere se při tom zastavěná plocha stavby podle stavebního zákona, odpovídající nadzemní části zdanitelné stavby. V případě jednotky se upravená podlahová plocha, tedy výměra podlahové plochy v metrech čtverečních, vynásobí:

  • koeficientem 1,22, je-li jednotka v bytovém domě a její součástí je podíl na pozemku nebo jsme-li spoluvlastníkem jiného pozemku ve spoluvlastnictví vlastníků takových zdanitelných jednotek užívaného společně s těmito jednotkami, nebo
  • koeficientem 1,20 v ostatních případech.

Podlahová plocha jednotky přitom nezahrnuje podlahovou plochu společných částí nemovité věci v rozsahu podílu na nich, který je zahrnut v jednotce.

Sazba daně ze staveb a jednotek viz § 11.


Pozemky

Za předmět daně z pozemku jsou považovány pozemky nacházející se na území České republiky, které jsou evidované v katastru nemovitostí. Předmětem této daně ale není:

  • pozemek zastavěný zdanitelnou stavbou
  • lesní pozemky s lesy ochrannými a lesy zvláštního určení
  • vodní plochy, vyjma rybníků k intenzivnímu a průmyslovému chovu ryb
  • pozemky určené pro obranu České republiky

Základ a sazba daně z pozemků

U orné půdy, chmelnic, vinic, zahrad, ovocných sadů a trvalých travních porostu je základem daně cena půdy zjištěná násobením skutečné výměry pozemku v metrech čtverečních průměrnou cenou půdy stanovenou na jeden metr čtvereční ve vyhlášce vydané na základě zmocnění v § 17.

U hospodářských lesů a rybníků s intenzivním a průmyslovém chovem ryb je základem daně cena pozemků zjištěná podle platných cenových předpisů k 1. lednu nebo součin skutečné výměry pozemku v metrech čtverečních a částky 3,80 Kč.

Základem daně u ostatních pozemků je skutečná výměra pozemků v metrech čtverečních.

Sazba daně z pozemků viz § 6.


Termín přiznání

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je potřeba podat do konce ledna následujícího roku po nabytí nemovitosti, ke stavu k 1. lednu.

 

 


Aktualizace 17. 12. 2021

Související informace

Daně a pojištění u dohod
18. 12. 2021
DPP a DPČ Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti jsou dva velmi šikovné způsoby, jak můžete někoho…
Vyúčtování daně z mezd
18. 12. 2021
Kdy a jak na vyúčtování daně z mezd?
Daňové přiznání a příjmy ze zaměstnání
18. 12. 2021
Co jsou příjmy ze zaměstnání a kdy podat daňové přiznání?
Daň z hazardních her
18. 12. 2021
Daň z hazardních her viz Zákon o dani z hazardních her