Zadejte hledaný výraz...

živnost – servis PC

přemýšlíme o rozsireni nasich sluzeb o servis PC..... co je k tomu potreba?
1. 6. 2010 14:18:39
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511537
xmas
verified
rating uzivatele
(1 hodnocení)
1. 6. 2010 14:28:10
co se týká živnosti, tak stačí "volná živnost" tj. „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“, pokud ji tedy ještě nemáte a vybrat si příslušný obor živnosti (předpokládám č. 56)
1. 6. 2010 14:28:10
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511536
ale jelikoz se jedna o zasah do el. zarizeni???? neni to nahodo uremeslna? elektro vzdelani mam
1. 6. 2010 14:40:52
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511535
Jan Kroupa
verified
rating uzivatele
(120 hodnocení)
1. 6. 2010 16:04:02
Ahoj,
tohle je zajímavý dotaz - přesně to samé jsem řešil asi dva roky zpátky, protože si tím také přivydělávám. Nakonec jsem to uhrál pod onu volnou živnost, ale s tím, že se nehrabu ve zdroji.
29. Výroba elektronických součástek, elektrických zařízení a výroba a opravy elektrických strojů, přístrojů a elektronických zařízeni pracujících na malém napětí
Výroba elektronických součástek, zejména žhavených nebo studených katod nebo fotokatodových elektronek nebo obrazovek, televizních obrazovek, snímacích elektronek, elektronických převáděčů a multiplikátorů mikrovlnných elektronek, přijímacích a zesilovacích výbojek nebo elektronek, diod, tranzistorů, tyristorů a podobných polovodičových prvků, polovodičových prvků citlivých na světlo včetně hradlových fotonek, instalovaných piezoelektrických krystalů, elektronických instalovaných obvodů a mikrosestav, monolitických integrovaných obvodů, hybridních integrovaných obvodů a elektronických mikrosestav v litých obvodech, mikromodulů, tištěných obvodů, elektrických kondenzátorů a odporů včetně reostatů a potenciometrů. Výroba rozvaděčů nízkého a vysokého napětí a elektrického zařízení pro spínání a ochranu elektrických obvodů nebo pro vytváření spojení do nebo uvnitř elektrického obvodu (zejména vypínačů, pojistek, omezovačů napětí, tlumičů proudových nárazů, zásuvek, zástrček, objímek, ovládacích panelů). Výroba vodičů, kabelů, lamel a jiných izolovaných vodičů zakončených nebo nezakončených přípojkami, kabelů z optických vláken pro přenos kódovaných dat pro telekomunikace, video a podobně. Výroba galvanických článků a baterií. Výroba antén. Výroba a opravy elektrických strojů a přístrojů a elektronických zařízení pracujících na střídavém napětí menším než 50 V nebo stejnosměrném napětí menším než 75 V. Výroba elektronického vybavení zejména pro silniční motorová vozidla a pracovní stroje.
Obsahem činnosti není montáž elektrických zařízení, výroba elektrických strojů a přístrojů pracujících na střídavém napětí vyšším než 50 V nebo stejnosměrném napětí vyšším než 75 V, výroba telekomunikačních zařízení a elektrických hraček.
1. 6. 2010 16:04:02
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511534
Potýkám se se stejným problémem a bohužel vám moc neporadím, spíš naopak, trochu celou situaci zkomplikuji a asi i několik "home servismanů" uvedu do rozpaků (proto bych rád ocenil odpověď někoho, kdo se skutečně v této oblasti vyzná a již několik let podniká...)
Kdo tento zákon nezná ať se na něj mrkne - http://www.tzb-info.cz/t.py?t=15&i=130 jedná se o dost důležitou věc, kterou jsem zjistil nedávno. Stavění PC doma je v podstatě protizákonné. Tím, že sestavíte počítač se stáváte výrobcem zařízení, tedy tím kdo uvádí PC do provozu jako celek, tedy za něj zodpovídá. To máte to samé, jako když instalujete originální Windows, stáváte se tzv. "System builderem" což znamená, že zodpovídáte za správnou instalaci a za nalepení štítku s S/N atd. , takže rozhodně na to pozor, kdybyste měli stavět PC například pro firmu, doporučuji si na to dát opravdu bacha, protože abyste jste správně předali celkovou PC sestavu, tak musíte proměřit bezpečnost, pak EMC, pak souhlas s EU, tedy nálepka CE a dále návod a toto vyměření poskytnout zákazníkovi a všechno tohle stojí hodně peněz. Samozřejmě i výrobní číslo na PC. S tím pak dále souvisí pojistka, pokud těm lidem, kterým sestavíte PC vyhoří byt a oni nebudou mít výrobní číslo na PC tak za to odpovídáte Vy, v podstatě oni ale shodit to na Vás můžou. Pojistka se pak nevyplácí a je to na Vás, takže pozor na to.
A proč se právě toto uzákonilo? Jelikož velké společnosti jako DELL, nebo IBM tyto měření prováděli a tím i samozřejmě vzrostla cena jejich PC, zatímco menší obchodníci tyto měření neprováděli a měly PC za mnohem menší ceny. Tím vznikl tento zákon. Samozřejmě spousta menších firem tuto tzv. "smlouvu o shodě" nemají, ale do této doby také nechodila tak často ČOIka a v poslední době chodí velmi často. Ne ke koncovým zákazníkům, ale k obchodníkům.
Takže pro Vaši informaci se na to určitě mrkněte. Bez měření si vlastně nemůžete vyndat ani RAMku když Vám blbne... ;) (trochu nadsázky)...
Budu se těšit na vaše odpovědi a diskusi, která jistě tímto příspěvkem vznikne!
1. 6. 2010 18:19:21
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511533
Jan Kroupa
verified
rating uzivatele
(120 hodnocení)
2. 6. 2010 15:36:52
Ahoj,
něco na tom bude (příspěvek od jome), uvidíme, jestli se na Webtrhu pohybuje nějaký elektrikář, který by nám to fundovaně osvětlil, protože ten zákon se mi fakt studovat nechce...
Jinak já se orientuju čistě jen na ten servis, a to ještě většina případů je softwarové povahy. :-)
2. 6. 2010 15:36:52
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511532
Já bych to zase tak černě neviděl, jako elektrikář mám vyhlášku 50 a paragraf 8 ( samostatné řízení provozů ) mimo jiné smím tak tedy pracovat se všemi ( a na všech ) zařízeními do 1000V navíc to mohu provádět jak stojí na tom papíře " dodavatelským způsobem " dále mám osvědčení i od technického institutu ITI... tedy já jsem v klidu.
2. 6. 2010 17:43:03
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511531
VaKvas
verified
rating uzivatele
(4 hodnocení)
4. 6. 2010 21:07:30
Take jsem to resil a hledal a nakonec me nekdo kdysi poradil i s vyhlaskama, ze pokud skladam ci opravuji PC formou dodanych dilu - NEOPRAVUJI tyto dily, neni treba mit 50tku. Zarizeni vsak nesmi byt pri oprave pod napetim a staci, aby me jen nekdo kdo ma vyhlasku ustne poučil o tomto faktu. Neni to ovsem povinost, jen takove dovysvetleni.
4. 6. 2010 21:07:30
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511530
Děkuji za odpovědi, ale pořád si myslím, že to není ono a ne všechno je bohužel pravda.
Například: Skládali byste PC pro firmu: několik sestav. Dejme tomu, že náhodným způsobem by jeden z nich shořel a kvůli tomu by vyhořela celá kancelář. Pojišťovna poté půjde po příčinně požáru, a tedy půjde po výrobci zařízení, u kterého byl požár zjištěn. A nyní přichází ten moment, kdy nemůže brát zdroj jako aktivní elektrické zařízení, nýbrž je to celá sestava (počítačová sestava). A pokud na této počítačové sestavě (která neshořela, popřípadě na té shořelé, pokud to jde ještě poznat) hledá štítek výrobce (výrobní číslo, evidenční číslo kanceláře). Toto číslo musí nalepit výrobce sestavy, což je ten člověk, který sestaví PC z počítačových komponent a ani ho nemusí uvést do provozu. Stačí když ho pouze sestaví do kompletní počítačové sestavy. K této sestavě by měl také dodat protokol o vyměření elektromagnetického pole v počítačové sestavě, dále technické údaje zdroje a CE certifikace. A z této sestavy se odvádí státu určitá částka, kterou nejsem schopný říci, ale je dána zákonem. pokud tedy pojišťovák zjistí, že tato sestava byla sestavena neoprávněným člověk, protože nesplňuje výše zmíněné aspekty, od pojišťovny nedostane firma nic a výrobce bude za neoprávněnou činnost penalizován (a určitě to nebude malá částka). Po menších firmách bez těchto náležitostí chodí kontrola od ČOI! A v nedávné době bylo právě v Praze zavřeno několik malých PC servisů...
10. 6. 2010 11:12:21
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511529
VaKvas
verified
rating uzivatele
(4 hodnocení)
10. 6. 2010 21:08:30
Ja myslim, ze toto neni zcela pravda. Vy jste dodavatel komponent (ne vyrobce) a ony komponenty jsou jiz slozeny v celku (zdroj, MB, VGA a pod.) a vy je jen slozite dohromady. Slozite je ne pod napetim. K jednoitlivym komponentu muzete od dodavatele ziskat tzv. prohlaseni o shode, coz jaksi zarucuje jako ze zarizeni by melo pracovat v nasich podminkach :-)
Tazke neco jineho je proces skladani PC a poskytnuti zaruky napr. jako na celek tzn. ze mu date zaruku napr. na 24mesicu na bednu (PC). Neco jineho je, jak si to zaeviduje, coz je mimochodem uz jejich vec. Pokud ona bedna vyhori, neni to vas boj, ale problem nektere vami dodane komponenty, na kterou ale muzete mit prohlaseni o shode, tedy se jednalo bud o vadny kus nebo o spatne pouziti komponenty. (Tim myslim napriklad spatne umistene, malo odvetravane, prasne prostredi apod.) To je ale na posouzeni prislusne autority (pojistovny, znaleckeho posudku).
Pokud to shrnu, dodavat komponenty a tedy i prodavat PC z nich slozene muzete i bez 50tky. Pochybuji, ze by mel nekdo nejaky vyklad zakona, ze by musel. ;-) Mimochodem myslim, ze uz to neni 50tka ale ma to nejake jine cislo :-)
10. 6. 2010 21:08:30
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511528
Díky za odpověď, ale musím podotknout, že o 50-ce zde já nemluvím, ale o zákonu č.22, podle kterého se stáváte výrobcem potom, co sestavíte sestavu z komponent, tedy je schopná provozu....
Znovu tedy přikládám link na dotyčný zákon: http://www.tzb-info.cz/t.py?t=15&i=130
Je to nějaké komplikované, asi napíšu do Alzy či CZC, jestli by nebyly tak laskavý a neobjasnily mi to... Ale už teď vím, jak to dopadne... :)
11. 6. 2010 11:19:07
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511527
Aleš
verified
rating uzivatele
(18 hodnocení)
12. 6. 2010 11:01:15
Stačí se na to podívat z jiného úhlu. Zajděte si do obchodu s osvětlením. Většina výrobků bude bez přívodu elektřiny k zařízení. Některé věci jsou na osazení přímo do krabic k síti. Pokud si koupíte lampu a přívodní kabel, musíte si ho doma zapojit.
Vy ale máte zavolat elektrikáře, který vám to vymění. Přetahoval jsem elektriku a elektrikář nadával, že má zákazníky, kteří po něm chtějí i výměnu žárovky a ono je to tak i kupodivu správně!
Proč to píšu. Samozdřejmě jde o pojištovnu. Pojištovna je ráda, když jí platíte pojistné, něco se vám podělá a ona vám nedá nic, respektivě označí osobu odpovědnou.
Vždycky je lepší býti připraven.
Nastraně druhé si nedovedu představit dodavatele hotového počítače, který se podívá na zásuvku, jestli není třeba světelná
12. 6. 2010 11:01:15
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511526
Je to jednoduché jak jsem řekl udělejte si osvědčení-oprávnění ( teď nevím jak přesně se to jmenuje ) od ITI ! A máte po starostech. ITI po vás bude chtít prokázaní technické způsobilosti ( což u mě je to že jsem vyučený elektrikář, mám 9 let praxe, mám platnou vyhlášku 50 a pargraf 8 ). ITI zdělíte co chcete dělat ( sestavovat PC,opravovat PC atp. ) oni už vám řeknou co přesně ještě musíte udělat aby to bylo "košér". Když splníte jejich požadavky, můžete vyrábět co chcete ! To že to splňuje všechny náležitosti pro ČR vám zaručují oni, protože vy jste prošel jejich kontrolou a oni vám výrobu dané věci schválili. Nemusíte se obávat že co co zde tvrdím jsou jen nějaké domněnky, kromě toho že mám eshop pracuji totiž jako mistry výroby v jedné české firmě, která se zabývá výrobou rozvaděčů a kabelových sestav v drtivé většině pro vlaky, zde jsou normy extrémně přísné, například pokud lisujeme konektory všechny projdou rentgenovou kontrolou atd. Naše výrobky najdete po celém světě snad ve všech typech vlaků a tramvají, neboť jsme subdodavateli, pokud vám to něco říká, firem jako jsou Bombardier Transportation, Faiveley Transpor a i Škoda. Rozvaděče děláme z dodaných komponentů ! ( stykače, jističe, relé, pc ) my si je sami nevyrábíme jenom je vlastně skládáme a propojujeme ( zde je podobnost s PC a komponenty opravdu veliká ) a co zajímalo ITI ? Jaké používáme komponenty a jaké mají certifikáty, jelikož se jednalo o velké firmy ( Siemens, Alan Bradley atd. adt. ) ITI vědělo že ty mají vše potřebné pro používaní jejich výrobků ( komponentů ) po celém světě v pořádku a tak ani nám nedělalo žádné velké problémy při schvalovaní - získaní oprávnění. Na druhou stranu nám vše dost usnadnilo také to že, máme ISO certifikaci a TUV-CERT certifikaci to je pravda. Přeci jenom do nějakých těch certifikátů a oprávnění bude nějakou tu kačku muset možná vložit.
12. 6. 2010 12:02:41
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511525
Zdravím,
ohledně tohoto tématu panují všude velké zmatky a myslím, že ani úředníci na ŽÚ nemají zcela jasno.
Pročetl jsem na toto téma spoustu diskuzí a je to 50:50, jedni tvrdí, že na HW servis PC je třeba řemeslná živnost a vyhl. 50; druzí tvrdí, že to spadá do volné živnosti. Napsal jsem mail na "Jednotné kontaktní místo" v Plzni a níže přikládám otázku a odpověď:
Mohu v rámci živnosti volné (nejspíš obor č. 29) provádět servis PC – servisem v tomto případě mám na mysli výměnu vadných komponent PC, které pracují na nízkém napětí do 75V DC?
----
V rámci volné živnosti, obor 29 – „Výroba elektronických součástek, elektrických zařízení a výroba a opravy elektrických strojů, přístrojů a elektronických zařízení pracujících na malém napětí můžete provádět servis PC, ale pouze na součástkách pracujících na střídavém napětí nižším než 50V nebo stejnosměrném napětí nižším než 75 V.
---
Takže buďto jsem narazil na hodnou pracovnici nebo jsem vhodně položil otázku... Otázkou je, k čemu mi tohle vyjádření bude v případě, že někdo jiný bude zastávat názor opačný a napaří mi pokutu? :-)
22. 6. 2010 12:32:58
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511524
MMMMM
verified
rating uzivatele
(9 hodnocení)
22. 6. 2010 13:44:58
Napsal jome;519330
Potýkám se se stejným problémem a bohužel vám moc neporadím, spíš naopak, trochu celou situaci zkomplikuji a asi i několik "home servismanů" uvedu do rozpaků (proto bych rád ocenil odpověď někoho, kdo se skutečně v této oblasti vyzná a již několik let podniká...)
Kdo tento zákon nezná ať se na něj mrkne - http://www.tzb-info.cz/t.py?t=15&i=130 jedná se o dost důležitou věc, kterou jsem zjistil nedávno. Stavění PC doma je v podstatě protizákonné. Tím, že sestavíte počítač se stáváte výrobcem zařízení, tedy tím kdo uvádí PC do provozu jako celek, tedy za něj zodpovídá. To máte to samé, jako když instalujete originální Windows, stáváte se tzv. "System builderem" což znamená, že zodpovídáte za správnou instalaci a za nalepení štítku s S/N atd. , takže rozhodně na to pozor, kdybyste měli stavět PC například pro firmu, doporučuji si na to dát opravdu bacha, protože abyste jste správně předali celkovou PC sestavu, tak musíte proměřit bezpečnost, pak EMC, pak souhlas s EU, tedy nálepka CE a dále návod a toto vyměření poskytnout zákazníkovi a všechno tohle stojí hodně peněz. Samozřejmě i výrobní číslo na PC. S tím pak dále souvisí pojistka, pokud těm lidem, kterým sestavíte PC vyhoří byt a oni nebudou mít výrobní číslo na PC tak za to odpovídáte Vy, v podstatě oni ale shodit to na Vás můžou. Pojistka se pak nevyplácí a je to na Vás, takže pozor na to.
A proč se právě toto uzákonilo? Jelikož velké společnosti jako DELL, nebo IBM tyto měření prováděli a tím i samozřejmě vzrostla cena jejich PC, zatímco menší obchodníci tyto měření neprováděli a měly PC za mnohem menší ceny. Tím vznikl tento zákon. Samozřejmě spousta menších firem tuto tzv. "smlouvu o shodě" nemají, ale do této doby také nechodila tak často ČOIka a v poslední době chodí velmi často. Ne ke koncovým zákazníkům, ale k obchodníkům.
Takže pro Vaši informaci se na to určitě mrkněte. Bez měření si vlastně nemůžete vyndat ani RAMku když Vám blbne... ;) (trochu nadsázky)...
Budu se těšit na vaše odpovědi a diskusi, která jistě tímto příspěvkem vznikne!
A co když koupím sestavu od CZC nechám si jí od nich sestavit a pak ji přeprodám zákazníkovi? Nesu za sestavu odpovědnost?
22. 6. 2010 13:44:58
https://webtrh.cz/diskuse/zivnost-servis-pc#reply511523
Pro odpověď se přihlašte.
Přihlásit