Zadejte hledaný výraz...

Tele3 – dedik vs housing

Martin
verified
rating uzivatele
10. 1. 2013 22:46:55
Napsal sthr;892961
K bodu 2. A jake je standardni reseni tohoto problemu? Objednal bych si server u OVH, ale neni mi jasne, co se deje, kdyz dojde k poruse HW. Nez to zjistim, dostanu se k pocitaci, vsechno preinstaluju a obnovim ze zaloh, tak to bude trvat celou vecnost. Jak se to resi?
Pokud chcete rychle obnovit linuxovou mašinu ze záloh, která běží na HW přímo, tak doporučuji vytvořit si VG (VolumeGroup) pod LVM třeba 2TB a do ní nasypat třeba LV (Logical Volume) / (root) o velikosti 1,5TB. Ve VG vám tak vznikne 500GB volného místa, které můžete použít na snapshoty. Pak už stačí jenom zazálohovat MBR, informace o partition, /boot partici (ta se nemění) a tu / (root) partition sejmete snapshotem a přes DD a SSH jí nakopírujete na jinou mašinu. Když pak odejde HW, tak by měla být smlouva s poskytovatelem, že třeba do 24 hodin jej vymění, vy pak jenom uděláte disaster recovery.
Jenom pro info, když jsou disky v RAIDu a je používán značkový hardware v rámci životnosti (tj. nepoužíváte 8 let staré servery), tak se to nesere. Mám na starost stovky serverů a zpravidla měním větráčky či pevné disky, že by odešla základní deska je fakt zázrak, natož aby odešli dva disky v RAIDu. Jediné kde odchází základní desky a zdroje (především kondenzátory) jsou na přesluhujícím hardwaru (8+ let starý).
Nicméně počítejte s tím, že řešení záloh a takovýhle věcí stojí rozhodně více pro jednoho než pro 100 klientů. Takže když si koupíte virtuálu, která je zálohována máte po starostech s HW a je to levnější. Když potřebujete výkon, tak si nechte rezervovat celé jádro procesoru (ano to lze) jen pro vaši virtuálu, třsba u virtualizace KVM pomocí příkazu "virsh vcpupin", kde připinujete konkrétní virtuálu na konkrétní fyzický procesor (například máte mašinu se 4 procesory)...
Můžete mi tu lidi vysvětlit, proč se tak bráníte virtuálním serverům?
---------- Příspěvek doplněn 10.01.2013 v 22:56 ----------
Napsal soudruh;893010
lec pokud neumis rsyncem zalohovat DB, moc toho neumis ...
Takovýhle mám nejradši, naváží se do někoho a konkrétní být neumí. Mi teda řekni, jak zazálohuješ datové soubory MySQL pomocí RSyncu když to běží bez dumpu, moc by mě to zajímalo :) Vůbec, jestli si myslíš, že zazálohuješ celou mašinu RSyncem za běhu se zachováním integrity, tak mi řekni jak.
Uvedu příklad, uložím soubor do /home/user/ssss.gif přes php a info o tomhle souboru dám do databáze mysql. Zatímco ty efektivně zálohuješ rsyncem, který právě dozálohoval /home/user, kde ještě není soubor ssss.gif, tak jsem ho tam právě nahrál a na záloze není. Nicméně nyní jsi provedl dump databáze a v té už je tento soubor zmíněn a ty rsyncem nahraješ nyní databázi do zálohy... Takže máš nekonzistentní stav... To se ti u snapshotu nestane, ten je atomický, jediná nekonzistence která ti u snapshotu vznikne jsou špatně zapsané inody a i to se dá vyřešit, pokud používáš například ZFS na Solarisu a děláš snapshot na úrovni file systemu.
10. 1. 2013 22:46:55
https://webtrh.cz/diskuse/tele3-dedik-vs-housing/strana/2#reply109861
Záleží, co sis u OVH objednal - virtualizovat na Atomu jedině snad na hraní...
Každé řešení má své výhody a nevýhody (a je také za jiné peníze).
Dej konkrétní zadání (i rámcové) a dá se něco vymyslet.
Celý život je jen o kompromisech
Něco jsem už naznačoval tady - http://webtrh.cz/207224-jaky-vybrat-virtualni-server-vps?p=892214#post892214
10. 1. 2013 23:00:13
https://webtrh.cz/diskuse/tele3-dedik-vs-housing/strana/2#reply109860
Martin
verified
rating uzivatele
10. 1. 2013 23:02:42
Napsal soudruh;893010
resi se to treba vlastnim raidem - pri vypadku si proste vymenis disk, za provozu obnovis raid a jedes bez vypadku dale
A co když shoří celý server a RAID? Co DR (Disaster Recovery)... ? Tohle má WEDOS ošetřeno přes pásky a snapshoty...
10. 1. 2013 23:02:42
https://webtrh.cz/diskuse/tele3-dedik-vs-housing/strana/2#reply109859
soudruh
verified
rating uzivatele
(57 hodnocení)
10. 1. 2013 23:20:44
markoniuss:
uz podle tveho slohu a cetnosti textu soudim odkud vitr vane :-)
kazdopadne v jednoduchosti je sila
v cronu si nastavis dump DB napr. na 3 hodinu rano
a ve 4 rano se v cronu posbiraji data zalohovacim serverem pomoci rsyncu
= posledni zalohy mas navic k dispozici lokalne
tak ci onak - jekekoliv zalohy jsou v reseni uzivatele,
provozovatel zalohy vetsinou nabizi za penize
paradoxne nejvetsi rozdil mezi E350 s SSD raidem + napr. 8GB ram je hlavne v cene de fakto shodne s nejlevnejsimi VPS
ale diskove operace i nesdileny vykon CPU jsou vykonove mnohem vyse nez ty levne nesmyslne VPS ktere se na trhu mnozi jak houby po desti
---
ano, dalo by se s tebou souhlasit - kvalitni virtualizace je vzdy lepsi nez jakykoliv atom nebo e350
ale kvalitni virtualizace je take mnohem drazsi nez bezny dedikovany server se stejnymi parametry
do svedomi at si nahledne kazdy sam
uvedu priklad:
nejmenovany poskytovatel nabizi vps o modulech 512mb az 4gb ram
rekneme, ze pomyslny prumer jsou 2gb ram ?
provozuje to na serverech s 2x quad cpu = 8 fyzickych jader
server neni napojen na high-end SAN pole, ale ma jen 4x SAS v modu raid-10
ramky tvrdi minimalne 48GB (zduraznuji minimalne 48GB)
to znamena, ze jeden server sdili prumerne 24 samostatnymi VPS !
takze jak je na tom CPU, co diskove operace ???
pokud navic kazdemu VPS napise do obchodni nabidky ze je "bez limitu", jak to asi funguje ?
my nabizime zajimave reseni pro uzivatele, kteri maji dost sdilenych VPS
nechteji byt omezovani "sousedy na serveru"
a chteji soukromi bez zasahu 3ti strany
rebooty jsou samozrejme k dispozici, u drazsich variant PDU od APC
a ke kazdemu (i nejlevnejsimu) serveru je moznost zapujceni konzole KVM over IP
nema cenu tady zakladat flame, spise mne dojima ta snaha o degradaci :-)
---------- Příspěvek doplněn 10.01.2013 v 23:22 ----------
Napsal markoniuss;893034
A co když shoří celý server a RAID? Co DR (Disaster Recovery)... ? Tohle má WEDOS ošetřeno přes pásky a snapshoty...
soudruhu markoniussi...
znackove servery a v normalnich serverovnach nehori
diky, zes nam konecne ukazal s jakym HW vlastne pracujes :-)
10. 1. 2013 23:20:44
https://webtrh.cz/diskuse/tele3-dedik-vs-housing/strana/2#reply109858
Martin
verified
rating uzivatele
11. 1. 2013 08:53:40
ale kvalitni virtualizace je take mnohem drazsi nez bezny dedikovany server se stejnymi parametry
Tak dražší, ano už z logiky věci stojí více, ale máš v tom lepší management a zálohování, to v HW nemáš... Ty opravdu kvalitní virtualizační řešení pro zákazníky běží třeba na VMWare vSphere a můžeš si tam dělat i snapshoty atd... Samozřejmě si to zákazník zaplatí. Ale jak říkám práce admina taky není zadarmo, spíše naopak, minimální sazba je tak 600 Kč / hodina (to si účtujete vy).
rebooty jsou samozrejme k dispozici, u drazsich variant PDU od APC
Tím samozřejmě myslíš, že přes nějaký SNMP vypínáš a zapínáš server, který má v BIOSu nastaveno, power on on failure, hádám to správně?
znackove servery a v normalnich serverovnach nehori
Nejde ani tak o značku jako spíše o životnost, když máš 8+ let starý server tak vybuchují kondenzátory ve zdrojích... Ale je pravda, že se toto nestává. Nicméně je docela síla nemít Disaster Recovery plán s tím "tohle se neděje".
Jinak já jsem se díval, a najít opravdu kvalitní VPS hosting je fakt těžké, to uznávám, on ho skoro nikdo nenabízí. Asi ani není poptávka, neboť kdo opravdu chce kvalitu, ten si pronajme vlastní rack a nainstaluje si komplet svoje vybavení co si spravuje... Jako třeba my máme virtuály minimálně 8GB RAM (ve firmě kde dělám), a to u VPS hostingů je spíš maximum. Přičemž když si pořídíte jeden server se 4 procesory quad core, tak máte 16 jader, k tomu se přidá tak 200 GB RAM a na tom lze v praxi provozovat tak 30 serverů max. + je samozřejmě potřeba diskové pole jak už jsi zmínil. To je tak za server + pole alespoň 500.000 Kč.
500.000 / 30 servery / 60 měsíců (životnost HW) dělá 277 Kč na měsíc za server + pronájem půlky racku, náklady na správu, zálohy atd... Ale i tak jsem to kdysi počítal se to vyplatí oproti klasickému HW. Pravda hosting co nabízí rozumnou VPS neznám...
11. 1. 2013 08:53:40
https://webtrh.cz/diskuse/tele3-dedik-vs-housing/strana/2#reply109857
Jirka
verified
rating uzivatele
(6 hodnocení)
12. 1. 2013 15:17:07
Tak se podivej na HostEurope.. Jde jim to pekne, i rychlost disku ujde, maji ing kolem 20 - 40ms. Cenu za nabizeny VPS jsou super.
---------- Post added 12.1.2013 at 15:33 ----------
Ja bych k tomu mozna tez neco rekl ;) Nekdo spravuje stovky serveru a nekdo jich mel na starosti tisice... A porad si nemyslim, ze bych byl v necem lepsi, nez nekdo kdo jich dela terba jen 30, neni to smerodatne.
Wedos se se svyma VPS nechyta, je pravda, ze jejich VPS jsou na hodne rychlem diskovem poli, jsou rychlejsi obcas az 2x nez SSD na Tele3, presto jsou vsak ty SSD vyhodnejsi kvuli pristupove dobe a zpusobu cteni dat. Co se tyka Tele3, tak je moznost mit vetsi RAM a lidi na supportu jsou mentalne v poradku (to ocenuji nejvice :D).
Pokud se nekdo ohani zalohovanim VPS na wedosu, tak se zalohuji porad jen v ramci wedosu a udajne jen jednou tydne pro jejich potreby.
Idealni reseni, jake pouzivam ja je tento levny server od Tele3, na nem udelam OpenVZ mastera, nad nim postavim jeden OpenVZ virtual a dovolim mu se pekne roztahovat pres vsechny mozne prostredky serveru. Zalohovani celeho virtualu delam i vicekrat denne vzdumpem a vzdalene na wedos disk, kterej je za pusu. Takze ja osobne mam tak za 14 kil relativne vykonnou nahradu VPS s geograficky oddelenou zalohou a to takovou, ze obnova trva relativne kratkou dobu a je kompletni (po nahrati souboru a DB z jine zalohy). Pripadne se pri vetsim failu hodi na jinej dedikac, treba u jineho providera a zmeni se v DNS jeho IP a nazdar.
Stejne nakonec zjistite, ze sebelepsi cena za sever/vps nikdy nenahradi kvalitni podporu, v tele3 si myslim, ze je to OK. Samozrejme nelze srovnavat s nekym komu platite desetinasobky ceny VPS, tam pak je reakce na telefon v radu sekund a reseni problemu v radu minut. A ne jak Wedos, ze zmeni zpusob pripojeni disku do VPS, urcity operacni system ho najednou pri instalaci nevidi a podpora vam rekne, ze chce penize za praci jejich systemaka, ktery ted bohuzel spi, ale ze by to udelal rano (nakonec se to vyresilo zdarma).
12. 1. 2013 15:17:07
https://webtrh.cz/diskuse/tele3-dedik-vs-housing/strana/2#reply109856
Registrace
verified
rating uzivatele
(1 hodnocení)
12. 1. 2013 17:24:17
re: http://webtrh.cz/207524-green-power-blade-server-vlastni
Musím říct že je to rozhodně dost lákavá nabídka. Akorát škoda, že soudruh neposkytuje kompletní managed.
To by přitom nemusel být takovej problém ne?
Dát tam jasnou managed konfiguraci LAMP, s vlastním administrací (nastavení php, domény, databáze, emaily,...), bez root přístupu, pokud by uživatel potřeboval nějakej větší zásah, tak přes podporu. Nemyslím že by zde byla možnost neúspěchu :)
12. 1. 2013 17:24:17
https://webtrh.cz/diskuse/tele3-dedik-vs-housing/strana/2#reply109855
Jirka
verified
rating uzivatele
(6 hodnocení)
12. 1. 2013 17:27:35
Od toho jsem tu prece ja, abych to od nich pronajmul a pridal svoji praci do ceny, vcetene vseho co tu pises :D
12. 1. 2013 17:27:35
https://webtrh.cz/diskuse/tele3-dedik-vs-housing/strana/2#reply109854
sh
verified
rating uzivatele
(22 hodnocení)
12. 1. 2013 17:57:30
asi tak jak pise soudruh.
ono vzit si treba 2modulovy vps je fajn, to je jeste vyhodny.
ale treba 8modulovy uz je k nicemu za tu cenu, protoze disky jsou defacto stejne (ne)vykonny jako u toho 2modulovyho a v discich je zpravidla vzdycky to nejslabsi misto.
jediny vps, kde zatim registruju, ze disky vykonove zvladaj na vps je hexageek :)
a at ma nekdo vps nebo dedic, zalohovat a zalohovat oddelene ve vlastni rezii, to je zaklad :)
12. 1. 2013 17:57:30
https://webtrh.cz/diskuse/tele3-dedik-vs-housing/strana/2#reply109853
Pro odpověď se přihlašte.
Přihlásit