Zadejte hledaný výraz...

Podnikání jako vedlejší činnost

carrl
verified
rating uzivatele
27. 6. 2015 12:36:16
Potřebuju si vyjasnit několik věcí.Na internetu se toho píše dost, ale rád bych se zeptal na pár konkrétních věcí:
1.Když si půjdu vyřídit živnost na živnostenský úřad, je nutné se hlásit potom i na pojištovně a ohlásit změny v soc.pojištění? Četl jsem, že pro osoby s vedlejší činností je možná registrace skrz jednotný formulář, skrz který se pak dozví ostatní instituce o naší činnosti není nutné tam osobně chodit nebo cokoliv dokazovat?
2. U moji činnosti se jedná o internetový prodej. Stačí když si do sešitu zaznamenám příjmy(přijetí částky za zboží) a výdaje(zaplacení za zboží+další výdaje v podnikání) ? Pokud ano, co je v takové evidenci nutné uvést kromě dané částky a data transakce? Je nutné uvést i konkrétnější udáje jako název zboží + nějaký údaj o kupujícím?
3. Bude chtít FU vidět i faktury ohledně těchto prodejů? Když někdo dělá tento byznys ve velkém a měsíčně má stovky transakcí, jak potom dokládá důkaz o těchto transakcích?
4.Platby půjdou přes Paypal. Je nutné ho uvést při registraci na FU? A hlavně musí být všechna jména účtů, přes které půjdou peníze na jméno podnikatele? Nebo může být podnikatelský účet napsán např. na jméno syna osoby která podniká?
5.Co se týče zdr. a soc. poijištění. Při prvním roce podnikání vše platí normálně zaměstnavatel.
Pokud během toho prvního roku např. 2015 zisky přesáhnou např. 200 000 musí se pak z toho během následujícího roku 2016 doplácet měsíčně určitá částka jak na soc i zdr.pojištění a tato částka je neměnná po celý tento rok, změní se až zase po dalším zdaňovacím období podle zisků z roku 2016 atd... Chápu to správně?
27. 6. 2015 12:36:16
https://webtrh.cz/diskuse/podnikani-jako-vedlejsi-cinnost-2/#reply1122180
1. Pokud máš podnikání jako vedlejší činnost, tak na socce a zdrávce musíš předložit něco, co to dokazuje (potvrzení o studiu, smlouvu se zaměstnavatelem apod.) aby po tobě nechtěli minimální zálohy pro hlavní činnost. Jestli to umí ten systém na ž. úřadě nevím, ale pochybuju o tom.
2. Spíš je potřeba vědět a případný kontrole dokázat, jaká platba patří k jakýmu dokladu. Já jsem třeba od účetní dostal vždycky krásnou složku, kde byly všechny faktury, výpisy z účtu, platby socky, zdrávky apod. a to vše krásně sedělo a pochopil by to z toho i blbec.
3. Úplně jednoduše, má faktury (nebo prostě doklady) a výpisy z účtu. A možná i účetní (která tomu rozumí víc) při takovým objemu.
4. PayPal bere jako klasickej účet. Zároveň si nevybavuju, že by se někde dokazoval majitel účtu nebo něco podobnýho, nikoho ani nezajímá, zda máš podinkatelskej nebo ne. Problém by nastal ve chvíli (když to přeženu), kdy ti napráším syna, že má měsíčně 100k na PayPal a není podnikatel. Osobně moc nevidim důvod pro účet na jinou osobu.
5. Chápeš to správně, ale ty částky jsou tuším jiný, výrazně nižší, je to snadno dohledatelný.
27. 6. 2015 13:38:25
https://webtrh.cz/diskuse/podnikani-jako-vedlejsi-cinnost-2/#reply1122179
TL
verified
rating uzivatele
(15 hodnocení)
27. 6. 2015 14:15:42
5. Zaměstnavatel Ti nic za tvé příjmy z podnikání neplatí. Ta čísla co zmiňuješ by platila pouze v případě obratu a paušálních výdajů (a i tak by to bylo kolem 150 tisíc tuším), aby Ti nevyšel čistý zisk víc jak 55 - 60 tisíc tuším.. jakmile to přestřelíš, tak po podání DP zjistíš kolik musíš na SP a ZP doplatit + jaké můžeš mít v příštím roce zálohy (v případě, že budeš student, tak ty zálohy určitě mít budeš, v případě zaměstnání mi teď říkali, že to je dobrovolné, ale kdo ví jak to je)..
27. 6. 2015 14:15:42
https://webtrh.cz/diskuse/podnikani-jako-vedlejsi-cinnost-2/#reply1122178
kojot6
verified
rating uzivatele
27. 6. 2015 14:23:38
Upřímně, pokud to máš přes PayPal, tak ten co vím má sídlo ve Švýcarsku, a v ČR jeho převody řeší nějaká česká banka. Já jsem osobně dříve proházel přes PayPal asi přes 100.000 Kč a z českých úřadů to vůbec nikdo neřešil (přiznávám, peníze byly zdaněné v Británii, ale stejně to nikoho viditelně nezajímalo, i když jsem v ČR nepodával žádné daňové přiznání).
Realita je někde u toho, že dost lidí to prostě do jisté úrovně neřeší vůbec, neboť české úřady kvůli úniku 10.000 nebo 100.000 Kč nebudou shánět důkazy po půlce světa a lítat do Švýcarska (jj, taková je realita), a začnou to řešit až ve chvíli, kdy se byznys více rozjede. Osobně to vidím i u spousty úspěšných firem, prostě se byrokracie moc neřeší, dokud je člověk malý tak snad krom ČOIky a práskajících zákazníků vůbec nikoho nezajímá.
Spíše bych na tvém místě zaměřil své obavy do prodejnosti produktů, zisku, marketingu atd... a kdybych řekněme udělal obrat 100.000 Kč, začal bych více řešit právní stránku věci...
Jinak pokud podnikáš mezinárodně, šel bych spíše do offshore lokací, což v malém nemusí být zrovna Karibik, ale klidně i Británie. Letenka do Londýna stojí cca. 1.500 Kč, tam si založit účet a řešit to tam. Sice se říká, že musíš mít sídlo tam, kde sídlíš minimálně 6 měsíců v roce, ale realita je taková, že zejména po EU je tohle absolutně neprokazatelné. V Británii funguje podnikání dost jinak než v ČR, tam vezmeš ubrousek, napíšeš na něj účet a dáš si ho do účetnictví a pokud to není na milión liber, tak to nikdo neřeší...
27. 6. 2015 14:23:38
https://webtrh.cz/diskuse/podnikani-jako-vedlejsi-cinnost-2/#reply1122177
Pro odpověď se přihlašte.
Přihlásit