Zadejte hledaný výraz...
Jakub Glos
Webtrh.cz
Vývoj webových stránek na WordPressu a proklientský přístup pro freelancery
Třídenní infromacemi nabitý prezenční + online kurz v Praze od Webtrhu pouze za 2 871 Kč
Více informací

E-shop pro německé zákazníky – zkušenosti

escrito
verified
rating uzivatele
6. 5. 2012 21:29:05
Provozování e-shopu spadá do režimu směrnice Evropské Rady a Evropského parlamentu 200/31/ES o některých právních aspektech služeb informační společnosti („Směrnice o elektronickém obchodu"). Tato směrnice se zabývá tzv. službami informační společnosti, jejichž povaha je odlišná od „klasických" služeb, jelikož se u nich částečně stírá rozdíl mezi domácím a mezinárodním (přeshraničním) poskytováním služeb a jejich faktický příjem v podstatě nezávisí na skutečném sídle příjemce.
Podle čl. 4 odst. 1 této směrnice nepodléhají služby informační společnosti povolení ani žádnému jinému požadavku se stejným účinkem. E-shop provozovaný z jednoho členského, kde musí být splněny zákonné požadavky (v České republice tedy na základě živnostenského oprávnění), by neměl být ze strany úřadů jiného členského státu nijak omezován ani regulován. Z toho vyplývá, že se nemusíte Rakousku usadit (tzn. získat podnikatelské oprávnění), pokud budete podnikat na základě českého živnostenského oprávnění.
Vámi zmiňovaný e-shop můžete provozovat na základě českého živnostenského oprávnění s předmětem podnikání Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona - obor č. 48 Velkoobchod a maloobchod.
Bližší informace o ohlášení živnosti volné najdete zde: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/zivnosti-volne/zivnost-volna-fo-bydliste-uzemi-cr/1001897/55882/ .
Obsahová náplň k oborům živnosti volné je k dispozici zde: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/zivnosti-volne/obsahova-napln-zivnosti-volne-1/1001897/50589 /.
Informace o elektronickém obchodování najdete zde: http://www.mpo.cz/dokument34954.html
Při prodeji přes internet v EU platí právo zemi spotřebitele:
http://www.coi.cz/cs/esc-2/spotrebitel-2/nakup-pres-internet/pri-nakupu-online-jinde-v-eu-mate-stejna-prava-jako-pri-nakupu-v-cr.html
Právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu - při nákupu na dálku (v různých zemí EU: http://www.coi.cz/cs/esc-2/spotrebitel-2/nakup-pres-internet/pravo-na-odstoupeni-od-smlouvy-bez-udani-duvodu-pri-nakupu-na-dalku.html
http://coi.cz/cs/esc-2/publikace/nakupovani-online-bez-rizika-letak-esc.html
Česká legislativa: http://coi.cz/cs/esc-2/legislativa-1.html
Informace o spotřebitelských právech v jednotlivých zemích Vám poskytnou Evropská spotřebitelská centra.: http://ec.europa.eu/consumers/ecc/index_en.htm
Pozornost byste měl také věnovat problematice placení DPH. Pokud budete dodávat zboží spotřebiteli v jiné členské zemi (nepodnikateli, neplátci), pak s českou DPH, půjde o zasílání zboží a daň budete odvádět v ČR. Zároveň je třeba si hlídat limit pro povinnou registraci k DPH v jiné členské zemi - pokud celková hodnota zboží dodaného osobám neregistrovaným k DPH překročí v jednom kalendářním roce určitou částku, je třeba se zaregistrovat k DPH v dané zemi. Informace o limitech a více informací k problematice DPH najdete na internetovém portálu BusinessInfo: http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/dan-z-pridane-hodnoty/mezinarodni-spoluprace-v-oblasti-dph/1001635/43979/
Pokud dodavatel - plátce DPH přesáhne při dodání zboží osobám neregistrovaným k DPH hranici stanovenou státem, do kterého zboží dodává, je povinen zaregistrovat se k dani z přidané hodnoty v tomto členském státě. Zaregistrováním se z titulu zasílání zboží tato osoba nestává v dané zemi plátcem, ale pouze je povinna v tomto členském státě řádně přiznat a zaplatit daň z následných dodání formou zasílání zboží.
Další základní právně nezávazné informace k DPH při dálkovém prodeji zboží:
DPH se řídí článkem 33 a 34 směrnice č.2006/112 ES – „Společný systém DPH.“
Směrnici najdete na: http://eurlex.europa.eu/Result.do?T1=V3&T2=2006&T3=112&RechType=RECH_naturel&Submit=Hledat
Při dálkovém dodávání zboží v EU dodáváte s DPH dle pravidel země původu do překročení hranice určené jednotlivými státy. Pokud tuto hodnotu překročíte za kalendářní rok, musíte se přihlásit v cílové zemi a odvádět v cílové zemi DPH.
Příklad: pokud dálkově dodáváte zboží z VB spotřebitelům do ČR, fakturujete britskou DPH, kterou odvádíte ve VB. Pokud v kalendářním roce překročíte limit pro dálkové dodání zboží do ČR, musíte se v ČR zaregistrovat k DPH a odvádět v ČR DPH. Limity naleznete na: http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/how_vat_works/distance_selling/index_en.htm pod odkazem Thresholds – Annex. Relevantní limity pro tento případ jsou ve druhém sloupci.
Daňová problematika je složitá a doporučuji se obrátit na daňového poradce.
Národní komory daňových poradců v Evropě naleznete na: http://www.cfe eutax.org/members
Věřím, že Vám tato informace pomůže k realizaci Vašeho podnikatelského záměru.
6. 5. 2012 21:29:05
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760713
Hallo,
opravdu pekne zpracovany material. Jeste bych doplnil par praktickych veci. Samozrejme ze neni mozne prodavat uplne vsechno. Je treba si zjistit co podleha v cilove zemi omezeni, nebo nejake specificke dani. Jako priklad uvedu nemeckou specialitu, kerou je kava a parfemy. Z jednoho KG kavy je nutne odvezt 2,50 EUR spotrebni dan!!! No a alkohol a cigarety neni mozne zasilat nikde. Zde uvadim zace citat ze zakona v nemecku:
Zölle und zusätzliche Steuern fallen für Verbraucher nicht an, solange sie in der Europäischen Union bestellen. Hier ist der Warenverkehr frei. Ausnahmen sind Kaffee, Parfüm, Alkohol und Tabak, auf die eine Verbrauchsteuer erhoben wird.
Konkretne na te kave a parfemech si uz nekteri vylamali zuby. Mozna ze nekteri z nevedomosti. Nejake speciality jsou ale i ve Francii. Pokud by to nekoho zajimalo, nekde bych to vyhledal. Spotrebni dan na kavu ma v cele unii mimochodem jenom nemecko.
Jeste jsem nikde v tom materialu nenasel, ze pokud Vam prijde jedna platba z EU a vy provozujete eshop v jako neplatci DPH, tak se z Vas stava automaticky platce DPH. Mozna by to tady mohl nejaky odbornik doplnit a pridat odkaz na zakon.
6. 5. 2012 23:02:00
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760712
Roni
verified
rating uzivatele
(6 hodnocení)
7. 5. 2012 00:27:28
Paní Suchá : děkuji mnohokrát za takto dopodrobna zpracovaný materiál i odkazy ! Vaší ochoty si velmi cením, navíc vidím, že to děláte (předpokládám vzhledem k času vkládaného příspěvku) ve svém volném čase. Pouze ten link na dotazník chybí, ráda Vám jej vyplním. Kdyžtak nám jej sem prosím doplňte, nebo zašlete do PM.
Exiko : opět děkuji za zajímavé postřehy ! Spotřební daň na kávu jsem tedy opravdu nečekala... :-) Souhlasím s Vámi, že to není tak jednoduché a že je potřeba si dopředu zjistit, jak to s nabízeným sortimentem v cílové zemi je, zda nepodléhá nějakým nařízením apod. Např. hračky a produkty pro děti do 3 let budou mít také své zvláštní normy, které musí splňovat, stejně jako u nás...
Jinak co vím, tak neplátce se prodejem zboží zákazníkovi v EU automaticky plátcem nestává, pokud je zákazník konečný spotřebitel. Pokud je zákazník podnikatel, tak tam si nejsem jistá.
7. 5. 2012 00:27:28
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760711
HonzaD
verified
rating uzivatele
7. 5. 2012 12:25:02
Zdravim webtrzniky! Jeste bych v teto souvislosti pripomenul pojisteni firmy a obecne risk management. Pokud prodavate do EU potom se spotrebitelska prava ridi automaticky pravem zeme kupujiciho, takze pozor na ruzne lhuty na vraceni,zpusob vyrizovani reklamaci, apod. V nekterych zemich (UK, DE, apod.) je ochrana spotrebitele na silnejsi urovni jako v CR. V pripade soudniho sporu Vas spotrebitel muze zalovat ve sve zemi. Jinak jako prodejce odpovidate za vadu vyrobku. Pokud by se napriklad kupujici - spotrebitel pouzitim vyrobku zranil, tak skodu muze vymahat na Vas. Z tohoto pohledu je treba dobre odpovidajici pojisteni firmy. Zejmena pokud podnikate jako OSVC. Pokud chcete jit na DE trh, tak z tohoto pohledu je vhodnejsi asi zalozit firmu v DE a pojistit ji u nemecke pojistovny na castky obvykle v DE, protoze pripadne vymahane skody jsou v uplne jinych castkach nez v CR a pojistne castky sjednane u ceskych pojistoven Vam nemusi stacit (ty vam mohou stacit v postkomunistickych zemich jako je CZ, SK, PL, HU, ale ne v DE nebo UK). Toto je vec na kterou zejmena male firmy v CR moc neuvedomuji.
7. 5. 2012 12:25:02
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760710
Hallo ,tady jsem nasel jeden odkaz kde je to obecne popsane jak se z neplatce DPH stane platce DPH: http://www.jakpodnikat.cz/platce-dph-registrace-povinna.php . Sice to nezapada uplne do teto diskuze ale mozna nektere neplatce DPH bude zajimat : Plátce DPH z jiných důvodů-přijali jsme službu od zahraniční osoby (př. AdWords)
poskytnuli jsme určitou službu plátci z jiného státu EU (př. AdSense) další - méně časté případy jsou vyjmenovány v §94 zákona o DPH.
V nemecku jsou neplatci DPH hlavne jenom svobodne povolani, lekari, pravnici...atd.
7. 5. 2012 19:07:24
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760709
tscheche
verified
rating uzivatele
7. 5. 2012 21:45:28
Ahoj všem zůčastněným,
popsali jste tu opravdu hodně užitečných informací, ale vesměs to zní jako hrozba.
Pokud má člověk čisté obchodní úmysly, nemá se čeho bát v Německu, nebo jinde.
Jestliže nebudete v tomto případě schopni se domluvit slušně německy, nemá smysl s tím začínat, protože i německý zákazník bude chtít odpovědi na své otázky.
Pokud to zvládnete a máte zajímavé zboží, proč to nezkusit? Stejně tak i u nás už nabízí své zboží a služby dost zahraničních provozovatelů e-shopů a rozhodně si nedělají hlavu s našemi obchodními podmínkami atp. Jedou na své přeložené a basta. Optimální to být nemusí, ale zákazník si může sám vybrat u koho nakoupí.
Proč zakládat firmu tam, kde chci prodávat? Přidělat si starosti? Budu mít verzi shopu DE, EN, E, F, atd. a v každém státě budu zakládat firmu??? To je možná fajn pro nadnárodní společnosti, ale už asi ne pro Frantu, nebo Pepu co prodávají nějaká cingrlátka a chtějí je jen prostě nabídnout i v zahraničí.
Abych to tedy shrnul. Pokud sami nebudete vytvářet podhoubí pro vznik problémů tady, nebo jinde, budete slušní obchodníci, tak proč to nezkusit i jinde? Vykukové se najdou tady i jinde a ten kdo je v němčině sběhlý, může se sám přesvědčit na německé obdobě Webtrhu sellerforum.de, že problémy se řeší podobné tam i tady.
Pěkný večer
7. 5. 2012 21:45:28
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760708
Hallo jestli dovoli tscheche, pridal bych jeste par zajimavych uzitecnych odkazu pro Vas start v nemecku:
http://www.estrategy-magazin.de/news.html
http://www.haendlerbund.de/
http://urltra.de/
http://www.internetworld.de/
http://allfacebook.de/
http://www.internetrecht-rostock.de/
http://wallaby.de/ tady se da stahnout zdarma cela kniha
http://www.metager.de/
http://www.webmasterwelt.net/ tady je forum, kde se daji vymenovat odkazy, inzerovat, sehnat prace a diskutovat o internetu,podnikani...atd, myslim si ze pro nekoho kdo trochu ovlada nemcinu velmi zajimavy zdroj informaci
Preji hezky vecer
7. 5. 2012 22:54:48
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760707
HonzaD
verified
rating uzivatele
22. 1. 2013 07:44:46
Napsal Táňa Svobodová;792098
Exiko: děkuji opět mnohokrát za obsáhlé rady i tipy !
Ta hranice 50 000 EUR není tedy příliš vysoká... Je tu mnoho námětů k zamyšlení. Krásný večer ! :-) T.
Tady jenom upřesním, že tato hranice je obecně v celé EU 35000,- EUR takže německý zákon je ještě benevoletnější.
22. 1. 2013 07:44:46
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760706
chapach
verified
rating uzivatele
21. 5. 2013 14:44:11
Napsal Exiko;791622
Hallo, podnikani na nemeckem trhu ma urcite pravidla ktere je potrebovat dodrzovat. Je to hodne obsahle tema. Delal jsem v minulosti nekterym firmam na toto tema poradenstvi. Bohuzel nekteri to nepochopili a potom se divili ze se dostali do ruznych problemu,ikdyz na to byli predem upozornovani. Je to mozna ceskou povahou vzdy nejak neco udelat jinak, osidit, neplatit apod. Tohle se v nemecku nevyplati a ty problemy Vas casem dozenou. Rozjezd firmy Mall.cz na domene myslim ze to byla Germanica.de, jsem okrajove pozoroval a hned v uvodu jsem videl nekolik zasadnich chyb. Obchod mel spatne AGB(obchodni podminky) a Impressum(tady se musite doslova vysleci do naha a uvest tady Vasi adresu,telefon, danove cislo...atd).Tyto veci jsou dane primo zakonem. Pokud tam mate sebemensi chybu, muze Vam kterykoli Vas konkurent poslat Abmahnug(upozorneni) na tuto chybu a fakturu treba na 500,1000 nebo 2000 EUR podle toho jak se dotycny citi Vami ohrozen, nebo jak hruby je Vas prohresek apod. Jste povinni potom neprodlene chybu napravit a konkurentovi fakturu zaplatit(je tam vzdy uveden termin). Pokud se proti tomu odvolate, jde to automaticky k soudu. Soud posoudi kdo ma pravdu a Vy pokud je chyba prokazatelna zaplatite i soudni vylohy. Pokud nezaplatite, nebo se ani neodvolate, jste vinni automaticky. Muze to vest az k zavreni celeho obchodu a velke pokute. Mozna to potkalo i firmu Germanica.de. Vetsina obchodu se proto nechava certifikovat a jsou v ruznych zdruzenich, ktere maji sve pravniky, kteri pravidelne obchody clenu proveruji a odstranuji chyby. Pokud se presto vsechno stane ze clen sdruzeni dostane Abmahnug, tak to prevezmou a vyresi. Je to neco jako pravni pojisteni. Stoji to rocne 500-2000 EUR. To je jenom jedna z mnohych veci na ktere je potreba se pripravit. Zni to mozna vsechno straslive,ale zase tak hrozne to vubec neni. Jedna vec je zalozeni firmy v Nemecku,firemni agenda a ucetnictvi, druha vec je zalozeni a provozovani e-shopu. Kdyz se vi jak na to, tak je podnikani v Nemecku mozna jednodussi nez v CR, protoze vsechno ma urcite dlouhodobe platne pravidla,kterymi se musi vsichni ridit.Z CR se daji prez e-shop prodavat dobre ruzne sluzby, nebo rezervace hotelu apod. Znam par firem ktere se na tomto poli prosadili. Nechtel jsem se tady az tak siroce rozepisovat. Pokud by jsi potrebovala dalsi konkretni informace, muzes se mi ozvat. Podle casovych moznosti, bych se tim mohl pri chvilce zabyvat.
Dobrý den, našla jsem na internetu diskuzi k shopu pro německé zákazníky. Pracuji v české kosmetické firmě a v současné době se zabývám překladem firemních stránek do němčiny. Původně jsem předpodkládala, že pokud bude e.shop vedený z ČR, budou moci být platné Obchodní podmínky platné pro ČR. Po přečtení této diskuze a po dalším zjišťování na internetu jsem ale zijistila, že takto by to být nemělo. Můžete mi poradit, jak postupovat? V Německu zatím nehodláme zakládat pobočku, prodej půjde přes českou firmu. Je vhodné tedy přeložit naše Obchodní podmínky z češtiny a pak je nechat shlédnout právníkem se znalostí německého práva? Nebo si nechat rovnou postavit obchodní podmínky (a asi i Reklamační řád a Ochranu osobních dat) vhodné pro Němce? Je dobré vstoupit do některého spolku (třeba zmiňovaný Händlerbund)? Popřípadě na koho byste doporučil se obrátit?
děkuji moc za případnou odpověď. Iva Chlapcová
21. 5. 2013 14:44:11
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760705
HonzaD
verified
rating uzivatele
22. 5. 2013 09:38:09
Budeš surfovat po netu a najdeš obchod se zbožím, které si budeš chtít koupit. Vše bude v češtině a cenami v Kč a po podrobnějším skoumání zjistíš, že tento obchod sídlí v Rumunsku v Bukurešti. Uděláš bez problémů objednávku, sdělíš obchodu čísle své karty a odsouhlasíš obchodní podmínky podle rumunského práva, o kterém nevíš absolutně nic a nebo budeš mít určitý pojit nejistoty a strachu? Tak takhle přesně se bude na Tvůj e-shop dívat kupující v Rakousku nebo v Německu. Chceš-li uspět musíš se v maximální míře přizpůsobit a zvyklostem v dané zemi a i tak budeš jako cizí firma vždycky v horší pozici než místní firmy. Podle toho uvažuj nad tím co a jak udělat. Sám provozuji obchody takto pro další dvě země (Německo ne) takže si myslím, že vím o čem mluvím.
22. 5. 2013 09:38:09
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760704
tojesmrad
verified
rating uzivatele
(2 hodnocení)
17. 10. 2013 08:12:57
Chtěl bych se zeptat, když bych vlastnil německý e-shop a měl z něj jenom provize.Přesněji přeposílání objednávky, tak určitě bych měl nějaké povinnosti a potřeboval bych vědět jaké.
17. 10. 2013 08:12:57
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760703
AngelMia
verified
rating uzivatele
(1 hodnocení)
21. 10. 2013 15:54:52
Dobrý den, pokud by se jednalo o affiliate katalog, zřejmě jen standardní povinnosti na správu webu,
pokud by se jednalo o prodejce, čili fakturujete, přijímáte platby, pak samozřejmě veškeré povinnosti s tím související
(reklamace, vrácené zboží, poplatky, daně, atd).
21. 10. 2013 15:54:52
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760702
Graffjam
verified
rating uzivatele
29. 3. 2014 07:37:38
Také mám v plánu rozjet německý eshop. Jsem rád za tohle vlákno, člověk se tu dozví spoustu užitečných informací. Docela mě zarazila informace o "bonzování" ze strany konkurence, to jsem koukal s otevřenou hubou. Ale pokud se nepletu, když je eshop registrován v ČR a majitel má živnost také v Čechách, tak s tím Němci přece nemůžou nic dělat. To je stejný jako, kdybych si já teď vyhlídl nějaký německý eshop a podal na něj žalobu. Pochybuju, že by to bylo možné. Každopádně souhlasím s tím, co zde již bylo napsáno. Německý trh má určená jasná pravidla, která člověk, když chce uspět a nedostat se do problému musí respektovat. Soudnictví zde pracuje daleko rychleji, efektivněji a hodně dbá na ochranu práv spotřebitele. Před spuštěním eshopu doporučuji, kontaktovat německého poradce nebo právníka, aby mu vše zkontroloval a upozornil ho na případné problémy. Není to sice levná záležitost, ale pokud chce mít člověk klid a neriskovat problémy, tak by to měl udělat.
Ještě bych se rád vyjádřil k "předsudkům", které Němci vůči nám mají. Nemyslím si, že by to byla pravda a Němci se na nás dívali jako třeba mi na Ukrajince. V Německu pracuji několik let a nikdy jsem neměl problém s tím, že by se na mě Němci nějak povyšovali nebo tak něco. Naopak, většina Němců nás vnímá jako přátelský, veslený a bezproblémový lidi. Pokud je člověk slušný a bude se řídit zdejšími pravidli, tak se rozhoně nemusí bát.
29. 3. 2014 07:37:38
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760701
petr z
verified
rating uzivatele
30. 3. 2014 23:10:55
ahoj, o podnikání v německu nevím nic, ale přihodím můj postřeh. Já bych si založil s.r.o v česku na zasílání do německa. Kdybych třeba dostal pokutu 100.000 EUR tak nechám s.r.o padnout a hotovo. A teď mě ukamenujte, jakej jsu výkuk.
30. 3. 2014 23:10:55
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760700
AngelMia
verified
rating uzivatele
(1 hodnocení)
21. 5. 2014 13:38:46
petr z: můžete být vykuk, jenže pokud nemáte prověřený shop a reference zákazníků, stejně u Vás nikdo nic nekoupí, čili jste vykukoval zdarma. Navíc neserioznost se na něm. webu provaří velmi rychle.
Graffjam: s těmi zákony to také není tak horké, AGB, Wiederrufsrecht, Impresum, lze dohledat poslední verze mustrů na internetu od právníků zdarma,
zase taková věda to není.
Podstatné při vstupu na trh je, zda máte se zbožími a cenami šanci se prosadit, zda máte kapitál na rozběhnutí provozu,
(používat česká standardní shopová řešení je nevhodné, stejně jako je nevhodné nechávat si texty psát v Čechách)
zda budete umět udělat SEO (něm. google má jiný/složitější algoritmus), zda máte dostatečně rychlou a kvalitní logistiku.
Předsudky Němci nemají, mají nedůvěru k neseriozním prodejcům, proto např. reference zákazníků jsou klíčem pro úspěch na trhu, stejně jako kvalitní SEO, pokud nechcete investovat do Addwords.
21. 5. 2014 13:38:46
https://webtrh.cz/diskuse/e-shop-pro-nemecke-zakazniky-zkusenosti/strana/2/#reply760699
Pro odpověď se přihlašte.
Přihlásit