NOVÉ: Kniha Dovoz zboží z Číny je v prodeji - vydáno duben 2013!!!! www.knihacina.czProtože se tu čas od času objeví dotazy a protože se mi množí emaily (děkuji za reference webtržníků) ohledně rad při dovozu (včera mi přišly 4), na které sice rád odpovím, ale jelikož je to služba, kterou poskytuji, tak se někdy prostě na ně zdarma nedostane, pokusím se v tomto příspěvku hodně zjednodušeně dát návod nováčkům, aby se měli o co v budoucnu opřít a měli prostor pro hledání dalších informací. Nebudu psát úplně vše doslovně a vše co je potřeba, takže to berte s rezervou, případně ti, kdo s tím mají též své zkušenosti doplňujte.
Produkty:Není pravdou, že se vždy vyplatí něco dovézt z Číny. V ČR je již mnoho dovezených produktů a kolikrát vyjdou levněji než se na vlastní pěst vydat vstříc Číňanům-mnohdy neseriózním, celnici, ČOIce... Tím myslím takové produkty jako jsou obaly a nejrůznější příslušenství pro telefony, tablety, notebooky, silikonové hodinky, elektronické cigarety, hodinky, skleničky, mp3/4 přehrávače, telefony......
Vždy se ale může objevit nějaký nový nápad, ať ho už objevíte vy někde na nějakých zahraničních stránkách, domácích stránkách, či u nějakého známého atd. prostě nějaká díra na trhu. Od toho podnikáme, abychom vymýšleli stále nové nápady a prostory na trhu. Základem dovozu je tedy produkt, avšak takový, se kterým není trh přesycen. Máme vyhlédnutý produkt a chceme se poohlédnou po dodavateli, cenách a podmínkách.
Hledání dodavatele:Podle klíčových slov na google.com lze najít příslušné produkty a případné dodavatele. Slouží nám takové vyhledávače produktů a společností jako jsou alibaba.com, made-in-china.com, hktdc.com a spousty dalších, které produkty a společnostmi z Číny jen praskají ve švech. Lze zde najít jak poctivé prodejce, tak i ty nepoctivé. Osobně mám zkušenost z roku 2008, kdy jsem přišel o nějaký ten tisíc dolarů právě přes jeden takový vyhledávač. Obrana pak neexistuje žádná, i když jsem to nakonec řešil přímo na místě s českou ambasádou, kde jsme sepsali formulář pro čínský orgán, avšak bezvýsledně. Stejně ale jako např. zde na aukru, tak i v Číně se setkáte nejen s podvodníky, ale i s většinou poctivých.
Na těchto stránkách se tedy můžete podívat po tom co hledáte, kontaktovat prodávajícího a domlouvat podmínky.
Nějaké dodavatele můžete nalézt i na fóru
http://importservis.cz/domains/importservis.cz/viewforum.php?f=23 NOVÉ: Kniha Dovoz zboží z Číny je v prodeji - vydáno duben 2013!!!! www.knihacina.czPodmínky:Zpravidla všichni obchodníci prodávají rádi ve velkém a na všech cenících jsou MOQ (minimum order quantity) od stovek po stovky tisíc kusů. Čím větší je minimální odběr, tím zpravidla bývá menší produkt a nízká cena. Ale ono když se jedná o obal na mobilní telefon za 0,2 USD, tak Vás stejně výsledná objednávka při deseti tisíci kusech vyjde na 2000 USD a o to větší prostor pro riziko. V těchto případech doporučuji vyhledávat takové dodavatele, kteří respektují tzv. sample order (vzorky). Jestliže při první objednávce dodavatel na sample přistoupí, zpravidla již nemá problém i nadále posílat malé objednávky. On má zajištěný pravidelný odbyt a vy menší riziko nekvalitní dodávky nebo riziko podvodu a ztráty peněz.
Ať už se jedná o malé objednávky, které si nebudete posílat kontejnerem, po paletách atd. nebo ty velké, zveřejňuje v ceníku tzv. FOB (free on board nebo freight on board) a město, např. FOB Shenzhen. Tato zkratka znamená, že náklady a rizika v souvislosti se zasláním zboží přechází na kupujícího okamžikem nalodění nebo naložením kurýrovi. Zjednodušeně řečeno to znamená, že ceny neobsahují dopravné a pojištění a místo odesílání je Shenzhen. Dále se pak můžete setkat se zkratkou EXW a místo (Ex Works) což znamená ze závodu. Další významy zkratek se můžete dozvědět např.
zdeS čínskými partnery nemá smysl při malých objednávkách sepisovat smlouvy. Základní obchodní a dodací podmínky bývají součástí ceníků a faktur. Vymahatelnost nějakých sankcí při porušování smluv je stejně nulová. Při objednávkách v řádech statisíců a projektových objednávkách na míru, doporučuji osobní návštěvu čínského partnera a dozorování výrobního procesu až po naložení. Letenka za pár tisíc a nějaké kapesné za to rozhodně stojí. V miliónových obratech je vhodné zajistit si A kvalitu přes tamní vládu, vládní agenturu, Česko-čínskou obchodní komoru, které se však vaší poptávkou zabývají až opravdu při těchto velkých obratech.
Certifikace:Pro dovoz zboží ze třetích zemí je zapotřebí si obstarat i certifikaci. Ta se Vám hodí obzvláště v případě kontroly dozorujícího orgánu. Certifikaci pro EU solidní dodavatelé mají od tamních renomovaných společností. Jestliže chcete s dodavatelem dlouhodobě spolupracovat doporučuji si vyžádat nejen certifikát, ale též celé reporty. Ti, kteří jsou solidní a ochotní, tak Vám je pošlou elektronicky. Co jsem navštěvoval státní zkušebnu v ČR, tak tehdy stačily. Pozornost věnujte prohlášení o shodě, kterou vydává výrobce, vy jako dovozci máte stejné povinnosti a též musí být v českém jazyce. Dále pak EMC-elektromagnetická kompatibilita, setkáte se s direktivy jako 76/768/EEC, BATSO M01, 2009/125/EC, 278/2009/EC, EN 55015, EN 61547, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61347-1, EN 61347-2-13, EN55022, EN55024, EN 60950, EN 1122, EN 71 a spousty dalších.
Nezapomeňte, že máte povinnost všechny produkty, u nichž to povaha vyžaduje, opatřit českým návodem používání a údržby. Všechny produkty jste také povinni označit svým registrovaným názvem jako dovozci.
NOVÉ: Kniha Dovoz zboží z Číny je v prodeji - vydáno duben 2013!!!! www.knihacina.czPlatba:Všichni obchodníci vyžadují platbu předem. Nic jako dobírka (COD-cash on delivery) z Číny do Evropy neexistuje. Pokud vám závod vyrábí něco na zakázku, popř. se bude jednat o velkou a drahou objednávku, vyžadují 30% platby při objednávce a 70% po dokončení objednávky před naložením. Pokud ale budete objednávat standardně a v menším, rozhodně to bude 100% platba předem. Z platebních možností většinou nabídnou službu Western Union, kterou zásadně nedoporučuji jednak kvůli vysokých poplatkům a jednak vysokým rizikem ztráty peněz a nedodaným zbožím. Dále pak bankovní převod, který je již trochu bezpečnější, avšak poplatky jsou vysoké též. Vzhledem k tomu, že číňané akceptují pouze zadaní platebního příkazu s placením poplatků OUR, platíte poplatek nejen své bance, ale i té jejich. U pár číňanů lze platit i kreditní kartou přes systém PayPal, který je snad nejbezpečnější co se týče převodu peněz. Zde ale zdůrazňuji, že málokdo vám tuto možnost nabídne, protože u PayPalu existují určitá finanční omezení u příjemců a poplatky a také obava dodavatele zneužití ochrany kupujícím. Buďte si ale jisti, že ač nemůžou, tak poplatky, které PayPalu mají platit oni, vám naúčtují. Zpravidla to bývá 4%.
Dodavatel vám vystaví Proforma invoice a na jejím základě provádíte platbu.
Doprava:Standardně velká objednávka bývá expedována ihned po přijetí peněz. Ne ovšem v sobotu, v neděli a ve svátcích. Je nutné si pohlídat, aby dodavatel spolu se zásilkou zaslal commercial invoice, která slouží pro potřeby celního řízení. Vyjednejte si též s dodavatelem plnou deklarovanou cenu na faktuře a zásilce. Hlavně aby bylo rozděleno zboží zvlášť a částka za dopravu zvlášť. Vyhnete se tím jednak celním průtahům (zpravidla číňané posílají podhodnocenou zásilku) a jednak účetním rozdílům.
Pro dopravu doporučuji aby vám dodavatel vybral nejlevnější variantu. Nebudu se zde zabývat China post ani Hongkongským Airmail. Zpravidla mívají nasmlouvané EMS, DHL, TNT, FEDEX, UPS. EMS nedoporučuji, je z uvedených nejpomalejší, sice někdy nejlevnější, ale měli byste pak větší starost o proclení. Většinou je nejoptimálnější DHL. Občas i TNT, ale u TNT je nakonec zpoplatněno celní řízení ve výši 300 Kč. Výše dopravné se samozřejmě odvíjí od hmotnosti a také velikosti zásilky a hlavně od vyjednaných podmínek dodavatele s daným dopravcem. Stejně jako to máme i zde. Je tedy pravidlem, že čím dražší dopravné u dodavatele, tím je jeho export do EU menší a naopak.
Po odeslání zboží vám dodavatel zašle tzv. tracking number (sledovací číslo zásilky), které si pak můžete zadat na stránkách pro
DHL,
TNT atd.
Celní řízení:Pro ty, kteří se vůbec neorientují říkám, že žádné clo ani DPH není v ceně obsaženo. Před samotným dovozem je dobré si ověřit výši cla na produktu, abyste zjistili zda s výslednou nákupní částkou po dopravném, clu a DPH budete vůbec konkurenceschopni. Zjistit si můžete na těchto
stránkách či se dotázat na kterémkoliv celním oddělení.
Doporučuji sledovat zásilku podle výše uvedeného návodu a pokud se bude blížit k Praze, kontaktujte svého dopravce, pokud to už neučinil on před vámi. Většinou to udělají sami, ale až je zásilka na Ruzyni a tím se třeba připravíte o den, dva. Sdělte číslo zásilky a pokud ještě nemáte s dopravcem podepsanou smlouvu o zastupování v cením řízení, musíte jí podepsat a poslat zpět. Můžou též po vás chtít tzv. EORI což není nic jiného než Vaše DIČ, popř. CZ a rodné číslo. O EORI je nutné si oficiálně zažádat celní správu. Dopravci sdělíte přesný obsah zásilky a překontrolujete zda jejich deklarovaná cena souhlasí s tou vaší zaplacenou. Sdělte také, že chcete vystavit JSD a jedná se o zboží pro obchodí účely. Tím to pro vás končí. Dopravce to zasílá celníkům, ty to zpravidla hned, někdy za 2 dny proclí a vyměří celní dluh. Celní dluh = clo + DPH, u plátců = pouze CLO. Pokud jste plátci DPH, tak tuto daň zúčtováváte se správcem daně v předepsaném intervalu na daňovém přiznání k DPH, zpravidla čtvrtletně, kde je i kolonka „dovoz zboží“.
Základ daně pro výpočet celního dluhu se počítá z částky zboží s připočtením nákladů na dopravu a dalších nákladů v souvislosti s pořízením zboží (to je i důvod nutnosti připojení commercial invoice k zásilce, neboť k proforma invoice si právě ještě můžete připojit další vynaložené náklady na pořízení zboží a celní řízení by tím s proforma invoice nemohlo být zahájeno). Uvedu příklad výpočtu celního dluhu pro neplátce DPH:
Commercial invoice:2pcs XXX 20 USD
Shipping cost 10USD
Total cost 30USD
Základ daně = 30USD * aktuální kurz celního úřadu (
je vydáván na měsíc) + příslušná procentuální sazba cla pro danou položku + 20% DPH (u neplátce DPH). DPH se vypočítává až po přičtení částky za clo!
Jednoduché objasnění celého DPH jsem
zjednodušeně shrnul zde, ale nejsem účetní.
Po proclení zboží Vám zásilku doveze kurýr na zadanou adresu, kterou jste sdělili dodavateli. Pokud si přejete změnit dodací adresu, není v průběhu přepravy do ČR problém ji změnit na telefonní lince dopravce. Kurýrovi zaplatíte celní dluh (neplátci DPH zaplatí clo + 20% DPH, plátci CLO). Na doklad JSD čekáte až Vám přijde elektronicky do emailu, který jste zadali dopravci. Trvá to do 30 dní. Platí, že clo do 10eur se nevymáhá.
NOVÉ: Kniha Dovoz zboží z Číny je v prodeji - vydáno duben 2013!!!! www.knihacina.czReklamace:Zpravidla nefungují. Nejen, že číňané mají pro všechno hned jasnou odpověď a chyba je na vaší straně, ale dopravné je do Číny drahé a reklamace se posílat nevyplatí. Pokud prodáváte drahé produkty, doporučuji si vyhledat nějaký vhodný servis přímo v ČR a v Číně akorát dotazovat náhradní díly, které by vám měli poslat zdarma buď s novou objednávkou nebo pokud jsou solidní, tak extra zdarma.
Pokud však chcete dopravit zboží k reklamaci, využijte naší služby Došlo.cz na
www.doslo.cz Jedná se o velice populární službu odesílání zásilek do zahraničí v rámci služeb TNT Express za velmi výhodné ceny.
Další problematika:Další a neposlední problematikou je zpětný odběr, o kterým se zmiňuji
zde Co se týče vyhledávání ověřených dodavatelů, tak tím se zabývám
pro drobné podnikatele já, protože si pár lidí zde stěžovalo, že oslovené společnosti, které poradenství poskytují se jim vůbec neozývají. Do čeho nevidím je moc účetnictví a specifické certifikace. Vytvořil jsem i
FB stránky, kde bych chtěl rozjet trochu více informací o produktech, veletrzích v Číně, atd.
Další užitečné informace o dovozu z Číny se můžete dozvědět na mých stránkách
www.importservis.cz kde budou i postupně dodávány aktuální informace, které se problematiky dovozu týkají.
Jak posílat balíky:Využijte populární službu
www.doslo.cz pomocí které můžete posílat zásilky do celého světa za velmi výhodných cen. Se službou Mailfast navíc do mnoha zemí zaplatíte méně než u České pošty!
Doufám, že článek bude pro mnohé inspirací ;-)
NOVÉ: Kniha Dovoz zboží z Číny je v prodeji-vydáno duben 2013!!!! www.knihacina.cz
28. 2. 2012 05:23:29