Zadejte hledaný výraz...

`Autorské právo osobní` vs. `NDA` (dohoda o mlčenlivosti)

nanuqcz
verified
rating uzivatele
(3 hodnocení)
29. 1. 2014 15:00:57
O autorském právu už jsem toho četl na internetu hodně (včetně diskusí zde na webtrhu). Pořád mě ale trápí jedna nevyřešená otázka.
Autorské práva v zákoně
  • Podle autorského zákona existuje tzv. "autorské právo vlastnické". To náleží osobě, která dílo vytvořila. Toto právo se dá ale i prodat či přenést na jinou osobu.
    V případě, že autor dílo vytváří pro svého zaměstnavatele, v pracovní době, a dostane za tuto práci řádně zaplaceno, má se za to, že toto dílo automatický "prodává" zaměstnavateli. Autorské právo vlastnické tedy v takovém případě náleží zaměstnavateli.
    .
  • Majitel autorských práv vlastnických má právo dílo užívat, rozšiřovat, prodávat, pronajímat, upravovat a dávat tyto práva také dalším lidem.
    .
  • Podle autorského zákona existuje i tzv. "autorské právo osobní", které vždy náleží osobě, která dílo opravdu vytvářela.
    Pokud jsem tedy např. programátor a pracuju v nějaké firmě, tak na zdrojové kódy mnou vytvořené, mám autorské práva osobní vždy já.
    .
  • Majitel autorských práv osobních má právo uvádět se jako autor (nikoli však jako majitel) daného díla.
    .
  • Podle autorského zákona je autorské právo osobní nepřenositelné a autor se tohoto práva nemůže nijak zbavit, ani mu ho nemůže nikdo jiný upřít.
    A nyní přichází na řadu NDA (dohoda o mlčenlivosti).
    V té se často vyskytují:
    • formulace jako "Důvěrnými informacemi se pro účely této Dohody rozumí jakékoli a všechny skutečnosti, které se smluvní strana v průběhu vzájemné spolupráce dozví, jakož i sama existence těchto skutečností a vzájemné spolupráce smluvních stran".
    • nebo dokonce přímo zákazy prezentovat se prací u se smluvní stranou, se kterou člověk dohodu podepisuje.
    Otázka:
    Může mi zaměstnavatel dát podepsat takovou dohodu, kde mi zakazuje uvádět "samu existenci spolupráce" a skutečností, které se k ní vážou? Podle mého mi tím upírá práva, která vychází z mého autorského osobního práva, a to uvádět se jako autor děl (tedy např. zdrojových kódů), které pro něj vytvořím. Není takové jednání protiprávní? Není v takovém případě smlouva neplatná?
    Příklad:
    (čistě hypoteticky) Půjdu pracovat do společnosti Google, která mi dá podepsat NDA, například tuto, s pokutou za porušení 100 000 Kč (s takovou pokutou za porušení NDA jsem se už v praxi opravdu setkal). Bude takováto podepsaná dohoda platná? Mohu si pak napsat do mého CV či internetového portfolia "Pracoval jsem pro společnost Google na zdrojových kódech sociální sítě Google+." ?
    Děkuji za odpovědi,
    Michal Mikoláš
  • 29. 1. 2014 15:00:57
    https://webtrh.cz/diskuse/autorske-pravo-osobni-vs-nda-dohoda-o-mlcenlivosti/#reply991070
    ora
    verified
    rating uzivatele
    (14 hodnocení)
    29. 1. 2014 23:41:17
    Za důvěrné informace v rámci NDA nelze označit informace , které jsou obecně známé - např. to, že je člověk někde zaměstnán a na jaké pozici. O tom na čem jste pracoval se může mlčenlivost vztahovat. Obecně se NDA uzavírá na nějakou konkrétní dobu. Pokud bych měl podepsat tak sktriktní NDA na neomezeně dlouhou dobu, tak bych si za to nechal královsky zaplatit nebo bych takovou práci neakceptoal.
    29. 1. 2014 23:41:17
    https://webtrh.cz/diskuse/autorske-pravo-osobni-vs-nda-dohoda-o-mlcenlivosti/#reply991069
    nanuqcz
    verified
    rating uzivatele
    (3 hodnocení)
    30. 1. 2014 00:15:02
    Napsal ora;1050693
    O tom na čem jste pracoval se může mlčenlivost vztahovat.
    Ale jakto, že se to nebere jako narušení mých osobních autorských práv?
    30. 1. 2014 00:15:02
    https://webtrh.cz/diskuse/autorske-pravo-osobni-vs-nda-dohoda-o-mlcenlivosti/#reply991068
    Pro odpověď se přihlašte.
    Přihlásit