Zadejte hledaný výraz...

Aplikace na rozpoznávání určitých tvarů a barev – android

since
verified
rating uzivatele
1. 10. 2012 21:56:14
Zdravím,
rád bych se zeptal, jak složité by bylo naprogramovat aplikaci pro android, která by měla ve své paměti několik desítek (možná stovek) tvarů (například v PNG) a na základě nějaké fotografie by se sažila určit co nejpřesnější shodu s tímto objektem a následně zkusila najít odpovídající jméno předmětu (nebo více předmětů) z databáze?
něco na způsob známe aplikace, které pustíte nějakou písničku a ona hned uhádne o jakou písničku se jedná, tak něco podobného s předměty - jejich tvary / případně barvy a na základě těchto informací snažila uhádnout odpovídající název předmětu?
Je to velmi náročná aplikace? Teď se zabývám pouze funkcionalitou. Obrys předmětu bych dodal.
Ještě bych poznamenal, že se jedná o užší okruh předmětů, tedy žádná aplikace, která by měla za úkol uhodnout naprosto všechno co je vyfocené :)
Díky za odpověď.
1. 10. 2012 21:56:14
https://webtrh.cz/diskuse/aplikace-na-rozpoznavani-urcitych-tvaru-a-barev-android#reply814398
Scorpius
verified
rating uzivatele
(19 hodnocení)
1. 10. 2012 22:48:38
Není to triviální problém. Obávám se, že v případě fotek(jestli tvé předměty nejsou nějak vyjíměčně jednodušše rozpoznatelné) budeš muset sáhnout po neuronové síti.
Naštěstí už na to dnes existují hodně dobré nástroje, ale stejně ti to jen tak někdo nespíchne...
Mimochodem v PHP to určitě nepůjde(tak teoreticky asi jo... ale kdo(a proč) by to tak dělal a jak by to bylo user friendly), doporučuji přesun do jiné sekce - Java :-)
1. 10. 2012 22:48:38
https://webtrh.cz/diskuse/aplikace-na-rozpoznavani-urcitych-tvaru-a-barev-android#reply814397
Martin
verified
rating uzivatele
(62 hodnocení)
1. 10. 2012 22:57:17
To ti jen tak někdo nenapíše. Musel by to být specialista na tohle a taky by to bylo hodně drahé. A jelikož si neřekl o jaké objekty jde, nelze ani odhadnout, zda by to vůbec šlo udělat.
1. 10. 2012 22:57:17
https://webtrh.cz/diskuse/aplikace-na-rozpoznavani-urcitych-tvaru-a-barev-android#reply814396
since
verified
rating uzivatele
1. 10. 2012 23:04:25
O jaké objekty jde právě prozrazovat nechci. Když jsem zakládal tento topic, tak jsem počítal s tím, že by to bylo velmi náročné. Spiše to byla otázka, jestli by to vlbec šlo. Například facebook také používá rozeznávání obličejů nebo jak jsem již zmiňoval, pro android je aplikace, které přehajete písničku a ona Vám řekne její název a interpreta Nad něčím takovým jsem přemýšlel, akorát by se to týkalo určitých tvarů - ne moc složitých, na základě nějakých šablon. Nicméně záleželo by především na tom, jak by daný uživatel tento předmět vyfotil, za jakých světelných podmínek apod.. ale to by bylo dané v návodu použití, jak daný předmět fotit.
Jinak v PHP by to být určitě nemuselo, pro android by vlastně ani nešlo.
Ale díky za odpověď. Jen mě to zajímalo. Třeba se ještě někdo vyjádří :)
1. 10. 2012 23:04:25
https://webtrh.cz/diskuse/aplikace-na-rozpoznavani-urcitych-tvaru-a-barev-android#reply814395
hm
verified
rating uzivatele
(20 hodnocení)
1. 10. 2012 23:09:46
jedna odpoved - ano, slo by to, v ramci moznosti fotografie (urcita nepresnost atd.)... a bylo by to hodne narocne... nicmene ne nemozne
nic presnejsiho se takhle nedozvis...
1. 10. 2012 23:09:46
https://webtrh.cz/diskuse/aplikace-na-rozpoznavani-urcitych-tvaru-a-barev-android#reply814394
lidoop
verified
rating uzivatele
(7 hodnocení)
1. 10. 2012 23:29:59
Zabyval jsem se OCR a analyzou prirozeneho jazyka. Analyza fotek jde, specialne na androidu kde se to programuje v Jave jsou k tomu technicke podminky pomerne dobre. Nicmene, k implementaci potrebujes cloveka ktery ma teoreticke zaklady ze zpracovani obrazu, digitalnich signalu a statistiky. Pak potrebujes busice kodu ktery Ti to nakoduje. Vetsinou prijdes k tomu ze za urcitych podminek to pomerne dobre funguje, nicmene nakonfigurovat to tak aby to fungovalo pro vetsinu pripadu je orisek zas na specialni testovaci data+program ktery urci optimalni vahy nastaveni.
Nicmene, pro jednodussi a dobre segmentovane objekty se daji vymyslet ruzne zkratky. Ted uz to muzu napsat, pred cca 10ti lety jsem delal OCR algoritmy zalozene na hrozne jednoduchem principu: pokud nebyli pismenka slite v sobe (tiskove pismu vyhovuje) stacilo urcit aritmericky prumer cernych pixelu, kolem udelat opsanou kruznici, z kazdeho bodu urcit vzdalenost k nejblizsimu cernemu pixelu ve vektoru do stredu; Tim clovek ziskal ciselnou radu kterou mohl relativne jednoduchym vzorcem korelacne porovnavat s ulozenyma radama pro znama pismenka. Pro tiskove materialy to fungovalo rychle jak blesk a spolehlive.
Pokud chces nekoho fakt vytocit, rekni mu "dyt to musi byt jednoduche, dyt i facebook ma rozpoznavani obliceju". Tyvogo, kdyz mi das rozpocet par M dolaru, udelam Ti i rozpoznavani faze mesice z fotek nocni oblohy :) Neni umni to udelat, je tezke udelat to "in time in budget".
1. 10. 2012 23:29:59
https://webtrh.cz/diskuse/aplikace-na-rozpoznavani-urcitych-tvaru-a-barev-android#reply814393
Jistě že to jde. Je to klasifikační úloha z oboru rozpoznávání (pattern recognition), což je součást širšího oboru strojového učení (machine learning), což spadá pod ještě širší pojem umělé inteligence.
Algoritmů a přístupů na to existuje celá řada, liší se rychlostí, složitostí i úspěšností klasifikace a nelze obecně říct, že metoda X je lepší než metoda Y, protože to je různé od úlohy k úloze.
Každopádně obecně platí, že problémy tohoto typu jsou tím složitější, čím:
1) Jsou si jednotlivé tvary podobnější.
2) Čím víc jich je.
Je třeba si ale uvědomit, že výsledky nebudou perfektní.
Kvalita výsledku (= úspěšnost klasifikace + rychlost) bude velmi záviset na člověku, co to bude realizovat. Použít algoritmus (pro váš případ si dokážu představit např. použít k-NN) je ta jednoduchá část. To těžké je zvolit správné příznaky (= to, podle čeho se to bude rozpoznávat) tak, aby byly schopné vzory (tvary) co nejlépe odlišit. A na to žádný mustr není, to je o schopnostech toho, kdo to dělá.
Výpočet lze napsat v jakémkoliv jazyce včetně PHP. Nevím proč na PHP všichni furt plivou a mají ho za jazyk pro socky. Lidé si soustavně pletetou limitace jazyka s limitacemi programátorů. Budete-li chtít maximalizovat výkon, pak stejně potřebujete zkompilovat výpočet do strojového kódu (takže Java se svým "bajtkódem" opravdu vhodná volba není). Tohle ale není až tak relevantní - existuje spousta rozpoznávacích algoritmů, které na výkon náročné vůbec nejsou, resp. náročná je třeba jen fáze učení, ale vlastní klasifikace je jednoduchá a rychlá.
Resumé: Je to úkol pro odborníka v oboru rozpoznávání, není to úplně jednoduché, ale jde to. Nelze očekávat dokonalou klasifikaci, do určité míry se to bude mýlit.
2. 10. 2012 00:26:04
https://webtrh.cz/diskuse/aplikace-na-rozpoznavani-urcitych-tvaru-a-barev-android#reply814391
SilvieLuisa
verified
rating uzivatele
2. 10. 2012 10:28:40
To zní jako velmi zajímavá aplikace a také užitečná. Problém těchto věcí ale je, že Cost Benefit analýza pravděpodobně vyjde v neprospěch tohoto projektu. Aby to lidi zaplatitli, muselo by to už nějak slušně fungovat (tj. malé procento omylů - vem si, jak tě naštve už jenom to, že ti sem tam blbne GPS Navigace) a muselo by to být něco, co buď potřebuje hodně lidí, nebo to bude exkluzivní produkt jenom pro nějakou elitní klientelu. Ale takovéhle věci se většinou roky a roky vyvíjejí v rámci vlastního výzkumu velkých firem a teprve potom jdou do produktů, ne že to někdo, byť chytrý, napíše od stolu a hned s tím prorazí. Pro jednotlivce bych viděla několik variant:
1. Hrát si s tím, protože mě to baví, ale nečekat komerční zisk
2. Patentovat si myšlenku nebo řešení
3. Pracovat na tom jako zaměstnanec vhodné firmy
4. Udělat to jako diplomku :-)
2. 10. 2012 10:28:40
https://webtrh.cz/diskuse/aplikace-na-rozpoznavani-urcitych-tvaru-a-barev-android#reply814390
Bacon
verified
rating uzivatele
(2 hodnocení)
2. 10. 2012 19:35:43
Nedělají tohle Google Goggles? Zajímavá přednáška o rozeznávání obrázků počítačem zde.
2. 10. 2012 19:35:43
https://webtrh.cz/diskuse/aplikace-na-rozpoznavani-urcitych-tvaru-a-barev-android#reply814389
Pro odpověď se přihlašte.
Přihlásit