Zadejte hledaný výraz...

Pandemie koronaviru způsobí dlouhodobou zombifikaci ekonomiky

Pandemie nového koronaviru zřejmě způsobí dlouhodobou zombifikaci globální ekonomiky, varuje britská analytická společnost Economist Intelligence Unit (EIU).

Šéfka globálních ekonomických prognóz EIU Agathe Demaraisová očekává, že rysy „zombie“ příznačně pro japonskou ekonomiku, jako slabý růst, nízká inflace a vysoký dluh, se po pandemii stanou běžnými charakteristikami rozvinutých ekonomik.

Demaraisová v předpovědi EIU pro čtvrtý kvartál zveřejněné minulou středu uvedla, že Japonsko bylo před pandemií nového koronaviru považované za ekonomickou zvláštnost.

Japonsko po splasknutí akciové a realitní bubliny v roce 1989 zaznamenalo v roce 1991 až 2001 ztracené desetiletí slabého růstu. Snaha vlády o podporu ekonomiky prostřednictvím fiskálních stimulů selhala a veřejný dluh se dostal až na 240 procent hrubého domácího produktu (HDP), přičemž inflace zůstávala vytrvale nízko.

Podle Demaraisové se tyto charakteristiky – slabý růst ekonomiky, nízká inflace a vysoký dluh – stanou v nejbližších desetiletích běžnými ve vyspělých ekonomikách. Pandemie zřejmě po objevení vakcíny skončí, ale postkoronavirová zombifikace rozvinutých ekonomik tu podle ní zůstane.

Rozvinuté ekonomiky v odpovědi na koronavirovou krizi přijaly mimořádná fiskální opatření. Země skupiny G20 doteď ohlásili stimulační balíčky v celkové hodnotě okolo 11 bilionů dolarů, což přibližně odpovídá velikosti japonské, německé a francouzské ekonomiky dohromady. Demaraisová předpovídá, že dluh v rozvinutých zemích stoupne přibližně na 140 procent HDP.

Kdysi by to vzbudilo obavy z dluhové krize. Nyní však financování stimulačních balíčků ulehčuje extrémně uvolněná měnová politika centrálních bank, které drží nižší úrokové sazby a na sekundárním trhu nakupují vládní dluhopisy. Jelikož inflace zůstává nízká, tyto veřejné dluhy se časem sníží, přičemž jejich obsluha ve skutečnosti prakticky nic nestojí, uvedla Demaraisová.

Nečekané zrychlení inflace je velkým rizikem, které by přinutilo centrální banky zvýšit úrokové sazby. To by způsobilo, že náklady na obsluhu dluhu by prudce vyskočili a dostaly by se mimo kontrolu.

EIU také varovala, že vládní stimuly, jako jsou například programy na podporu zaměstnanosti, udrží při životě i neziskové firmy. To bude mít negativní vliv na produktivitu a inovace a povede ke zvýšení počtu „zombie“ firem. Navíc, firmy, které dostanou od vlády takovou podporu, budou roky splácet tyto úvěry a nebudou investovat do výzkumu a vývoje.

Dále čtěte:

Česká ekonomika podala ve třetím čtvrtletí dobrý výkon, překonala očekávání

Profesionální webové stránky, se kterými firmy rostou

Zdroj: CNBC; The New York Times


Vydáno
2. 11. 2020
Tagy