Foto: Microsoft
Microsoft z mořského dna poblíž skotského souostroví Orkneje vytáhl kontejner z 864 servery. Ty byly součástí projektu Natick, jehož cílem bylo prověřit možnost umístění datových center na mořské dno. Dlouholetý experiment nyní dospěl k závěru a dle oficiální zprávy byla potvrzena životaschopnost tohoto nápadu.
Projekt Microsoft Natick byl zahájen již v roce 2014. Tento koncept byl považován za způsob, jak poskytnout bleskově rychlé cloudové služby populacím v blízkosti pobřeží a ušetřit energii – téměř polovina elektřiny nutné k provozu pozemních serverových farem je totiž využívána k chlazení hardwaru.
Firma začátkem léta vytáhla svůj kontejner, který byl na jaře 2018 umístěn na mořské dno v hloubce 35 metrů poblíž skotského soustroví Orkneje. Následující dva roky strávila studiem datového centra a vzduchu, který obsahoval.
Výsledky předčily očekávání
Poruchovost IT vybavení se oproti běžným datacentrům na souši snížila zhruba osmkrát. Vzhledem k lokálnímu napájení byl chod bezemisní. Odborníci budou nyní zkoumat, co přesně způsobilo vyšší míru spolehlivosti. Své poznatky budou chtít aplikovat na pozemní serverové farmy.
Microsoft mluví o tom, že v rámci edge computingu bude muset být cloudová výpočetní síla v menších buňkách k dispozici lokálně. Natick je součástí výzkumu toho, kam až lze zajít.
Podmořské prostředí by podle konstruktérů mělo připravit lepší podmínky než na povrchu. Na místě nebude žádná obsluha, a tak nemusí atmosféra jednotlivých buněk obsahovat kyslík, čímž se minimalizují problémy s korozí. Z umělé atmosféry se bude moci odstranit prakticky veškerý prach a vodní pára.
Podvodní servery mohou být velmi blízko spotřebitelům, protože necelá polovina světové populace žije méně než sto kilometrů od pobřeží některého z moří nebo oceánů. Blízkost k uživatelům tak zrychlí odezvu. Výhodou je také to, že pod mořem jsou všude velmi podobné podmínky, ať jste kdekoliv na světě.