Zadejte hledaný výraz...

Jak zjistit daňové identifikační číslo?

Pro daňové identifikační číslo používáme zkratku DIČ. To slouží k identifikaci každého podnikatele, který vystupuje jako právnická nebo fyzická osoba. Povinnost daňového identifikačního čísla vyplývá ze zákona. Jak ho ale v případě potřeby zjistíte?

V žádném případě se nemůže stát, že by měly dva daňové subjekty stejné DIČ. Jedině tak je zaručeno, že budou před úřady snadno identifikovatelné. Subjekt se ovšem nejprve musí registrovat jako plátce DPH, pak mu finanční úřad DIČ přidělí. To následně musí každý daňový subjekt uvádět na svých daňových dokladech.

V případě neplátců neexistuje žádná povinnost registrovat se, DIČ používají pouze při komunikaci s finančním úřadem.

DIČ je rozděleno do dvou částí:

1. První část tvoří kód země, v případě České republiky je to CZ

2. Druhé části říkáme identifikátor a slouží pro:

    • právnické osoby, které používají IČ, tedy identifikační číslo
    • fyzické osoby, které používají rodné číslo bez lomítka
    • daňové skupiny, jejichž DIČ začíná CZ699
    • osoby bez rodného čísla – používá se číslo určené správcem daně

Kde a jak zjistit daňové identifikační číslo?

V tomto případě máte hned několik možností:

  • DIČ zjistíte z faktury či daňového dokladu, neboť subjekt je povinen toto číslo na účetních dokladech uvádět.
  • Dále si můžete DIČ odvodit, tudíž stačí za označení CZ vepsat identifikační číslo, ale musíte si samozřejmě ověřit, zdali se skutečně jedná o subjekt, který hledáte.
  • ARES patří k nejvyužívanějším online nástrojům pro zjišťování informací o daňových subjektech. Spadá pod ministerstvo financí a hledat tu můžete podle jména, obce nebo identifikačního čísla. Jakmile je subjekt plátcem DPH, poznáte to podle toho, že u subjektu kliknete na DPH a přesměruje vás to do registru.
  • Také si můžete ověřit DIČ přes Kurzy.cz. Vyhledávat lze podle identifikačního čísla, rodného čísla anebo podle názvu subjektu či jména a příjmení.

Jestliže znáte DIČ, ale naopak hledáte jméno nebo sídlo subjektu, zapátrejte v registru plátců DPH, odkud zjistíte název subjektu, jeho sídlo, bankovní účty, souvisí-li s podnikáním, a také zdali jde o spolehlivého nebo nespolehlivého plátce. Zároveň ale nelze hledat dle rodného čísla, neboť v registru nejsou vedeni neplátci DPH.

DIČ u zahraničních firem

V zahraničí se daňové identifikační číslo označuje jako VAT. Toto číslo ovšem u zahraničních subjektů bohužel zjistíte jedině tak, že vám ho subjekt sám oznámí. Až podle příslušného VAT čísla si můžete firmu prověřit v registru.

Jedná-li se o firmu pocházející z Evropského unie, zapátrejte v systému VIES. Údajů o firmě tu ale příliš není. Pokud pátráte po firmě mimo Evropskou unii, nezbyde vám nic jiného, než hledat v místních registrech subjektů.

Vše, co potřebujete vědět o identifikačním čísle (IČO), se dozvíte v článku IČ nebo IČO? Co je správně?.


Vydáno
8. 12. 2021
Kategorie
Tagy