Pod zkratkou se skrývá identifikační číslo, které slouží k identifikaci nejrůznějších ekonomických subjektů. Identifikačním číslem se musí prokazovat každý živnostník i právnická osoba. Zároveň mají všechny tyto subjekty povinnost identifikační číslo uvádět na svých e-shopech, fakturách a dalších účetních dokladech.
K čemu slouží?
Identifikační číslo má každá fyzická i právnická osoba. Představuje osm čísel a jeho úkol je naprosto jasný, odlišit od sebe jednotlivé právnické a fyzické osoby, neboť se často stává, že mnohé z nich mají totožný nebo podobný název. Identifikační číslo vám ovšem není přiděleno náhodně, ale dle složitých výpočtů, které provádí Český statistický úřad v kooperaci s dalšími úřady. Navíc, i když přestanete podnikat, vaše identifikační číslo už nikdo nikdy nedostane.
Kdo další musí identifikační číslo používat?
- sdružení a nadace
- politické strany
- církve
- neziskové organizace
Existuje ale mnoho dalších subjektů, které jsou ze zákona povinné identifikační číslo vlastnit.
IČ nebo IČO?
Jenom málokdo se vyzná v tom, jakou zkratku na fakturách a jiných dokladech používat. V posledních letech se zákon o užívání této zkratky několikrát měnil, ale co platí dnes? Řídíme se novelizací zákona o státní statistické službě – Zákon č. 89/1995 Sb. (§29). Účinnost znění tohoto původního paragrafu ovšem skončila k datu 31. 12. 2011. Od 1. 1. 2012 se zákon aktualizoval a opět umožňoval používat zkratku IČO.
Dříve se IČ užívalo pro označení identifikačního čísla a IČO pro označení identifikačního čísla organizace. V dnešní době už se ovšem používá pouze zkratka IČO jako identifikační číslo osoby a je jedno, zda jde o osobu fyzickou nebo právnickou. Na druhou stranu ale není špatně ani to, když použijete zkratku IČ, není to nic, za co byste byli stíháni pokutou, nebo vás na to někdo upozorňoval.
Jak můžete IČO získat?
Chcete-li podnikat na živnost, je zapotřebí, abyste splňovali následující podmínky:
- musíte být plnoletí
- jste způsobilí k právním úkonům
- jste trestně bezúhonní
- nemáte žádné závazky vůči finančnímu úřadu a zároveň nemáte doplatky na sociálním ani zdravotním pojištění
- případně je také nutné prokázat, že splňujete všechny kvalifikační požadavky
Poslední bod souvisí s tím, jestli si chystáte zřídit živnost vázanou (např. nakládání s nebezpečným odpadem), koncesovanou (př. výroba a prodej zbraní) nebo řemeslnou (kadeřnictví, lahůdkářství aj.). Jen v případě volných živností nepotřebujete způsobilost dokazovat.
Fyzické versus právnické osoby
K založení živnosti vám stačí jen občanský průkaz, 1 000 korun na správní poplatek a samozřejmě vyplněný formulář, který můžete odevzdat na živnostenském úřadu nebo na CzechPOINTu.
Jako právnická osoba ovšem získáváte IČO mnohem složitějším způsobem a to v závislosti na tom, zda se chystáte založit společnost s ručením omezeným, akciovou společnost, veřejnou obchodní společnost, spolek, družstvo nebo jiné právnické subjekty.
Potřebujete zjistit IČO nějaké firmy?
Není vůbec nic jednoduššího, než si IČO vyhledat podle názvu firmy v ARES (Administrativní registr ekonomických subjektů). Zároveň by ovšem měly jak fyzické, tak i právnické osoby uvádět své IČO na webových stránkách a e-shopech, které provozují. IČO se dá zjistit i z online dostupných rejstříků poté, co do internetového vyhledávače zadáte jméno firmy, případně i její adresu.