Neomezený e-shopový systém s jednotnou administrací
Zobrazují se odpovědi 1 až 9 z 9

Domácí síť - vhodné komponenty

 1. Dobrý den,
  našel by se někdo, kdo by mi poskytl konzultaci ohledně domácí sítě.

  Potřebuji pokrýt 3 parta rodinného domu wifi + kabel:

  1. Patro
  - WiFi
  - 1x kabelové připojení

  2. Patro
  - WiFi
  - 2x kabelové připojení

  3. Patro
  - WiFi
  - 3x kabelové připojení

  - Externí přístupový bod pro pokrytí zahrady

  Mám připraveno vše na vedení kabelů. Nevím zda jsem vybral správné komponenty pro mojí představu: V technické místnosti bude umístěn rozvaděč, do kterého bude přiveden hlavní telefonní kabel, který poveden do modemu. Z modemu bude připojen switch ze kterého budou rozvedeny kabely k přístupovým bodům a pevným zařízením jako je PC nebo TV. Do celé této sítě bych chtěl připojit 8TB HDD, tak aby všechny zařízení, které budou připojeni do sítě (Wifi i přes kabel) tento disk mohly používat. Každé patro má cca 66m2. Časem bych rád do sítě přidal i kamerový systém.

  Zvolené komponenty

  Jsou tyto komponenty vhodné pro zamýšlenou síť?
  Modem v komponentech není.

  Děkuji

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. kabel kupuješ cat5, který bude mít velké inference a nebude ti fungovat na delší vzdálenost s PoE, doporučuji alespoň 5e, na delší vzdálenosti (20m+) a při tažení vedle jiných rušení je za mě už vhodné koupit cat6, má vyšší odolnost proti crosstalku, dnes už jinou metaliku netahám, ale nevím jaké mají ceny a dostupnost v czc.

  Netahal bych napájení zvlášť, ale použil PoE a napájel vše přes utp kabel.

  Ten switch má jen 100mb/s porty, takže ti není schopný ani zásobovat wi-fi dostatečnou šířkou pásma a zbytečně to degraduješ. Skříň je pro tyhle komponenty zbytečně velká (9U), co tam vše chceš dávat?

  Máš zkušenosti s mesh sítí u tp-linku? Osobně jsem s tím několikrát zápasil a asi bych to pro začátečníky nedoporučil.

  Jak na to koukám, tam bych tam asi nenechal ani jednu z vybraných komponent. Wi-fi AP má anténty se zbytečně velkým ziskem, to je vhodné na exteriér nebo haly, do bytu dávat tohle znamená, že to pokrije pěkně všechny venkovní stěny, ale budeš mít blbý signál kolem AP, jediná varianta je pak ho strčit na roh domu, ale to ti nestačí jeden k pokrytí patra.

 4. Nechceš tady raději vypsat ty komponenty a počet ks a kde je chceš umístit? Na tom nákupním listu není jasné kolik čeho kupuješ, co budeš mít na patrech a jak to bude postavené. Koukám na to znovu a vidím, že tam máš i malou wifi TP-LINK EAP225 asi do interiéru a tu druhou máš venkovní, což je asi správně.

 5. pokud jde o 8TB disk, pokud to máš kam zapojit, je lepší použít 4 x 2TB a hodit do raidu, pokud do toho v budoucnu třeba napojíš kameru, může velice rychle nestíhat a více klientů najednou ostrouhají.

  Konkurenční značka ubiquiti má rovnou i kamery, které do celého systému dobře zapadnou, https://www.czc.cz/unifi/hledat, zvaž to.

 6. Díky za užitečné rady, kabel změním na cat. 6. Jelikož tomu příliš nerozumím hledal jsem řešení, které by tomu vyhovovalo a CZC narazil na set TP-LINK, ale nebráním se jiné značce. Určitě chci využít PoE na přístupové body i na kamery, abych právě nemusel tahat externí napájení. Co se týče komponentů, takže patro bude mít jeden přístupový bod tam sem plánoval TP-LINK EAP225 a jeden externí na fasádu domu. Externí přístupový bod stačí pouze 1 jelikož mám zahradu pouze za domem. Disk už nějakou dobu mám koupený 8TB, takže zatím použiji ten a v případě problémů ho vyměním. Jdu se podívám na ubiquiti

 7. nevím jak ostantí, ale já moc neholduji způsobu jak se tihle tp-linky konfigurují, ten kdo to umí, to nemusí řešit, nějaký postup se naučí, ten kdo to dělá poprvé, zbytečně u toho bude zuřit. V první řadě vyměň switch za něco co má 1GB/s porty a PoE, klidně použij dva menší switche než jeden velký, cenově to budeš mít lepší a 1GB/s ti mezi switchi bude stačit.

  UTP kabel si umíš krimplovat, máš kleště a koncovky? Pokud ne, nakup si rovnou nařezené 10m, 20m, 40m. Nekupuj delší než 40m, zbytečně si budeš zadělávat na provozní komplikace, čím kratší kabel, tím menší ztráta pro přenos a napájení.

  Teď nemám prostor procházet katalog czc, tak snad se někdo jiný tady objeví, případně na to v noci mrknu.

 8. Tak po prostudování nabídky TP-LINK a Ubiquiti jsem změnil komponenty na Ubiquiti, zejména kvůli switchi.

  Nové komponenty:
  1x Ubiquiti UniFi Switch - 16x Gbit LAN - dražší, ale má 1GB/s a všechny porty podporují PoE
  3x AP Ubiquiti UniFi AC Long Range
  1x Venkovní AP Ubiquiti UniFi AC Mesh

  Koncovky, kleště mám

 9. jo, to je přesně sestava, kterou do menších firem také nasazuji. Long range má 3x3 MIMO antény, takže zvládne více klientů v horších pozicích. Nastavuje se to buď z nějakého počítače s jejich SW nebo se dá použít malý usb token asi za 2tis, instalace je poměrně snadná, stačí to vše spojit dohromady a už tě tam odchytí průvodce a přidá si nové komponenty, když se něco povede, existuje HW tlačítko na reset a můžeš začít znovu. Až to budeš spojovat, je lepší to inicializovat vše na gauči, ověřit, že to funguje a pak až šroubovat.

  Switch můžeš kombinovat z jiných značek, není v tomhle problém s kompatibilitou tak velký.

 10. Super, děkuji za radu

Spolupracujeme: Jooble.org, Aximum - profesionální překlady Hostujeme u Server powered by TELE3