logo
10.11.2019 08:06
1
Zdravím, jaký máte názor na děti a techniku v nízkém věku? My se snažíme mu mobil nedávat, televizi pouštíme jen na večerníček, ale v jednom roce jsme mu koupili takovou hračku - malý počítač. Ona to měla být původně jen blbá hračka, která mluví a hraje. Jenže on to od jednoho roku vůbec nedal z ruky a stále tam mastí nějaké programy, které já ani neumím nastavit. Vždycky si tam zapíná čísla, písmena, teď tam jsou s tím různé hry - hláskování a tak. No a teď jsme v situaci, kdy mu jsou 2 roky a on umí počítat do 500, sčítat a odčítat do 10, umí číst a začíná psát. Takže je schopný si ve dvou letech sednout k velkému počítači a napsat email dědovi typu "ahoj dědo, mám se fajn" apod. Tak si na jednu stranu říkám, zda nemá zaděláno na nějaký problém, ale na druhou stranu si říkám, že nebýt takových interaktivních hraček jako jsou tyto, nebo např. ta Albi tužka ... taky super věc, tak se nikdy nedostane tam kde je. Navíc a to je neuvěřitelné, bez toho, aniž bychom mu my něco říkali, nebo ho někam tlačili. Tohle prostě ještě minulou generaci nebylo a hlavně jak by mohlo dvouleté dítě psát, když ještě ani neumí pořádně nakreslit kolečko. Myslíte, že se tohle obklopení technikou na těch dalších generacích nějak projeví? Třeba i negativně?

Co se právě děje na Webtrhu?

10.11.2019 08:54
2
nie, technologia ako taka je naprosto v poriadku a skor by som povedal ze je pozitivna a mladeho cloveka jej znalosti lepsie pripravia na buducnost(hlavne pracovne). osobne by som problem videl jedine v socialnych sietach. tam je seriozny problem toho ze sa mlady clovek, najme dievcata, naucia velmy zlym navykom - ten dopaminovy hit z toho ze niekto lajke polonahej pipinke fotky je znacne navykovy. kopec falosnych priatelov da cloveku pocit ze je nieco viac nez v skutocnosti je a to sa potm prenasa aj do realneho zivota az kym daneho cloveka nezasiahne realita. preto je aj cely biely/zapadny svet a "milleniali" v takom hroznom mentalnom stave - ziju na internete a nie su schopny znasat realitu kazdodenneho zivota. socialne siete su od konca druhej svetovej vojny asi to najhorsie co sa ludstvu zatial stalo. hlavne ak ide o mladych ludi ktory este nevedia o com je realny zivot a ako veci funguju.
10.11.2019 09:00
3
Ono je moc důležité jak se k tomu přistupuje. Pokud se dítěti dává tablet a podobné věci, aby byl klid (neotravovalo) tak je to špatně. Ale pokud se tomu přistupuje rozvojově, tak to je super.
10.11.2019 09:03
4
Tak já se snažím s ním dělat logické věci ... hrajeme piškvorky, prší a tak. Naštěstí se zdá že je po mě a že ho to baví, protože to chce sám dělat. Ale stejně si myslím, že za začátek rozvíjení té logiky může to, že se naučil mluvit kolem roku a že si začal sám hrát na tom dětském počítači. Ale samozřejmě nechci aby byl takový norek jako já ... doby, kdy jsem miloval všechny lidi a denně vyhledával sociální kontakty jsou dávno ta tam. No, jeho socializujeme, takže zatím to bude v poho. Ale znáte to, tady mezi námi jsou také spíše lidi, kteří si raději zalezou k počítači.
10.11.2019 09:36
5
To mas docela genialni decko, prihlas ho do Milionare.
10.11.2019 09:51
6
Zadelano na problem ma, pokud ho posles na standardni ZS :)
10.11.2019 09:55
7
Mobil od třetí třídy.Předtím nic, mimo piana. Jinak je neskutečně rozšířené krmit malé děti před tabletem. Matka pustí tablet, dítě vejrá a matka ho krmí. Nebo týmová práce...otec drží tablet, aby ho dítě mělo pořád před očima, ikdyž pohne hlavou a matka krmí. Strašná degenerace.
10.11.2019 10:01
8
Předej mu account na webtrhu a ono ho to přejde.
Já byl po porodu tak vyplašenej, že jsem rok a půl nemluvil. Takže mu fandím.
10.11.2019 10:03
9
Jj, už jsme si taky říkali, že by to mohl na základce od spolužáků schytat. Ale tak do ničeho ho netlačíme a brzdit ho taky nebudeme. Jen nevím, co s tím bude v první třídě. Každopádně pro mě jako pro tatínka je to dobré, protože se s ním dá mluvit jak s šestiletým, není to takové nůďo.

Jen aby jste si udělali obrázek ... v 1,5 roce mě neposlouchal a já mu říkám. "Udělej to, to nebyl dotaz to bylo pouhé konstatování, tak běž a udělej prosím, co říkám" a on mi na to odpověděl "Tatínku, to není žádné konstatování, to je jenom buzerování". Nám s maminkou spadla brada, nikdy takové slovo nikdo nepoužil, nechápeme, jak to dal v té situaci do hromady. Takže zažíváme plno zábavy :-)

Wladass :-)))
10.11.2019 10:39
10
Tuhle otázku si pokládám denně, protože občas bych byl raději, kdyby čuměl méně do tabletu a počítače a hrál si třeba s tou hromadou Dupla, co doma má. Nejvíce mě vytáčí, když na tabletu hraje nějakou lego hru a skládá tam kostky :-).

Je fakt, že ještě sotva mluvil a byl takové to malé neohrabané miminko a už uměl ovládat počítač lépe než moje mamka. Zapnul, pozavíral manželce všechna okna :-), pustil Chrome a už koukal na YouTube na pohádky. Když byl oběd, tak si video pauznul, dal počítač do režimu spánku a upozornil nás, že to jako nemá dokoukané, že pak ještě musí na počítač. Na PC je samozřejmě Linux :-).

Alespoň se to snažíme prokládat detoxem - jak tím, že tablet prostě občas zabavíme a třeba týden není (a on se po něm po pár dnech ani neshání a naučí se nějaký čas být bez něho), tak tím, že ho vedeme k nějakému vztahu k přírodě a když je člověk týden na chatě na Šumavě, tak se chodí do lesa a tablet neexistuje.

A jsou samozřejmě chvíle, kdy je tablet a cokoliv dalšího velmi striktně zakázané. To je třeba společný oběd. Tj. přesný opak toho, co psal marat.

A jinak rozhodně doporučuju soukromou a ideálně montessori školku a to co nejdříve. Dostane se do kolektivu, rozšíří se mu zájmy a naučí se komunikovat. Náš chodí asi od 2.5 roku. Je tam jedna učitelka na max. 6 dětí, individuální přístup a vyjma vymezeného programu má dítě prostor dělat to, co dělat chce. V celé školce nejsou v podstatě žádné hračky, ale tzv. "pomůcky", se kterýma mohou děti pracovat. Prostě přesný opak normální školky, kdy 2 učitelky hlídají 30 děcek a zasypou je hračkama, aby to vůbec zvládli ukočírovat.

Jen teda nevím, kam potom do školy. Mám pocit, že nastoupit pak do 1. třídy na státní školu bude trochu problém.
10.11.2019 10:54
11
Chodí na 4 hod. 2x týdne, prý tam vsechny ridi a vede je, jako by byli mladsi nez on. A me vyhodili ze 3 skol. Mě vyhodili i ze základky , ale ja byl taky vzdycky jinej.
Jinak diky Hodek za post. Vidim, ze my pocitacnici se s tim asi budeme prat , kdyz nas vidi deti u klávesnice častěji nez jine tatínky .
10.11.2019 10:56
12
Státní škola je pro nadprůměrnýho člověka výheň - buď ho zakalí do extra tvrdosti, nebo ho zlomí. Když si vzpomenu, jaký zmrdy jsem (hlavně na střední) musel snášet a jak ještě pak měli drzost se mě snažit asi 3 roky zvát na srazy, než to vzdali...

Jinak jak píše Node - problém není technika, problém jsou sociální sítě, potažmo média, u kterých se nepoužívá mozek (jako například nadpůrměrné pročítání Webtrhu).
10.11.2019 10:59
13
Hoši kde bydlíte tvl? My tady na Kladně máme naprostý opaky toho, co tady zmiňujete. Debilní lidi, rodiče a nevychovaný děti, který ti v 15ti pomalu rozbijí hubu (s tímhle mám bohužel taky otřesnou zkušenost).
10.11.2019 11:00
14
Původně odeslal beraniste
Chodí na 4 hod. 2x týdne, prý tam vsechny ridi a vede je, jako by byli mladsi nez on. A me vyhodili ze 3 skol. Mě vyhodili i ze základky , ale ja byl taky vzdycky jinej.
Jinak diky Hodek za post. Vidim, ze my pocitacnici se s tim asi budeme prat , kdyz nas vidi deti u klávesnice častěji nez jine tatínky .
Není zač. Je fakt, že nejednou použil větu "taťka taky sedí u počítače" jako obhajobu a moc nechápe, že já si tam nehraju. Ten vzorec chování ale vidí no.

PS: Zkus oběhnout sousedy, jestli některých z nich není náhodou nadměrně inteligentní :-D.
10.11.2019 11:33
15
Ono těch alternativních škol je více, nejen typ montessori, ale to navazující vzdělání je vždy problém. ZŠ jsou i montessori, ale člověk vždy narazí na SŠ. Poslední roky už se to trochu zlepšuje, ale 5-10 let zpět co vím tak brali každého kamkoliv (možná mimo gympl) a podle toho to tak vypadalo.

Jinak klobouk dolů, jestli je to fakt všechno pravda, já jsem chtěl začít podnikat v 16ti, podle toho co píšeš tak tvůj mladej na to bude připravenej tak v 10ti :-)

Se soc. sítěmi plně souhlasím s nodem. K válce bych to asi nepřirovnával, ale je pravda že je to tak trochu mimo kontrolu. Protože 14 ročné dievča si na internetu samo v pokoji bude dělat co chce, nemůžeš jí stát za zadkem 24h. Můžeš ji na to upozornit, ale jak píše node, když se dá strhnout, nezabráníš tomu..u těch kluků je to asi trochu jednodušší, ikdyž někteří na tom taky sedí 15h denně..
10.11.2019 12:29
16
Nechce koupit webtrh?
10.11.2019 14:17
17
Původně odeslal vodička
Nechce koupit webtrh?
A hodit ho do Wordpressu.
10.11.2019 16:52
18
Spis do Kose.
10.11.2019 20:06
19
Víte co je zvláštní? Nás za hlubokého totáče nikdo za ručičku nevodil, byli jsme děcka ulice. Od 5-ti až 6-let mě vykopli po obědě před barák a vrátil jsem se za tmy. Fungovalo něco jako přirozený vzor, otec, děda nebo velitel party. Nikdo z mých děckých kamarádů nespáchal sebevraždu není na drogách. Vím pouze o jednom co se uchlastal, ale vyjímka povrzuje pravidlo- zrovna on měl otce zazobance a měl vždy to nejlepší. Ta doba už je pryč, dnešní děcka jsou opravdu chudáci.
10.11.2019 20:14
20
Já to měl stejně, pořád jsou děcka na hřištích, tenhle trend nevymřel, sice je to spíš vesnická záležitost, ale primárně to pramení z lenosti a alibismu rodičů.
10.11.2019 20:22
21
Ja jsem lital taky venku, nicmene pokrok nezastavis. Ja si myslím, že je to o rozumnem poměru tzn.diteti bych nebranil v nastupu digitalniho světa a ziskani gramotnosti. Na druhou stranu je problem dat mu do ruky tablet a nevest ho ke klasickym hrackam apod. Detem pak schazi jemna motorika. Stejne tak je problem nechat ho vystavit v online svete vecem, ktere nemuze rozumove posoudit..
10.11.2019 21:16
22
Původně odeslal beraniste
Zdravím, jaký máte názor na děti a techniku v nízkém věku? My se snažíme mu mobil nedávat, televizi pouštíme jen na večerníček, ale v jednom roce jsme mu koupili takovou hračku - malý počítač. Ona to měla být původně jen blbá hračka, která mluví a hraje. Jenže on to od jednoho roku vůbec nedal z ruky a stále tam mastí nějaké programy, které já ani neumím nastavit. Vždycky si tam zapíná čísla, písmena, teď tam jsou s tím různé hry - hláskování a tak. No a teď jsme v situaci, kdy mu jsou 2 roky a on umí počítat do 500, sčítat a odčítat do 10, umí číst a začíná psát. Takže je schopný si ve dvou letech sednout k velkému počítači a napsat email dědovi typu "ahoj dědo, mám se fajn" apod. Tak si na jednu stranu říkám, zda nemá zaděláno na nějaký problém, ale na druhou stranu si říkám, že nebýt takových interaktivních hraček jako jsou tyto, nebo např. ta Albi tužka ... taky super věc, tak se nikdy nedostane tam kde je. Navíc a to je neuvěřitelné, bez toho, aniž bychom mu my něco říkali, nebo ho někam tlačili. Tohle prostě ještě minulou generaci nebylo a hlavně jak by mohlo dvouleté dítě psát, když ještě ani neumí pořádně nakreslit kolečko. Myslíte, že se tohle obklopení technikou na těch dalších generacích nějak projeví? Třeba i negativně?
A fakt mu je 2 roky? Nespletli jste se? Treba 3-4 roky? Neznam zadne dite ve dvou ktere umi psata cist ve dvou. Cetl jsem o vyjinkach tzv indigove deti, treba mate taky.

Nebo se mu nevenujete dostatecne, tak nema nic jineho ten ten detsky pc. Ktery ho vede zivotem.
10.11.2019 22:13
23
Nene, vedeme ho úplně standardně, snažíme se o "normální" výchovu, která nepodléhá žádným vyfikundacím. Je ve všem úplně normální, ale teda hodně napřed. Jediné, co děláme jinak, hodně s ním od narození mluvíme a všechno vysvětlujeme. Od malička má rád knížky, takže v tom si listuje stále. Ale není to tak, že by byl nějak jednostranně ujetý. Jinak ano, není mu ani dva a půl roku. Jo a jediné co jsme s ním dělali z těch "novinek" byla znakovka, protože jsem řekl ženě, že "SE NA SEBE NEBUDEME 2 ROKY JEN KOUKAT". Takže on s námi komunikoval už od třičtvrtě roku. Jinak žádné takové ty moderní maminkovské blbosti neděláme.
10.11.2019 22:14
24
Původně odeslal Oleg
A fakt mu je 2 roky? Nespletli jste se? Treba 3-4 roky? Neznam zadne dite ve dvou ktere umi psata cist ve dvou. Cetl jsem o vyjinkach tzv indigove deti, treba mate taky.

Nebo se mu nevenujete dostatecne, tak nema nic jineho ten ten detsky pc. Ktery ho vede zivotem.
Třeba se beraniste spletl a má starší dítě.

A je beraniste jeho otec? Je partnerka beraniste jeho matka? Jaký je dnes den? Otázky, samé otázky.

---------- Příspěvek doplněn 10.11.2019 v 23:17 ----------

Původně odeslal beraniste
Nene, vedeme ho úplně standardně, snažíme se o "normální" výchovu, která nepodléhá žádným vyfikundacím. Je ve všem úplně normální, ale teda hodně napřed. Jediné, co děláme jinak, hodně s ním od narození mluvíme a všechno vysvětlujeme. Od malička má rád knížky, takže v tom si listuje stále. Ale není to tak, že by byl nějak jednostranně ujetý. Jinak ano, není mu ani dva a půl roku. Jo a jediné co jsme s ním dělali z těch "novinek" byla znakovka, protože jsem řekl ženě, že "SE NA SEBE NEBUDEME 2 ROKY JEN KOUKAT". Takže on s námi komunikoval už od třičtvrtě roku. Jinak žádné takové ty moderní maminkovské blbosti neděláme.
Osobně jsem v 6 letech taky dělal věci na pc, které rodiče nechápali.

Prostě máš zvědavé a chytré dítě, buď mu to zůstane (takže by neměl být limitován a šetřil bych na západní VŠ technického směru) nebo ho to přejde.
10.11.2019 22:31
25
Původně odeslal ItSnowsInHellAgain
Třeba se beraniste spletl a má starší dítě.

A je beraniste jeho otec? Je partnerka beraniste jeho matka? Jaký je dnes den? Otázky, samé otázky.

---------- Příspěvek doplněn 10.11.2019 v 23:17 ----------Osobně jsem v 6 letech taky dělal věci na pc, které rodiče nechápali.

Prostě máš zvědavé a chytré dítě, buď mu to zůstane (takže by neměl být limitován a šetřil bych na západní VŠ technického směru) nebo ho to přejde.
Tak na vesnici bodejť by rozumeli tem 5,25" cernym plackam, ktere strkas do dirky a mas malou obrazovku se zelenym pismem.

Kdo se nepta je idiot. Rozumej: lina huba holy nestesti.

---------- Příspěvek doplněn 10.11.2019 v 22:33 ----------

Původně odeslal beraniste
Nene, vedeme ho úplně standardně, snažíme se o "normální" výchovu, která nepodléhá žádným vyfikundacím. Je ve všem úplně normální, ale teda hodně napřed. Jediné, co děláme jinak, hodně s ním od narození mluvíme a všechno vysvětlujeme. Od malička má rád knížky, takže v tom si listuje stále. Ale není to tak, že by byl nějak jednostranně ujetý. Jinak ano, není mu ani dva a půl roku. Jo a jediné co jsme s ním dělali z těch "novinek" byla znakovka, protože jsem řekl ženě, že "SE NA SEBE NEBUDEME 2 ROKY JEN KOUKAT". Takže on s námi komunikoval už od třičtvrtě roku. Jinak žádné takové ty moderní maminkovské blbosti neděláme.
Husty. Ja se pripomenu za 7,5 a pak za 12,5 roku. Jen me zajima jak se takova osobnost vyviji v prubehu let. Zda ho pokazi spol. nebo bude osobnost sama o sobe.
10.11.2019 22:57
26
To by měl také zajímalo. Můj brácha je nadprůměrně inteligentní, ale nikdy to nechtěl nějak využít a je dost asociální. Takže je pravda, že cesty jsou nevyzpytatelné a nedá se říci, že je nějaká horší než jiná. Také jsem na to zvědav.
11.11.2019 10:12
27
To by měl také zajímalo. Můj brácha je nadprůměrně inteligentní, ale nikdy to nechtěl nějak využít a je dost asociální. Takže je pravda, že cesty jsou nevyzpytatelné a nedá se říci, že je nějaká horší než jiná. Také jsem na to zvědav.
To je pravda. Je hromada lidí, kteří mají obrovský talent, ví o něm, ale nevyužijí ho. Například mám kamaráda, co byl od malička naprosto skvělý v matematice a vyhrával kdejaké soutěže. Dokonce se stal mistrem ČR v Backgammon. Sice si nejsem jistý, jak by se mohl s matematikou živit, ale mohl by se třeba živit hraním Blackjacku. :-) Každopádně se po střední dál nechtěl matematice věnovat a začal se raději učit čínsky. Dnes se živí jako překladatel a tlumočník.
11.11.2019 12:31
28
Původně odeslal Aveso
To je pravda. Je hromada lidí, kteří mají obrovský talent, ví o něm, ale nevyužijí ho. Například mám kamaráda, co byl od malička naprosto skvělý v matematice a vyhrával kdejaké soutěže. Dokonce se stal mistrem ČR v Backgammon. Sice si nejsem jistý, jak by se mohl s matematikou živit, ale mohl by se třeba živit hraním Blackjacku. :-) Každopádně se po střední dál nechtěl matematice věnovat a začal se raději učit čínsky. Dnes se živí jako překladatel a tlumočník.
Česká společnost není schopná akceptovat lidí s výšším potenciálem. Viz Oleh a jeho dotaz, zdá se beraniste nespletl ve veku sveho dítěte.
11.11.2019 12:42
29
Naopak, fandim. Cim vice inteligentnich deti, tim lepe.
12.11.2019 16:35
30
Co je to prosím přesně za hračku / počítač?
Imo i samotná ta hračka, zábavnost nebo chuť učit se může mít na rozvoj dost podstatný vliv, nejen nějaká predispozice.