Vyladění Wordpressu (rychlost, bezpečnost, SEO) + vánoční bonus
Zobrazují se odpovědi 1 až 5 z 5

Předkupní právo vlastníkem pozemku město

 1. Dobrý den,

  Kupuji garáž na pozemku města. Ze zákona má město (majitel pozemku) předkupní právo na stavbu (garáž).

  Už jste se s tím někdy setkali a jak jste to řešily ?

  Děkuji

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Předkupní právo by mělo být vzájemné. Pokud se stavělo na cizím / obecním pozemku, tak vše muselo být na základě smlouvy / souhlasu, kde mohou být stanoveny další podmínky. Není to nic neobvyklého. Sám mám na obecním pozemku postavenou čističku odpadních vod. V souhlase s povolením usmítěním stavby mám taktéž povinnost do 10 let si pozemek odkoupit, popřípadě stavbu do té doby zrušit.

 4. Prodávající musí musí informovat obec o záměru prodat garáž za cenu X kupujícímu Y. A pro katastr si ideálně nechat potvrdit, že obec se rozhodla předkupní právo nevyužít.

 5. To je běžný stav hlavně u starých garáží, že stojí na pozemku obce. Je třeba uzavřít kupní smlouvu na garáž s majitelem s tím, že poté je třeba informovat obec o záměru tuto prodat a nabídnout ji obci za stejných podmínek jako kupujícímu. Obec má 30 dnů na vyjádření se o tom, zda má nebo nemá zájem. Pokud bude mít, musí ji koupit za daných podmínek, pokud ne, dá vám potvrzení, že nemá zájem.
  Konat a tedy přepsat to jde i bez toho souhlasu, katastr to nebude zkoumat. Pouze by se mohlo stát, že by to mohla obec v budoucnu napadnout. V těchto případech se nestává, aby obec o to projevila zájem.

  Zároveň je vhodné se obrátit na obec s tím, že máte zájem na odkupu toho pozemku. Někdy to jde někdy ne a je dobré, aby to bylo spojené.

 6. Zkontrolujte si jestli máte garáž nejprve zapsanou v katastru. Pokud je majitel garáže rozdílný od majitele pozemku, obávám se, že garáž nebude v katastru evidována. Z toho důvodu Nový občanský zákoník zavedl vzájemné předkupní právo.

Hostujeme u Server powered by TELE3