Prodej projektu Duchod.cz - SLEVA
Zobrazují se odpovědi 1 až 19 z 19

Odstoupeni od smlouvy - vraceni penez za dele nez 14 dnu

 1. Zdravim. Pokud vyuzije zakaznik eshopu pravo odstoupeni od smlouvy ve 14 denni lhute ma pravo do 14 dnu od oznameni na vraceni penez. Zajimalo by me, zda je realne nejak postihnutelne chovani eshopu, kdyz penize nevrati do 14 dnu, ale az napriklad po trech tydnech? Docela casto se toto totiz deje. Nejde mi ani tak o pravo, to je jasne, ale spise o to, jaka je praxe, zda se takove pripady resi nebo nikoliv.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
 3. Ano. Muze byt ulozena sanke za nesplneni povinnosti. Realne to je.

 4. Citace Původně odeslal Radek O. Zobrazit příspěvek
  Ano. Muze byt ulozena sanke za nesplneni povinnosti. Realne to je.

  To je trochu nesmysl přeci. Pokud zakaznik odstoupí id nákupu v posledních pár dnech lhůty tak přeci počkáte na zboží a pak vracíte peníze.

  Nebo jsou e-shopy které posílají peníze jen po obržení mailu že odstupuji???

 5. Hagen: Prodejce musí vrátit peníze do 14 dní od chvíle, kdy obdrží odstoupení od smlouvy.

 6. Co kdyz vrati penize treba az 21. den? To se v praxi deje uplne bezne. Je to na pokutu, respektive zabyval by se timto vubec nejaky kontrolni organ?

 7. Je to na pokutu, kontrolni organ se tim zabyvat musi, pokud mu to nekdo ohlasi...

 8. Citace Původně odeslal Radka.S Zobrazit příspěvek
  Co kdyz vrati penize treba az 21. den? To se v praxi deje uplne bezne. Je to na pokutu, respektive zabyval by se timto vubec nejaky kontrolni organ?
  Pokud si nevymíníte v obchodních podmínkách, že vracíte až po doručení a zkontrolování zboží musíte vrátit do dnů od obdržení odstoupení. Pokud bude kupující důsledný a napráská Vás na ČOI a ta se tím bude zabývat tak dostanete pokutu. Je možné, že i uskuteční kontrolní nákup, aby to sama vyzkoušela a pokud i v tomto případě vrátíte později než za 14 dnů bude pokuta zajisté vyšší. Z uvedeného plyne, že toto jednání je porušení zřejmě dnes asi nejdůležitějšího zákona na světě a kontrolním orgánem je ČOI.

 9. Citace Původně odeslal láďa1979 Zobrazit příspěvek
  Pokud si nevymíníte v obchodních podmínkách, že vracíte až po doručení a zkontrolování zboží musíte vrátit do dnů od obdržení odstoupení. Pokud bude kupující důsledný a napráská Vás na ČOI a ta se tím bude zabývat tak dostanete pokutu. Je možné, že i uskuteční kontrolní nákup, aby to sama vyzkoušela a pokud i v tomto případě vrátíte později než za 14 dnů bude pokuta zajisté vyšší. Z uvedeného plyne, že toto jednání je porušení zřejmě dnes asi nejdůležitějšího zákona na světě a kontrolním orgánem je ČOI.
  Nemuzete si dat do op neco co je v rozporu se zakonem.

 10. Jak je tedy mozne, ze vraceni penez az po vice nez 14 dnech praktikuje tak velke procento eshopu? (vlastni zkusenost i zkusenost meho okoli)

 11. hm a proto to tam má 90% eshopů, takže uvedˇ pro příklad ty, které vrací na základě zaslání odstoupení bez toho aby vracené zboží obdrželi. A nebo ještě lépe ty eshopy, co nejprve vrátí peníze a potom vymáhají náhradu za poškozené či částečně spotřebované zboží, což je také v souladu se zákonem i když většina má v obchodních podmínkách, že si vyhrazuje započíst toto proti vratce:)

  Navíc zákazník je přece povinen to do 14 dnů odeslat nebo prokázat odeslání, takže je snad pochopitelné, že nad rámec zákona nevracím hned po odstoupení.

 12. Citace Původně odeslal Radka.S Zobrazit příspěvek
  Jak je tedy mozne, ze vraceni penez az po vice nez 14 dnech praktikuje tak velke procento eshopu? (vlastni zkusenost i zkusenost meho okoli)
  Protože je nikdo nepráská, spousta nelegální činnosti kvete jen proto, že si na to nikdo veřejně nestěžuje :)

 13. a nebo ti co si u nich stěžují jsou hluší a slepí, ale to u ČOI v žádném případě neplatí:)

 14. Citace Původně odeslal Radka.S Zobrazit příspěvek
  Jak je tedy mozne, ze vraceni penez az po vice nez 14 dnech praktikuje tak velke procento eshopu? (vlastni zkusenost i zkusenost meho okoli)
  když je nikdo nenahlasi ČOI, coz malokdo dela (malokdo vubec vi ze takove pravo existuje a nebo se proste s tim nechteji stvat), tak je nema kdo za co pokutovat (kontrolni organ to nema jak poznat, pokud to nikdo nehlasi)

 15. Jedna vec je co chce zakon apod. a druhou veci je zabehnuta praxe. Dle meho vetsina lidi ani nevi o tom, ze by mohli dostat penize jeste pred tim, nez zbozi vrati. Dle meho berou za samozrejme, ze nejdrive zbozi dodaji a pak prijdou penize.

  Spotrebitel musi odstoupit do 14 dnu. Dalsich 14 dnu ma na vracenzi zbozi. Podnikatel musi vratit penize do 14 dnu od doby, co mu bylo doruceno odstupeni, pripadne ihned pote, co spotreibtel prokaze, ze zbozi odeslal, aniz jej ma fyzicky u sebe.

  Do OZ necht si dava kdo chce co chce. O tom, ze OZ je jedna velka lidova tvorivost hovori to, ze pokud COI zkouma spravnost OZ, tak v drive vetsine pripadu tam najde chyby.

 16. Tady je FAQ od ČOI https://www.coi.cz/faq/4-odstoupeni-...dnu-u-zbozi-2/ a tam ten bod f). Dle toho jak to chápu tak při situaci kdy nebudu informovat obchod, že jsem odeslal a zboží, nebo to nějak doložil. Tak může klidně nastat i následující situace, když to vezmu do extrému. Teprve až 14 den odstoupím od smlouvy do dalších 14 dnů teprve odešlu zboží a tady vezmu třeba 3 dny na doručení k obchodníkovy a pak má ten obchod 14 dní na vrácení peněz. Takže ta lhůta může být i docela dlouhá.

 17. MatesM: Píši to tady podruhé. Ten obchod má na vrácení 14 dní od chvíle, kdy odstoupíš od smlouvy. Pohyb zboží v tvém příkladu nehraje roli.

 18. viz. výše uvedený odkaz na ČOI:
  S vrácením částky je oprávněn počkat, dokud od vás neobdrží buď zboží nebo doklad o jeho odeslání.

 19. Odstoupení od smlouvy

  § 1829
  (1) Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě čtrnácti dnů. Lhůta podle věty první běží ode dne uzavření smlouvy
  ...

  § 1831
  (1) Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, zašle nebo předá podnikateli bez zbytečného odkladu, nejpozději do čtrnácti dnů od odstoupení od smlouvy, zboží, které od něho obdržel. Byla-li spotřebiteli již poskytnuta služba, není z toho podnikateli ničeho povinen s výjimkou ustanovení § 1834.
  ...

  § 1832
  (1) Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, vrátí mu podnikatel bez zbytečného odkladu, nejpozději do čtrnácti dnů od odstoupení od smlouvy, všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání, které od něho na základě smlouvy přijal, stejným způsobem. Podnikatel vrátí spotřebiteli přijaté peněžení prostředky jiným způsobem jen tehdy, pokud s tím spotřebitel souhlasil a pokud mu tím nevzniknou další náklady.
  ...
  (4) Odstoupí-li spotřebitel od kupní smlouvy, podnikatel není povinen vrátit přijaté peněžní prostředky spotřebiteli dříve, než mu spotřebitel zboží předá nebo prokáže, že zboží podnikateli odeslal.


  takze zde i v paragrafech a lidsky

  1. spotrebitel muze vratit do 14 dnu
  2. odstoupit musi do 14 dnu vratit nebo prokazat ze poslal do dalsich 14 dnu od odstoupeni
  3. podnikatel musi vratit penize do 14 dnu od doruceni oznameni o odstoupeni s tim, ze muze pockat az mu zbozi prijde, nebo mu spotrebitel prokaze, ze zbozi odeslal

  Tudiz se muze stat, ze podnikatel vraci, aniz ma zbozi v ruce.

  Vraceni penez za 21 dnu mi vychazi v pripade, ze by zbozi nedodal prodejci nebo by neprokazal jeho poslani. Nicmene pak by dle meho melo cele odstoupeni padnout, jelikoz v 1831 se rika ze spotrebitel musi vec vratit/prokazat vraceni do 14 dnu, takze pokut to nesplni, melo by to cele padnout. Nicmene to uz je hodne tenky led :)

 20. Otázkou je co myslela zakladatelka vlákna. Z praxe je běžné, že se sdělí odstoupení a pak to "zapomenou" poslat či uvedou špatné číslo účtu nebo účet neuvedou vůbec. Ale jinak v tomto státě pozdržení plateb je přece zcela běžné. Jinak si opravdu nedovedu představit situaci, kdy hromadně vracíme peníze aniž bychom zboží viděli, to už je snad lepší risknout pokutu než riskovat soudní spor a nebo brát různé vyčuránky na vlastní triko. A samozřejmě slušný eshop vrací v termínu.

Hostujeme u Server powered by TELE3