Vyvíjej vlastní projekty a expanduj do zahraničí! Přijď na 14. Affiliate konferenci v Praze
Stránka 1 z 2 12 PosledníPoslední
Zobrazují se odpovědi 1 až 30 z 56

Stavba rodinného domu na klíč - máte s ní zkušenost?

 1. Pěkný večer všem,

  přemýšlím o stavbě menšího rodinného domu, koukám na nabídky a intenzivně na mě vyskakují reklamy na ekonomicke-stavby.cz všude mozně. Začal jsem pátrat o zkušenostech lidí a minimálně takových 80% je negativních a to silně. Několik reportáží o této společnosti bylo dokonce v pořadu Černé Ovce na ČT. Evidentně jsou dost provaření. I mně se zdá, že na webu slibují hory doly a nic není problém. Už je to divné, když to prvně čtete. Na jejich FB probíhá evidentně mazání komentářů ve velkém.

  Není tu náhodou někdo, kdo by měl s touto firmou zkušenosti? Líbilo by se mi vybrat pouze daný projekt a mít minimum starostí. Ale je mi jasné, že úplně samo bez mého přičinění to také nepůjde.

  Případně, znáte společnost, která vám stavbu domu na klíč realizoval, byli jste spokojeni a nebáli byste se doporučení dalším lidem - třeba členům rodiny(ať tomá váhu)?

  Díky za odpovědi.

 2. Co se právě děje na Webtrhu?
  Pavlína1 poptává: Hledáme nové projekty a startupy
  Luosron poptává: Tvorba loga
  Gerber tomas poptává: Vytvoření administrace pro Google moje firma
 3. tam je největší problém, že to ty firmy šiděj na materiálu a okrádaj tě, dle zkušeností příbuzných, bych do stavby na klíč nešel, lepší koupit hotový dům
  stavba na klíč tě stejně nevyjde levněji než když si sjednáš konkrétní lidi a celou stavbu budeš mít pod kontrolou, sice je to časově náročný, ale vyplatí se...

  vem si že ta firma chce vydělat co nejvíce bez práce, a tak musí na něčem ušetřit, a tím je špatná pracovní síla a špatný materiál = mizerný výsledek

 4. Rozhodně se společnosti ekonomické stavby vyhněte obloukem, miliony negativních referencí a ty pozitivní si píšou sami.

 5. Co zkusit třeba si nechat postavit dřevostavbu. Dům je postavený do dvou měsíců se vším všudy. Předloni jsme stavěli dům s RD Rýmařov a celkem jsem byl spokojen.Ani reklamace nejsou problém a řeší je vcelku rychle a bez problémů. Mě dům přežije co bude potom mě až tak netrápí;-)

 6. Citace Původně odeslal Beowulf Zobrazit příspěvek
  Co zkusit třeba si nechat postavit dřevostavbu. Dům je postavený do dvou měsíců se vším všudy. Předloni jsme stavěli dům s RD Rýmařov a celkem jsem byl spokojen.Ani reklamace nejsou problém a řeší je vcelku rychle a bez problémů. Mě dům přežije co bude potom mě až tak netrápí;-)
  Díky za tip. Prozkoumám dřevostavby více.

 7. A musí to být na klíč?
  Řešil jsem stejný problém, byl i na na návštěvě v ES, vyžádal jsem si smlouvu k pročtení a tím jsem s nimi skončil.
  Nakonec jsem našel schopného projektanta s dobrými referencemi, dohodli se na kompletním projektu s tím, že stavba bude probíhat dílčími prácemi různých firem, které vybírám dle svých zkušeností s nimi, doporučení známých, respektive jeho. Bude pouze stavební dozor.
  Je zde sice více starosti s plánováním, ale s tím problém nemám, výhodou je, že každou část stavby bude dělat někdo, kdo to provede na 100%, bude pohlídán materiál i provedení, tak aby odpovídalo vše projektu.
  Když vidím stavební firmu, kde řezník dělá zedníka, tesaře, obkladače, vodaře, elektrikáře v jednom a pak slyším, jak jdou negativní reference, tak bych touto cestou nešel.

 8. Záleží na penězích. Já mám za sebou 3 baráky a pokud chceš mít všechno ok, tak u toho zešedivíš.

  Na klíč od jedné firmy bych to moc nedoporučoval. Většinou už mají naučeno jako vydrbávat se zákazníkem. Vpostatě jsem ani neslyšel o bezproblémové stavební firmě a i ty co mi byly doporučené jako "výborné" se ukázali jako budižkničemové.

  Co ti doporučuji je stavební dozor. Dobře vybrat a nešetřit. Ideálně nepříjemný chlap s lešenářskou trubkou, co je bude od rána do večera buzerovat, jinak se dožiješ izolačních cihel zděných naležato atp.

  Dřevostavby nejsou můj obor, ale sousedi tu teď postavili jednu za jeden den. Přivezli jí na kamionu a poskládali, pak tu chlapi ještě asi týden dělali střechu, klempířinu a zbytek už dodělá asi někdo jiný.

  ---------- Příspěvek doplněn 02.04.2017 v 09:46 ----------

  Add dřevostavby:

  U dřevostavby není problém s trvanlivostí, to je taková legenda, kterou šíří vyznavači betonu. U dřeva je kritické provedení stavby, kde chyba v izolaci způsobí kondenzaci vody a mezi stěnami to začne hnít. Čili na dřevo bych najímal možná jenom opravdu prověřené firmy, jako je ten Rýmařov.

 9. Zdar, ekonomicke stavby urcite ne, vse pekne napsano, ale jinak nic moc. doporučuji pasivní dům od stavby z oceli.

 10. Já mám z těch domů poslední dobou pocit, že to jsou takové rychlokvašky vyráběné na spotřebu.

 11. Stavěj sám, je to super odreagování od věčného vejrání do PC. :)

 12. Taky jsem chtěl jít do dřeva, přírodní materiál, je to rychlý, krásný, romanticky, atp... Pak jsem od toho opustil, dřevo pracuje. Roztahuje se, hnije, má nemoci, vyžírají je červotoči, ...prostě je živé.

  Teď chci zděný. Můj plán je.

  Úřady si oběhat sám, zakladovou desku taky udělat sám...

  ...pak hrubou stavbu jako zdění, na to najít šikovnou partu zedníků. Platit úkolem.

  Na střechu zase najít tesaře a pokrývače.

  Na každou dílčí práci si hledat zvlášť specialistu, nespěchat.


  Jako každý z Vás natáhne. Odrbe to co jde. Vy děláte třeba webovky, když od vás bude chtít udělat pokryvač web, taky ho nebude zajímat různé funkce, grafika, fotobanky, atp.. Jediný co on bude vědět, že jeho konkurenci někdo nahrát template za 1/4 ceny.

 13. Citace Původně odeslal hodon Zobrazit příspěvek
  Taky jsem chtěl jít do dřeva, přírodní materiál, je to rychlý, krásný, romanticky, atp... Pak jsem od toho opustil, dřevo pracuje. Roztahuje se, hnije, má nemoci, vyžírají je červotoči, ...prostě je živé.

  Teď chci zděný. Můj plán je.

  Úřady si oběhat sám, zakladovou desku taky udělat sám...

  ...pak hrubou stavbu jako zdění, na to najít šikovnou partu zedníků. Platit úkolem.

  Na střechu zase najít tesaře a pokrývače.

  Na každou dílčí práci si hledat zvlášť specialistu, nespěchat.


  Jako každý z Vás natáhne. Odrbe to co jde. Vy děláte třeba webovky, když od vás bude chtít udělat pokryvač web, taky ho nebude zajímat různé funkce, grafika, fotobanky, atp.. Jediný co on bude vědět, že jeho konkurenci někdo nahrát template za 1/4 ceny.
  takhle jsme stavěli švárovi, ale je nutno říci jednu věc, musí si člověk hodně nastudovat z projektu, poshánět v návaznosti na technologický postup materiál a zajistit zedníky. Vystačili jsme se dvěma zedníky +dva tesaři, samozřejmě + brigádníci většinou z rodiny. Pak stavební dozor kvůli legislativě. Jinak uspora asi 1 mil Kč proti koupi takového domu od společnosti + víš co sis tam dodrbal sám, ale většinou se to opravilo. U zakázky ti to přikryjí a pak ti rupne třeba za rok. Samostavitel musí mít každopádně motivaci a ty teoretické znalosti, kreré se dají načíst nebo získat od starých zedníků v hospodě.

 14. Já mám stavební průmyslovku (sice jsem propadl, ale mám ji :D ) takže teorii bych dal, pak si myslím, že mezi stavaři bude velká provázanost. Znají se ze staveb, jeden pohnojí na druhého, po případně druhého doporučí. Pokud se zvolí špatná kombinace, tak jeden bude držkovat že předním to udělali blbě. Navíc, když si něco poseru sám, tak můžu nadávat jen na sebe.

  Pak já si myslím, že na spousta dilčích prací bude "podsekávačů" cen, co budou dělat bez faktury levnějí.

  Dnes si myslím, že bude těžký při stavbě někde odpálit DPH popř dát fakturu do nákladů..

 15. Těch ojebávek je takové množství, že bych to mohl sepsat jako román velikosti Tří mušketýrů. Stavba svépomocí je sice značná úspora peněz, ale necháš na tom kvanta času a pokud máš ženskou, tak to likviduje i vztahy.Taky se projeví pravý lidský povahy.Lidi o kterých si byl přesvědčený že jsou skvělý se projeví jako skety a naopak, ti které každý pomlouval ti pomůžou.
  V dnešní době bych už jel jen subdodavatelsky. Pečlivě vybírat, hodně kontrolovat a neplatit předem. Problém je, že plno lidí ti doporučí i úplný idioty, protože sami nechápou, že byli napálený nebo jsou zlomyslný. Třeba slavný Polský podlaháři, kteří dělali "betonové" podlahy z Tatry písku a pytlu cementu měli top reference a dodnes jezdí po kraji.Špičkový sádrokartonáři, které parozábraná folie vůbec nezajímá, atp.
  A určitě nedej na "zkušenosti" jednotlivých profesí jak píše cargopro. NIKDY, absolutně NIKDY! V 99,9% jde o maximálně zjednodušené návody, jak daný postup ojebat, zjednodušit, udělat rychle a bez práce. Už najít slušného zedníka je zázrak. 9 z 10ti zedníků neumí ani založit první šár cihel a pila na Porotherm nebo hoblík na Ytong je jejich nejpoužívanější nářadí.
  Asi to zní dost depresivně, ale podle mě je ve stavebních oborech nejvíce flinků a je to tam bohužel nejvíce vidět.

 16. Předně toto je pouze můj neodborný názor.

  Dřevo je přírodní materiál, ale RD jako dřevostavba (pokud se nejedná o srub či roubenku) nemá s přirodnou nic moc společného. Jediné "čisté" dřevo co tam je jsou nosné konstrukce, jinak tam jsou OSB desky a hlavně polystyren jako výplň (objemově nejspíše nejvetší složka). Takže za mě přírodní určitě ne.

  Já pokud budu stavět tak jedině z broušené cihly, ta oproti dřevostavbě nabídne jako podstatný bonus akumulaci. Na schopnost domu akumulovat teplo v zimě a především chlad v létě se dost zapomíná.

 17. A proč chce furt někdo stavět? Většinou seženete stejně jen nějakej předraženej flek v satelitu a tam se mi fakt bydlet nechce. Pokud chcete v zástavbě, tak to většinou znamená zbourat starej a postavit novej.

  Není lepší:

  1) Koupit novej už postavenej.
  2) Koupit starší ale po rekonstrukci
  3) Koupit starší a ten rekonstruovat

  Jo chápu, že to nebude dle vašich snů a představ (tedy většinou), ale aspoň odpadne ta nehorázná práce s tím to stavět, dozorovat a čekat. Od kámoše bratranec stavěl barák a stavěl to snad 5 let nebo kolik. Tahal tam na to snad všechny z rodiny co tam otročili :-) No já jako nevím, ale fakt nemám čas X let stavět barák a bydlet mezitím v podnájmu. To si radši vezmu hypo a koupím něco co už stojí. Navíc většina lidí tu nebudou stavaři, že by něco stavěli sami.

 18. >>3) Koupit starší a ten rekonstruovat

  No to uz je lepsi postavit novej barak, rekonstrukce je imho vetsi zahul (sam stary barak postupne svepomoci rekonstruuji)

 19. Jasně záleží, ale v jakém stavu ho už koupíš a jak je starej. Jiné to asi bude u baráků co mají stáří: 20, 40, 60, 100 let. A taky to děláš svépomocí, což je opruz podobně jak stavba novýho svépomocí. Ano ušetříš love, ale to budu radši ťukat do klávesnice a pak dám někomu love ať mi to udělá. Mám větší hodinovku jak dělník na stavbě a nulové zkušenosti s rekonstrukcemi, takže dělat to svépomocí je u mě kravina.

 20. Mám s tím zkušenost. Pasivní dřevostavba, difůzně otevřená, konstrukce 2by4, předsazená stěna, založení na pilotech. Ve 4 lidech (rodina + nájemní dělníci) jsme ji postavili po odpolednech a víkendech za 1 rok. Firemní odhadované náklady 3,4 MKč (nízkoenergetická varianta), nakonec náklady 2MKč (pasivní varianta). Papírování si oběháš v pohodě sám. Jak se co dělá jsme odkoukali na FineHomeBuilding, konstrukce 2by4 je primitivní a zvládneji i nešikovný programátor.

 21. Citace Původně odeslal korwin Zobrazit příspěvek
  Jasně záleží, ale v jakém stavu ho už koupíš a jak je starej. Jiné to asi bude u baráků co mají stáří: 20, 40, 60, 100 let. A taky to děláš svépomocí, což je opruz podobně jak stavba novýho svépomocí. Ano ušetříš love, ale to budu radši ťukat do klávesnice a pak dám někomu love ať mi to udělá. Mám větší hodinovku jak dělník na stavbě a nulové zkušenosti s rekonstrukcemi, takže dělat to svépomocí je u mě kravina.
  A pak vznikají vlákna o vyhoření a "nevím co dál". :) Jestli k tomu má někdo alespoň trochu sklony, svépomocnictví mohu jen doporučit. Když vidím v okolí jak to stavební firmy šulí, nezvládají zdaleka termíny a investoři jsou na prášky, nešel bych do stavby na klíč. Hrubou zvládne s trochou vůle se učit každý druhý, dodavatelské práce pak ohlídá jak investor, tak stavební dozor. Navíc když firma vidí, že se investor aktivně zapojuje do stavby, tak se mi zdá, že nemají takovou tendenci věci flákat.

  Co se týče rekonstrukcí, tak to je oproti stavbě peklo :D a hodně bych to zvážil.

 22. Jersywoo: To by mě zajímalo jak se z programátora stane někdo, kdo postaví barák (byť dřevostavbu), do něj pak veškeré podlahy, stěny, sanitu, topení, vodu, elektřinu, okna, odpady...to seš asi génius čéče :-)

  ---------- Příspěvek doplněn 03.04.2017 v 10:30 ----------

  Citace Původně odeslal kdosiodjinud Zobrazit příspěvek
  A pak vznikají vlákna o vyhoření a "nevím co dál". :) Jestli k tomu má někdo alespoň trochu sklony, svépomocnictví mohu jen doporučit. Když vidím v okolí jak to stavební firmy šulí, nezvládají zdaleka termíny a investoři jsou na prášky, nešel bych do stavby na klíč. Hrubou zvládne s trochou vůle se učit každý druhý, dodavatelské práce pak ohlídá jak investor, tak stavební dozor. Navíc když firma vidí, že se investor aktivně zapojuje do stavby, tak se mi zdá, že nemají takovou tendenci věci flákat.

  Co se týče rekonstrukcí, tak to je oproti stavbě peklo :D a hodně bych to zvážil.
  Hele jako já vím co s volným časem. Třeba sportovat, jet na dovolenou či výlet, skočit do hospody nebo na koupák, čtení, PS4, grilovačky, pařby, jízda na motorce....Jako všechno todle je mi příjemnější jak pracovat a odpoledne třeba ve 4 jít stavět barák a tak to dělat několik let. Nevím kdo pak "vyhoří" dříve, jestli ten co něco staví nebo já :-)

 23. Citace Původně odeslal korwin Zobrazit příspěvek
  Jersywoo: To by mě zajímalo jak se z programátora stane někdo, kdo postaví barák (byť dřevostavbu), do něj pak veškeré podlahy, stěny, sanitu, topení, vodu, elektřinu, okna, odpady...to seš asi génius čéče :-)

  ---------- Příspěvek doplněn 03.04.2017 v 10:30 ----------  Hele jako já vím co s volným časem. Třeba sportovat, jet na dovolenou či výlet, skočit do hospody nebo na koupák, čtení, PS4, grilovačky, pařby, jízda na motorce....Jako všechno todle je mi příjemnější jak pracovat a odpoledne třeba ve 4 jít stavět barák a tak to dělat několik let. Nevím kdo pak "vyhoří" dříve, jestli ten co něco staví nebo já :-)
  Nechci tě přesvědčovat. :) Ale zvláště u programátora ta manuální práce není na škodu, mně to třeba takhle dlouhodobě dává víc než zmizet na měsíc do světa :) Je to o povaze, ale k původnímu tématu, autorovi bych doporučil dodavatelsky přístup a na stavbě se aktivně více či méně podílet.

 24. @marat: nevím na jaký Poláky jsi narazil ty, ale já na ně narozdíl od Čechů nedám dopustit, viz omítky u kolegy na baráku, přijeli s omítacím vybavením a udělali vnitřní omítky na jeden žduch, moje kuchyňská linka - v Polsku nákres, přijeli a za jeden den (8h) byli hotovi a odjížděli ještě na jednu akci na ten den. Jako o Poláky bych se notíral, to spíš Češi jsou nefachčenka fušeři.

 25. Osobně teď také pokukuj po domech na klíč a vzhledem k ceně vyhrávají novostavby. Pár domů jsem si obhlídl a zkušeností ostatních jsem načetl stovky. Pokud chcete ověřenou firmu, tak doporučuji vybrat mezi RDR Rýmařov, Atrium nebo Hass Fertigbau - u těch převažuje kladné hodnocení. Co se týče rychlosti výstavby, tak nevěřte tomu, že za 2 měsíce máte postaveno, než se vyběhá povolení, sítě, pak Vám soused nedá souhlas se stavbou + pořadníky u stavebních firem, tak počítejte tak na 1-2 roky než budete bydlet.

  Jinak, co se týče rad:
  1) Koupit novej už postavenej.
  - v dnešní době předražené, v nabídce jich je minimum. Nejlepší je, když se to ten člověk stavěl dodavatelsky, to je jeden šlendrián za druhým.

  2) Koupit starší ale po rekonstrukci
  Většinou se rekonstruuje za účelem ten dům rychle a výhodně prodat, proto se šetří na materiálu i pracovní síle. Často je nevyhovující dispozice domu (dlouhé chodby, vlhkost atd.)

  3) Koupit starší a ten rekonstruovat
  Strávíte roky opravami a neustále se můžou objevovat nové a nové problémy. Známi takhle koupili starou barabiznu, byli hrozně nadšení, že dům bude skvělý. Vzali si hypotéku, a teď zjistili, že třeba kompletně opravit střechu, udělat nové rozvody elektřiny..atd atd. Neznám jediného člověka, který by si pochvaloval, že šel do rekonstrukce starého domu. Každý jen řekl ,,Znovu bych do toho nikdy nešel a příště bych radši postavil nový“.

  Já bych chtěl nový dům hlavně proto, že každá zásuvka bude tam, kde určím. Dům bude připraven na moderní technologie, nemluvě o záruce. Holt, každého boj.

 26. Tak já jsem názoru, že pokud chci novej, tak už na to mám love a je mi jedno kolik to +- stojí. Musíte prostě počítat s tím, že když to někdo postavil, tak na tom bude chtít zisk že. Pokud si to stavím sám, tak ten zisk platit nemusím. To je logické, ale zase do toho dáváte svůj čas. Tak jde o to kolik vás stojí hodina práce. Někoho 50 Kč někoho 5000 Kč.

  Zase někdo je takový že si rád zařizuje všechny blbosti a běhá po úřadech, čte fóra, vybírá kachličky a všechno co tam bude za výbavu. A někdo je zas rád, že mu to firmy navrhnou on to jen odsouhlasí a zaplatí.

  Já sám koupil dům cca 40 let starý. Vše je tam funkční a dům suchý, ale samozřejmě to chce udělat nově koupelnu, kuchyň, elektriku, revizi topení, novej kotel, automatická vrata, okna, zateplit půdu atd. Takže práce tam je dost, ale hlavně udělám koupelnu, kuchyň, elektřinu a můžu tam v pohodě bydlet. Vše je suché, nikam neteče, střecha i trámy ok. Takže to hlavní bude za mnou a pak se můžu v pohodě nastěhovat a tunit si tam co chci. Takto bych musel čekat co já vím jak dlouho než něco postavím. No a to se mi fakt nechce. Navíc sem v zástavbě, což pokud chcete sehnat teď tak musíte zas vše bourat, sehnat povolení, projekt atd. Minimálně musíte postavit hrubou stavbu a čekat přes zimu než to vyschne. Pokud to stavíte hrhr tak to začne hnít a je to celý na prd potom. Takže stejně 2 roky to budu stavět a na to fakt nervy nemám :-) Takže proto nestavím. Navíc novostavba by mě stála tak minimálně 2x tolik jak ten starší dům. Ale přiznávám nejsem na výbavu náročný, nepotřebuji tam mít kliky ze zlata, hajzl za 30 tisíc a podobně :-)

  Ale až to dokončím, tak jsem klidně dám jak ta rekonstrukce probíhala a jestli to bylo tak hrozné jak se všude píše.

 27. Pokud dum, tak jedine novy a pokud chcete s klidem bydlet, tak alespon 10-20k m2 pozemek. Pokud dum, tak lepe jednopodlazni nez dve podlazi, dobra garaz zakladem, alespon pro dve auta + pristresek pro hosty a s moznosti mensi dilny, pokud 3 pokoje s kuchyni a koupelnou tak to nema cenu radsi 4 pokoje, velkou kuchyn, prostournou koupelnu, pradelnu, proste dum tak 250-300m2, altan na zahrade s krbem.... ale to jsme uz tak asi pres 4M za dum a 7-10M za pozemek a na veci ktere jsme pozapomneli tak jeste 1M (vybaveni, dodelavky). Takovy dum 3 pokojovy o rozloze 90m2 je opravdu na prd navic s pozemkem 200m2 nejlepe aby sousedi videli co se v dome deje, protoze jejich okna jsou ze vsech stran a v lete ani burta na tom malym pozemku neupecete, protoze sousedovi zacne smrdet to kopteni z mini grilu, i kdyz je elektricky :D

  Stavba domu je neco co se resi minimalne rok a pak jeste pul roku rozhoduje od koho si to nechat postavit.

 28. Citace Původně odeslal Oleg Zobrazit příspěvek
  Pokud dum, tak jedine novy a pokud chcete s klidem bydlet, tak alespon 10-20k m2 pozemek. Pokud dum, tak lepe jednopodlazni nez dve podlazi, dobra garaz zakladem, alespon pro dve auta + pristresek pro hosty a s moznosti mensi dilny, pokud 3 pokoje s kuchyni a koupelnou tak to nema cenu radsi 4 pokoje, velkou kuchyn, prostournou koupelnu, pradelnu, proste dum tak 250-300m2, altan na zahrade s krbem.... ale to jsme uz tak asi pres 4M za dum a 7-10M za pozemek a na veci ktere jsme pozapomneli tak jeste 1M (vybaveni, dodelavky).
  Počkej, apríla už bylo :-)

 29. Citace Původně odeslal korwin Zobrazit příspěvek
  Počkej, apríla už bylo :-)
  V cem je to vtipny? Citim, mozna, jen v te rozloze pozemku, ale to je tak asi vsechno :)

 30. Citace Původně odeslal Oleg Zobrazit příspěvek
  V cem je to vtipny? Citim, mozna, jen v te rozloze pozemku, ale to je tak asi vsechno :)
  Je to něco jako toto: Pokud auto, tak jedině nový, motor to musí mít minimálně V6, výkon tak 400 HP a více, maximálka kolem 280 km/h. Pokud chcete jezdit dvoulitrem co má pod 200 koní, tak na to ani nemyslete, to vás nedoveze ani do kšeftu pro rohlíky.

 31. Za takový dům ve slušném standardu počítej tak 10M

  ---------- Příspěvek doplněn 03.04.2017 v 15:07 ----------

  Obecně k dotazu a co tu padlo. Stavební dozor ano, ale myslet si, že najdu pedanta a budu mít skvělý dům, je blbost. Žádná stavební firma s ním nevyjde a pak budeš shánět novou, co to dodela, a už máš problémy nejen se zárukou. Najimat si vše subdodavatelsky, opět problém se zárukou, kdo co udělal... Stavět sám můžeš, pokud chceš obyčejný dům, nízkoenergeticky nebo pasivní určitě na klíč. Ono je to vcelku složité a ne každý to umí. Pokud chceš střední a vyšší standard, počítej 40-50tis./m2. A připrav se na nervy a že to budeš stavět mnohem dyl než ti naslibuji

Stránka 1 z 2 12 PosledníPoslední
Hostujeme u Server powered by TELE3