Prodej projektu Duchod.cz - cena 550 tis Kč. Dále MojeFinance.cz, DuchodovaReforma.cz
Zobrazují se odpovědi 1 až 8 z 8

Zvláštní režim DPH - Co uvést na faktuře?

  1. Zdravím,

    potřebuji prodat nějaké použité věci a můžu je prodat ve zvláštním režimu, akorát netuším jak má vypadat faktura. Jelikož nemůžu uvést mou přirážku, nějak tomu nerozumím. Má být faktura bez DPH? Má někdo zkušenosti jak to fakturovat?

    Našel jsem toto: Obchodník, který dodává zboží ve zvláštním režimu, nesmí v souladu s § 90 odst. 13 zákona o DPH samostatně uvést na daňovém dokladu daň týkající se přirážky. Plátce, který pořídil od obchodníka zboží, u něhož byl uplatněn zvláštní režim, nemá nárok na odpočet daně z přirážky, kterou je povinen zaplatit v prodejní ceně zboží.

    Jestliže podle § 90 odst. 12 zákona o DPH obchodník uplatňuje daň a současně používá zvláštní režim, je povinen vést evidenci pro daňové účely samostatně plnění podle jednotlivých způsobů uplatňování daně.

    Díky za odpověďi a rady

  2. Co se právě děje na Webtrhu?
  3. Na fakturu nebudeš rozepisovat základ daně a DPH, uvedeš pouze jednu cenu vč. DPH (běžně se v účetních programe volí 0 % sazba daně). Zároveň na fakturu někam do poznámky dolu (či kamkoliv jinám) uvedeš, že se jedná o zvláštní režim účtováné DPH podle paragrafu... Ve výsledku odběratel si nemůže udělat odpočet DPH a u něj to vypadá jak kdyby nakupoval od neplátce. Ve zvláštním režimu je možné daň počítat pouze u dodatečných služeb (třeba doprava daného předmětu k zákazníkovi).

    K druhému bodu, stačí zřídit analytický účet k účtu "Daň příjmu", kde budeš zvlášť rozlišovat běžné položky a ty ve zvláštním režimu. Tohle by ti ale měl udělat účetní, pokud ho nemáš, rychle si ho pořiď.

    Doufám, že mě někdo případně opraví nebo doplní, řešil jsem tohle z pohledu IT už párkár, tak o tom mám povědomí :)

  4. Díky moc za odpověď. Účetního budu muset sehnat.

    Ještě jedna otázka:

    - Když bych to použité zboží zdanil normálně, tak to je čistě má chyby, že? Není to prohřešek, jelikož jsem státu zaplatil víc než měl.

  5. je to prohřešek, protože pokud to zdaníš normálně, odběratel si může nárokovat odpočet DPH, což je špatně.

  6. No ale on to DPH odvede, pokud se to udělá jak má. Použití zvláštního režimu není povinné, je to úleva aby se nějaká věc nezatížila DPH vícekrát.

  7. ano, ve výsledku stát nepříjde o peníze, ale nedokážu říct, jestli to i tak není porušení předpisů, na to musí odpovědět jiní :)

  8. Tak přímo v § 90 odst. 2 ZDPH je:
    Zvláštní režim může použít obchodník při dodání použitého zboží, ...
    Žádná povinnost stanovena není.

  9. Souhlasím, zvláštní režim nejsi povinnen využívat. Pokud zboží nakoupíš od neplátce DPH, dále ho budeš prodávat neplátci DPH a nevyužiješ zvláštní režim, tak to není chyba, ale hloupost :-).

Hostujeme u Server powered by TELE3