Slovíčko prokrastinace se v Čechách poslední dobou skloňuje ve všech pádech především díky úspěchu knihy Petra Ludwiga, která se tímto fenoménem zabývá. Lidé však neprokrastinují pouze u nás, ale v celém světě, čehož si je vědom i tvůrce startupů vystupující pod přezdívkou "levels", který zrovna rozjíždí nový web gofuckingdoit.com. Ten by vám měl pomoci předejít prokrastinování. Jak? Jednoduše. Na webu se zaregistrujete, vytyčíte si cíl, zvolíte výši pokuty a uvedete údaje o své kreditní kartě, ze které si majitel webu pokutu odečte, pokud cíl nesplníte. Nápad je to geniální, ale web má stále mouchy, které je potřeba vyřešit.

Asi vás jako první napadne, že uživatel může předstírat splnění úkolu, díky čemuž se vyhne zaplacení pokuty. To tvůrce webu vyřešil tak, že je nutné uvést kontakt na nějakého kamaráda, který bude rozhodčím uživatele. S tím však souvisí další problém a tím je nejasný plán, kde nakonec peníze z pokut skončí. V kapse uvedeného kamaráda? Na charitě? U vlastníka webu? Systém toku peněz ještě není zcela vyřešen a diskutuje se o něm na webu Hacker News. Jako nejlepší varianta se dle našeho soudu zatím jeví návrh, že peníze potečou ke kamarádovi a vlastník webu si z nich utrhne menší podíl. Jiné varianty by lidi od užívání webu mohly odradit.

Go Fucking Do It

I continued using this system for most of my latest projects. I’d simply email my friends with a goal, a deadline and a price. I’d promise them to pay it if I didn’t finish it. And a few times, I failed and paid up.