Dohoda o vypořádání dědictví - vzor 2024
Strana 1: Syn zůstavitele
Jméno a příjmení syna zůstavitele: jméno příjmení syna zůstavitele
Rodné číslo syna zůstavitele: rodné číslo syna zůstavitele
Trvalé bydliště syna zůstavitele: trvalé bydliště syna zůstavitele
(dále jen „syn zůstavitele“)
Strana 2: Dcera zůstavitele
Jméno a příjmení dcery zůstavitele: jméno příjmení dcery zůstavitele
Rodné číslo dcery zůstavitele: rodné číslo dcery zůstavitele
Trvalé bydliště dcery zůstavitele: trvalé bydliště dcery zůstavitele
(dále jen „dcera zůstavitele“)
Strana 3: Vnučka zůstavitele
Jméno a příjmení vnučky zůstavitele: jméno příjmení vnučky zůstavitele
Rodné číslo vnučky zůstavitele: rodné číslo vnučky zůstavitele
Trvalé bydliště vnučky zůstavitele: trvalé bydliště vnučky zůstavitele
(dále jen „vnučka zůstavitele“)
Všichni, jako dědicové po zůstaviteli jméno příjemní zůstavitele, který měl poslední trvalé bydliště trvalé bydliště zůstavitele a zemřel dne datum úmrtí (dále jen „zůstavitel“),
uzavírají tuto dohodu o vyrovnání dědictví.
I. Rozdělení prvního dědictví
Syn, dcera a vnučka zůstavitele, kteří jsou dědici automobilu Škoda Favorit 135L, SPZ 1A6 32-50, rok výroby 1991, barva bílá, se dohodli, že tento automobil připadne do výlučného vlastnictví jméno a příjmení dědice.
II. Rozdělení druhého dědictví
Syn, dcera a vnučka zůstavitele, kteří jsou dědici pozemku parc. č. 1010, nacházejícího se v katastrálním území Most, se dohodli, že tento pozemek připadne do výlučného vlastnictví jméno a příjmení dědice.
III. Rozdělení třetího dědictví
Syn, dcera a vnučka zůstavitele, kteří jsou dědici hotovosti ve výši 80 000 Kč, se dohodli, že s těmito penězi budou nejprve uhrazeny výdaje účelně vynaložené na pohřeb zůstavitele, a zbylá hotovost připadne do výlučného vlastnictví vnučky zůstavitele.
IV. Rozdělení čtvrtého dědictví
Syn, dcera a vnučka zůstavitele, kteří jsou dědici čtvrtý předmět dědictví, se dohodli, že výlučným vlastníkem tohoto předmětu dědictví se stane jméno a příjmení dědice.
V. Závěrečná ustanovení
Tato smlouva se vyhotovuje v pěti stejnopisech, z nichž každý dědic obdrží po jednom, dále jeden notář a jeden soud. Strany svými podpisy stvrzují, že si smlouvu přečetly a že souhlasí s jejím obsahem.
V město dne datum
……………………….
jméno příjmení prvního dědice
……………………….
jméno příjmení druhého dědice
……………………….
jméno příjmení třetího dědice
Obvykle se dohoda o rozdělení dědictví uzavírá u notáře, který slouží jako soudní komisař, pokud hodnota dědictví přesahuje určitou základní hranici (asi 10 000 – 15 000 Kč).
Všichni dědici po zemřelé osobě musí být účastníky této dohody a musí se v ní vyrovnat veškerý majetek, který byl zahrnut do inventáře zemřelé osoby. Soud schválí tuto dohodu, pokud neodporuje vůli zemřelé osoby a neporušuje zvláštní práva chráněných osob. Tuto dohodu lze také použít k zřízení věcného břemena, zástavního práva nebo jiného věcného práva, i když to zemřelý nenastavil. Pokud se dědí na základě závěti, mohou dědici dohodnout jiné rozdělení dědických podílů, než bylo stanoveno zemřelým, pokud to zemřelý výslovně povolil.
Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu lze uzavřenou dohodu o rozdělení dědictví změnit, odvolat nebo nahradit novou dohodou, dokud odvolací soud nerozhodl ve věci. Toto je možné pouze tehdy, pokud všichni dědici, kteří dohodu původně uzavřeli, souhlasí s touto změnou.