Darovací smlouva na nemovitost - vzor 2025
Dne datum se sešli následující strany:
Jméno a příjmení
rodné číslo ……….
trvale bytem ulice, č.popisné, PSČ, Obec
(dále nazýván jako „Dárce“)
a
Jméno a příjmení
rodné číslo ……….
trvale bytem ulice, č.popisné, PSČ, Obec
(dále nazýván jako „Obdarovaný“)
Tímto se dohodly na následující darovací smlouvě:
I. Předmět převodu
- Dárce je vlastníkem pozemku parc. č. st. ………., na kterém stojí budova č.p ………., nacházející se v katastrálním území ………., obec ………., část obce ……….. Tato skutečnost je zaznamenána v evidenci Katastrálního úřadu pro ………., katastrálního pracoviště ………., na listu vlastnictví č. ………. (dále jen „nemovitý majetek“).
- K nemovitému majetku patří také např. studna.
- K nemovitému majetku náleží např. sklep.
- Nemovitý majetek je vybaven např. nábytkem, elektronikou, koberci, závěsy, spotřebiči.
II. Prohlášení smluvních stran
- Dárce potvrzuje, že nemá vědomost o žádných faktických ani právních vadách týkajících se nemovitého majetku a ujišťuje, že na nemovitém majetku neexistují žádná věcná břemena ani práva třetích osob.
- Obdarovaný potvrzuje, že se seznámil se stavem nemovitého majetku, včetně příslušenství, součástí a vybavení, a nemá k nim žádné námitky.
III. Předmět darovací smlouvy
- Dárce touto smlouvou daruje Obdarovanému celý popsaný nemovitý majetek spolu s jeho příslušenstvím a vybavením. Obdarovaný tento dar přijímá.
IV. Závěrečná ustanovení
- Veškeré správní poplatky spojené s touto smlouvou, včetně poplatku za zápis práv do katastru nemovitostí, budou hrazeny Obdarovaným na základě vzájemné dohody mezi smluvními stranami.
- Pokud by katastrální úřad odmítl zápis vlastnického práva ve prospěch Obdarovaného z jakéhokoliv důvodu, smluvní strany se zavazují spolupracovat tak, aby byly případné vady odstraněny nebo aby byla uzavřena nová darovací smlouva, která bude v zásadních bodech odpovídat této smlouvě, a to do 30 dnů od právní moci zamítavého rozhodnutí katastrálního úřadu. Stejný postup bude uplatněn i v případě, že katastrální úřad požádá o doplnění nebo opravu podaného návrhu na zápis vlastnického práva k nemovitostem na základě této smlouvy.
- Tato smlouva podléhá právním předpisům České republiky.
- Všechny změny, úpravy nebo dodatky k této smlouvě musí být provedeny písemně zprostředkováním zástupců smluvních stran.
- Smluvní strany prohlašují, že před podpisem této smlouvy ji pečlivě přečetly, byla uzavřena po vzájemném prozkoumání, z vlastní vůle, závažně a srozumitelně, bez nátlaku nebo nerovnosti.
- Tato smlouva byla vyhotovena ve třech stejnopisech, z nichž každá ze stran obdrží jeden, a jeden stejnopis s úředně ověřenými podpisy bude předán příslušnému katastrálnímu úřadu.
V místě, dne datum
…………………………………………….
Jméno a příjmení
…………………………………………….
Jméno a příjmení
Darovací smlouva upravená v občanském zákoníku v § 2055 až 2078 se týká bezplatného převodu vlastnického práva od dárce na obdarovaného. Pokud se jedná o převod majetku zapsaného ve veřejném seznamu, jako je například katastr nemovitostí, je nutná písemná forma darovací smlouvy. Nový občanský zákoník rozšířil právo dárce odvolat dar v případě hmotné nouze (§ 2068) nebo nevděku obdarovaného (§ 2072).
Pro zápis do katastru nemovitostí je možné online nahlížení do veřejného seznamu nemovitostí České republiky podle ust. § 1 katastrálního zákona. Pro ověření darovací smlouvy jsou zapotřebí ověřené podpisy všech stran smlouvy, a to může být provedeno například u advokáta, notáře nebo na CzechPointu, kde cena za ověření jednoho podpisu činí 30 Kč. Návrh na vklad do katastru nemovitostí je třeba podat pomocí příslušného formuláře, který je dostupný online. Společně s návrhem na vklad se katastru odevzdává pouze jeden originální exemplář darovací smlouvy, a to od 1. 1. 2013. Poplatek za podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí činí 2 000 Kč.
Přijetí daru, ať už se jedná o movité nebo nemovité věci, obecně podléhá dani. Od 1. 1. 2014 byla zrušena dřívější daň darovací a nahrazena daní z příjmů. Přesto nejbližší i vzdálenější příbuzní zůstávají osvobozeni od této daně. Konkrétně jsou osvobozeni příbuzní v přímé a pobočné linii, manželé, sourozenci, synovci, neteře, strýcové, tety, manželé dětí, rodiče manželů a osoby sdílející společnou domácnost nejméně po dobu jednoho roku s dárcem, kteří pečují o společnou domácnost nebo jsou na něm závislí výživou.