Zálohy na zdravotní pojištění pro OSVČ

Musíte si jako OSVČ platit zdravotní pojištění a jaká je výše záloh?

Výpočet zdravotního pojištění

Zdravotní pojištění pro osoby samostatně výdělečné činné je 13,5 % z vyměřovacího základu, čili 6,75 % ze zisku.


Kdo si musí platit zdravotní pojištění?

Máte-li OSVČ jako hlavní činnost, vzniká vám povinnost platit každý měsíc zálohy na zdravotní pojištění. Zálohy platíte i v případě, kdy jako OSVČ teprve začínáte, nebo jste měli ztrátu. Zdravotní pojištění platíte z celého svého zisku, který máte jako osoba samostatně výdělečně činná.

Máte-li OSVČ jako vedlejší činnost, zálohy na zdravotní pojištění neplatíte.


Jaká je minimální záloha na zdravotní pojištění?

  • 2 352 Kč od ledna 2020 (splatnost do 8. února)
  • 2 393 Kč od ledna 2021 (splatnost do 8. února)

Zálohy na zdravotní pojištění platíte v případě, kdy máte OSVČ jako hlavní činnost. Platíte podle toho, kolik vám vyšlo v přehledu příjmů, minimálně však částku uvedenou výše. Pokud byl váš příjem vyšší, vyšly vám vyšší zálohy na zdravotní pojištění.


OSVČ jako hlavní činnost

Máte OSVČ jako hlavní činnost? Pak vám vzniká povinnost platit měsíčně poměrně vysokou zálohu na zdravotní pojištění, tato záloha nemůže být nižší nežli minimální záloha (viz výše).

Minimální zálohu na zdravotní pojištění platíte v případě, kdy jste v minulém roce ve svém podnikání měli ztrátu, nebo pokud jste s podnikatelskou činností teprve začali a ještě jste nepodávali přehled příjmů.


OSVČ jako vedlejší činnost

Máte OSVČ jako vedlejší činnost? Pak nejste povinni platit zálohy na zdravotní pojištění. Vše doplatíte až po skončení roku na základě podaného přehledu příjmů. Na zdravotním pojištění pak zaplatíte pouze za to, kolik jste si za rok vydělali. V případě, kdy se váš výdělek pohyboval okolo nuly, bude se i zdravotní pojištění pohybovat kolem nuly.

Za vedlejší samostatně výdělečnou činnost se považuje i činnost během měsíců, kdy jste zaměstnáni a zaměstnavatel za vás odvede pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu (z minimální mzdy) a vy jste tuto skutečnost nahlásili své zdravotní pojišťovně (nejpozději do osmého dne od změny).


Kdy za vás pojistné platí i stát?

Jsou situace, ve kterých za vás zdravotní pojištění platí i stát. V takovém případě pak máte výhodu. Mezi osoby, za které pojistné platí i stát patří:

  • studenti
  • starobní či invalidní důchodci
  • ženy pečující o malé děti
  • podrobnější informace § 7 zákona 48/97 o veřejném zdravotním pojištění

Pokud se na vás vztahuje některá z výše uvedených výjimek, nahlásíte tuto skutečnost na své zdravotní pojišťovně a to nejpozději do osmého dne od změny. Tehdy platíte zálohy na zdravotní pojištění jen podle zisku, který jste měli v předchozím roce a to i za předpokladu, že je vaše samostatná činnost brána jako hlavní. Povinnost platit minimální zálohy se na vás nevztahuje.

Po skončení roku podáte přehled příjmů, na jehož základě doplatíte pojistné podle skutečně dosaženého zisku. Pokud vznikne přeplatek ze záloh, pojišťovna vám ho vrátí.

Pakliže s podnikáním teprve začínáte, nemusíte platit zálohy na zdravotní pojištění. Doplatíte jej až po podání prvního přehledu příjmů.


Jaká je splatnost záloh?

Záloha na zdravotní pojištěná je splatná vždy do 8. dne v následujícím měsíci. Dnem platby je přitom den, kdy je platba připsána na účet zdravotní pojišťovny.

Příklad: záloha za měsíc květen je splatná do 8. června


Přerušujete živnost?

Rozhodli jste se přerušit živnost? Pak se nahlaste na úřad práce, který za vás bude platit zdravotní pojištění, případně můžete zdravotní pojištění platit jako osoba bez zdanitelných příjmů – to je podstatně méně nežli OSVČ.


Přecházíte z hlavní činnosti na vedlejší?

Měli jste samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, ale nastoupili jste do zaměstnání? Pak tuto změnu nahlaste na své zdravotní pojišťovně prostřednictvím změnového formuláře.

Následně můžete od měsíce, kdy jste byli celý měsíc zaměstnancem (od prvního do posledního dne v měsíci) přestat platit zálohy na zdravotní pojištění.

POZOR: pro sociální pojištění platí jiné podmínky! OSSZ vám uzná vedlejší činnost pro sociální pojištění už při splnění podmínek, není třeba čekat, až splníte celý měsíc.


 


Aktualizace 24. 8. 2021

Související informace

Nemocenské pojištění pro OSVČ
14. 9. 2021
Nemocenské pojištění není povinné, jako OSVČ s hlavní i vedlejší činností se k němu můžete dobrovolně přihlásit.
Úřady OSSZ
14. 9. 2021
Pobočky OSSZ v České republice, informace o ePortálu i možnost objednat se online.
OSVČ a sociální pojištění
13. 9. 2021
Kdy musíte platit sociální pojištění a jaký vliv na výši záloh má druh činnosti, kterou vykonáváte? Jaká je sazba?
Zdravotní pojišťovny
13. 9. 2021
V České republice si můžete vybrat z několika zdravotních pojišťoven. Nejznámější jsou 4 z nich - VZP, VOZP, OZP a ZPMV.