Založení živnosti a živnostenského listu (aktualizováno v roce 2021)
Prvním krokem k otevření živnosti je nutné vystavení živnostenského listu (živnostenského oprávnění). Živnostenský list se již v listinné (papírové) podobě nevydává od roku 2007, pokud potřebujete někomu doložit oprávnění k podnikatelské činnosti, předkládáte výpis z živnostenského rejstříku, který obdržíte v jednom vyhotovení na živnostenském úřadu, při zahájení nebo znovu otevření živnosti. Zároveň s výpisem obdržíte i vyrozumění o zápisu do živnostenského rejstříku. Na živnostenském úřadě dokládáte zaplacení správního poplatku, splnění všeobecných podmínek pro podnikání a prokazujeme se platnými doklady.
K založení živnostivolné nebo jejímu opětovnému otevření a získání živnostenského listu (oprávnění) se předkládají na živnostenském úřadě:
- platný občanský průkaz
- vyplněný jednotný registrační formulář (pozn. můžete vyplnit na živnostenském úřadě)
www.mpo.cz/podnikani/zivnostenske podnikani/cmr registracni formular/
Jednotný registrační formulář | MPO
Lhůta pro vyřízení žádosti
Vyřízení živnosti při otevřením živnosti trvá přibližně 1 – 2 týdny, (při znovu otevření živnosti 2 – 3 dny) záleží na vytíženosti živnostenského úřadu.
Poté obdržíte identifikační číslo a můžete začít vyřizovat razítko a vizitky.
Po obdržení identifikačního čísla se musíte zajít přihlásit na OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) a taktéž na zdravotní pojišťovnu pro ulehčení vyřizování můžete sjednat online. (pozn. stačí zaškrtnout požadavek v žádosti a přihláška je vyřízena do 24 hodin). Pokud se budete přihlašovat osobně, je nutné se přihlásit do 8 dní od založení živnosti.
Do 14 dnů obdržíte vyrozumění od OSSZ s uvedením výše měsíční zálohy a VS, pod kterým budou vaše zálohy evidovány. Zdravotní pojišťovna obvykle vyrozumění neposílá, je vhodné ji kontaktovat telefonicky nebo osobně.
Správní poplatky
Živnostenské oprávnění (živnostenský list), podléhá zpoplatnění správním poplatkem
1 000 Kč za založení živnosti, neplatí se při opětovném otevření živnosti.
Za další ohlášení živnosti se platí 500 Kč bez ohledu na to, zda je ohlašována jedna či více živností. Pokud je žádost podána na kontaktním místě CzcehPOINT, je třeba počítat ještě s dodatečným poplatkem 50 Kč.
Založení živnosti
Druhy živností a zákonné podmínky pro jejich provozování upravuje zákon č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů. Podmínky pro založení živnostenského podnikání se dělí na všeobecné a zvláštní a souvisí s předmětem podnikání.
Z pohledu zvláštních podmínek provozování živnosti rozlišujeme:
- živnosti ohlašovací, (volné, řemeslné a vázané)
- živnosti koncesované