Druhy živností
Druhy živností a zákonné podmínky pro jejich provozování upravuje zákon č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů. Podmínky pro založení živnostenského podnikání se dělí na všeobecné a zvláštní a souvisí s předmětem podnikání.
Z pohledu zvláštních podmínek provozování živnosti rozlišujeme
- živnosti ohlašovací, (volné, řemeslné a vázané)
- živnosti koncesované
Ohlašovací živnosti
Většinu živností, při splnění stanovených podmínek, lze provozovat na základě ohlášení živnostenskému úřadu a zaplacení správního poplatku. Živnost vzniká dnem ohlášení a může ji podnikatel provozovat ihned po ohlášení, i když není právoplatně vydané „živnostenské oprávnění“. Ohlašovací živnosti se dále dělí na volné, řemeslné a vázané.
Živnost volná
Živnost volná je jen jedna, členěna na 80 oborů. Živnostník získá oprávnění jen na jedinou volnou živnost, ale zároveň může vykonávat několik oborů najednou. Pro výkon živnosti volné, příloha č. 4, živnostenského zákona, není požadována odborná způsobilost, živnostenskému úřadu dokládáme splněné všeobecné podmínky. Na živnostenském úřadu podnikatel oznámí obor volné živnosti, který může kdykoliv v průběhu podnikatelské činnosti změnit nebo doplnit ke stávajícím oborům.
Volná živnost zahrnuje většinu činností, které vykonávají OSVČ . (výroba obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, zprostředkování obchodu a služeb, práce v domácnosti, reklamní činnost apod.)
Všeobecné podmínky
Na živnostenském úřadě dokládáte
- Plnoletost– podnikat může vždy jen osoba, která již dosáhla 18 let.
- Nezadluženost– na živnostenském úřadu doložíte, že nemáte žádné dluhy finančním úřadu nebo nedoplatky na sociálním a zdravotním pojištění. (nutno doložit, pokud na území České republiky jste již podnikali, (lze ověřit elektronicky na živnostenském úřadě)
- Způsobilost k právním úkonům (prokazuje se na základě platného občanského průkazu),
- Bezúhonnost – se dokládá výpisem z rejstříku trestů*
*Za bezúhonného se pro účely živnostenského zákona nepovažuje ten, kdo byl pravomocně odsouzen
pro trestný čin spáchaný úmyslně, ať již samostatně nebo v souběhu s jinými trestnými činy, a byl mu uložen nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku, nebo
pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl spáchán v souvislosti s podnikáním, pokud se na něho nehledí, jako by nebyl odsouzen.
Odkaz všeobecné podmínky Příloha č. 4 k zákonu č. 455/1991 Sb.
Odkaz všeobecné podmínky Příloha č. 4 k zákonu č. 455/1991 Sb.