OSVČ
Osobou samostatně výdělečně činnou jste pro finanční úřad, správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu, pokud jako fyzická osoba (živnostník, řemeslník, samostatný zemědělec, soudní znalec, máte příjem z podnikání případně i z jiné samostatně výdělečné činnosti. Zažitý výraz OSVČ stále více nahrazuje anglosaský freelancer (volná noha). Rozhodujete-li se začít s podnikáním jako OSVČ, máme pro vás několik užitečných rad.
Podnikatel
Podnikatelem je osoba (fyzická či právnická osoba), která se věnuje podnikání, soustavné a samostatné výdělečné činnosti, vykonávané na vlastní účet a odpovědnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku. Nezáleží na objemu podnikatelských činností, může to být jak akciová společnost tak i malý živnostník.
Kdo je nebo není podnikatel, definuje § 420 – 435 nového občanského zákoníku, (zákon č. 192/2021 Sb., občanský zákoník) zahrnuje i živnostníky (vlastníky živnostenského oprávnění) i OSVČ bez živnosti – tzv. svobodná povolání.
Samostatná činnost – podnikání
Samostatnou činností, která se dříve označovala jako “podnikání nebo samostatná výdělečná činnost”, je činnost občana alespoň ve věku 18 let za účelem samostatného a nezávislého výdělku na své jméno a svůj účet.
OSVČ bez živnosti
Než se pevně rozhodnete, jaký obor podnikatelské činnosti si zvolíte, je dobré se zamyslet i nad možností, zda pro své podnikání potřebujete či nepotřebujete živnostenský list (živnostenské oprávnění).
Živnostenský list nepotřebujete pro tzv. svobodná povolání, podnikání podle zvláštních předpisů (herci, hudebníci).
Svobodná povolání mohou vykonávat pouze fyzické osoby, které dosáhli univerzitního vzdělání a splňují náležitou praxi v oboru pod dohledem zkušených kolegů. (seznam svobodných povolání)
Seznam svobodných povolání:
- Advokát
- Architekt
- Auditor,
- Daňový poradce
- Lékárník
- Lékař
- Likvidátor
- Notář
- Odhadce
- Překladatel
- Restaurátor
- Soudní exekutor
- Soudní znalec
- Správce konkurzní podstaty
- Stomatolog
- Svobodný inženýr
- Tlumočník
- Úředně oprávněný zeměměřický inženýr – zeměměřič
- Veterinární lékař
Vedle svobodných povolání existují i výjimky, pro které se nepožaduje živnostenský list (oprávnění)
Jedná se o podnikatelské činnosti definované v § 3, živnostenského zákona, provozované za účelem zisku, ale jsou nepravidelné např. prodej vozidla, pozemku, starožitností, prodej vypěstované úrody, která je pro vaši potřebu nadbytečná, svezení známého, který vám zaplatí za pohonné hmoty.
Nebo pokud se jedná o podnikatelskou činnost v zemědělství, nemusíte žádat o živnostenské oprávnění, ale je nutné se zaregistrovat na obecním úřadě s rozšířenou působností k zapsání do Evidence zemědělských podnikatelů, zákon 252/1997 Sb.
http://eagri.cz/public/web/mze/farmar/EZP/
Pozn.
Uplatnit výdajových paušály v daňovém přiznání, můžete jen tehdy, pokud vlastníte živnostenské oprávnění (živnostenský list). Uplatnění výdajových paušálů v daňovém přiznání vám zajistí platbu minimálních záloh. (Daň z příjmů)
Podnikání
Je výdělečná činnost definována § 7, zákon o daních z příjmů, (zákon č. 586/1992 Sb.)
Příjmy z podnikání jsou
- příjmy ze živnosti
- příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství
- příjmy z jiného podnikání podle zvláštních předpisů, svobodných povolání
- podíly společníků veřejné obchodní společnosti a komplementářů komanditní společnosti na zisku
Co je a co není živnost
Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených, § 2, zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. (zjednodušeně řečeno se jedná o pravidelnou výdělečnou činnost za účelem pravidelného zisku z prodeje vlastních výrobků nebo služeb)
Živnostmi nejsou činnosti vymezené v § 3, zákona o živnostenském podnikání. (zjednodušeně řečeno se jedná o jednorázovou činnost za účelem prodeje vlastních zemědělských přebytků, prodej vlastního ojetého auta. Jestliže zisk z činnosti je do částky 10 000 Kč za rok a současně s touto činností nevykazujete žádné ani drobné náklady není nutné si zakládat živnost a jedná se o jednorázový výdělek, který není potřeba nikde uvádět) – Nejedná se o neoprávněné podnikání.
https: /www.zakony.centrum.cz/
Neoprávněné podnikání
Za nelegální (neoprávněné podnikání) se považuje provozování činnosti, která je hlavní činností živnosti bez platného živnostenského oprávnění, nebo je vykonávána nad rámec živnostenského oprávnění. Obor, který je předmětem hlavní podnikatelské činnosti, není uveden v živnostenském oprávnění. (za nelegální podnikání je považováno, pokud budeme vykonávat např. pravidelnou úklidovou činnost v cizích domácnostech a nebudeme mít vydané živnostenské oprávnění nebo nebudeme mít zapsaný obor, poskytování služeb pro rodinu a domácnost, v živnostenském oprávnění). Pokud se o tomto dozví živnostenský úřad, zahájí s vámi správní řízení
(kontrola živnostenského úřadu zákon č. 552/1991 Sb., o státní kontrole) a uloží sankce (postihy).