Paušální výdaje procentem z příjmů
Za nejjednodušší a zároveň i nejvýhodnější způsob, jak v rámci daňového přiznání uplatit své výdaje z podnikání či jiné samostatně výdělečné činnosti, jsou považovány výdaje paušálem čili procentem z příjmů.
Rozhodnete-li se pro výdaje paušálem, pak si nemusíte vést daňovou evidenci, vedete si pouze evidenci vašich příjmů a pohledávek. Nejste povinnosti prokazovat své daňové výdaje na základě dokladů, ale vypočítáte je procentem ze svých příjmů.
Tímto způsobem vám mohou vaše výdaje vyjít i podstatně vyšší, nežli jaké byly ve skutečnosti, což pro vás může být výhodnější.
Skutečné výdaje a výdaje paušálem nelze kombinovat
Musíte se rozhodnout pouze pro jednu z možností. Nelze kombinovat výdaje paušálem a skutečné výdaje. Nemůžete na jeden příjem uplatit výdaje procentem a na další příjem výdaje podle skutečnosti.
Pozor: máte-li kromě příjmů ze samostatně výdělečné činnosti i příjem z pronájmu, můžete na ně výdaje uplatit jiným způsobem.
Co zahrnují výdaje procentem?
Výdaje procentem zahrnují úplně všechny výdaje, které zahrnují i mzdy či odpisy majetku. Nemůžete si navíc uplatit nic, ani paušál na auto – ten lze uplatnit jen za předpokladu, kdy uplatňujete výdaje podle skutečnosti.
Procenta a limity podle druhu činnosti
Výpočet výdajů za předchozí rok se odvíjí podle procent a limitů platných pro příjmy za rok 2020 i za rok 2021. Výdaje vypočítáte podle toho, o jaké příjmy se jedná:
- 30 % z příjmů z pronájmu a příjmů z nájmu majetku, který je zařazený v obchodním majetku
→ nejvýše 600 000 Kč ročně - 40 % z příjmů ze samostatně výdělečné činnosti, na kterou nemáte živnost (např. autorská práva, příjmy z vydávání literárních děl, z podnikání dle zvláštních předpisů, z užití nebo poskytnutí průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví)
→ nejvýše 800 000 Kč ročně - 60 % z příjmů z volných živností, z živností vázaných i živností koncesovaných
→ nejvýše 1 200 000 Kč ročně - 80% z příjmů řemeslných živností, zemědělské výroby, z lesního či vodního hospodářství vykonávaných jako samostatná činnost, také z ostatních příjmů ze zemědělské výroby
→ nejvýše 1 600 000 Kč ročně
Máte více druhů příjmů?
Pokud máte více druhů příjmů, pro které platí různá procenta výdajů, pak každý z nich evidujte zvlášť a vypočítejte k nim příslušné procento výdajů. V daňovém přiznání následně do tabulky své příjmy rozepíšete podle druhu činnosti.
Co musíte evidovat při výdajích procentem?
Pakliže se rozhodnete uplatit paušální výdaje procentem, musíte evidovat:
- peněžní i nepeněžní příjmy obdržené v hotovosti nebo na účet v období od 1.1. do 31.12.
- pohledávky, které souvisí s vaším podnikáním nebo jinou výdělečnou činností, které trvají k 31.12.
- majetek pro podnikání
- pravděpodobně i výdaje v hotovosti dle § 97 odst. 1 daňového řádu
Můžete vést daňovou evidenci nebo podvojné účetnictví a v rámci daňového přiznání uplatit výdaje procentem.
Jste plátce DPH?
Pokud jste plátcem DPH, můžete uplatit své výdaje procentem, zároveň ale musíte vést evidenci pro účely DPH a veškeré daňové doklady archivovat. Pro výpočet výdajů procentem z příjmů berte příjmy v částce bez DPH.
Přecházíte ze způsobu uplatnění výdajů?
Rozhodli jste se změnit způsob uplatnění vašich výdajů? Ať už jste dříve uplatňovali paušální výdaje procentem a nyní chcete uplatit výdaje podle skutečnosti, nebo tomu bylo naopak, v každém případě si musíte vše řádně nastudovat. Využijte přechod z výdajů procentem na skutečné a naopak.
Kdy nelze uplatnit výdaje procentem?
Výdaje procentem nemůžete uplatit v případě, kdy jste spoluvlastníky majetku, kde nejsou příjmy a výdaje rozdělený mezi spoluvlastníky na základě spoluvlastnických podílů.
Výdaje procentem nemůžete uplatnit ani tehdy, kdy jste účastníkem sdružení bez právní subjektivity a vaše příjmy a výdaje nemáte rozdělené rovným dílem.
Zákon a výdaje procentem
- viz § 7 odst. 7-8 zákona o daních z příjmů a § 23 odst. 8 písm. b) zákona o daních z příjmů
- viz § 9 odst. 4) zákona o daních z příjmů pro příjmy z pronájmu majetku nezařazeného pro podnikání