Kdy musíte platit zálohy na sociální pojištění?
Máte-li samostatnou výdělečnou činnost pouze jako vedlejší, zálohy na sociální pojištění platíte jen tehdy, kdy jste účastníci sociálního pojištění. To nastane v případě, kdy:
- jste měli v předchozím roce významnější zisk
- jste se dobrovolně přihlásili k sociálnímu pojištění
Dosáhli jste malého zisku? Zálohy platit nemusíte
Pokud jste si v rámci vedlejší činnosti jen mírně přivydělali k zaměstnání, mateřské dovolené nebo v důchodu a nedosáhli jste tak významnějšího zisku, nejste povinni platit zálohy na sociální pojištění.
Nepřesáhne-li tak váš výdělek rozhodnou částku pro daný rok (v roce 2021 je to 85 058 Kč), neplatíte za daný rok žádné sociální pojištění.
Podnikáte první rok? Zálohy ve vedlejší činnosti neplatíte
Teprve jste s podnikáním začali a ohlásili jste si jen jako vedlejší? Pak v prvním roce podnikatelské činnosti neplatíte zálohy na sociální pojištění a to ani v případě, kdy dosahujete vysokých zisků.
Jaká je výše záloh na sociální pojištění?
- první rok vedlejší podnikatelské činnosti zálohy neplatíte
- druhý rok platíte zálohy vypočítané na základě přehledu příjmů
Po skončení roku podáte daňové přiznání, na základně kterého vám bude vypočítaný doplatek za předchozí rok. Zároveň vám bude vypočtena výše zálohy na sociální pojištění pro rok následující.
Můžete platit vyšší zálohy
Pokud chcete, můžete platit vyšší zálohy na sociální pojištění, nežli které odpovídají vašemu zisku v předchozím roce. Každý měsíc si sami určíte vyměřovací základ, který ale nesmí být vyšší, nežli je maximální vyměřovací základ.
Kdy je samostatná výdělečná činnost vedlejší?
Aby mohla být vaše samostatná výdělečná činnost brána jako vedlejší, musíte splnit alespoň jednu z následujících podmínek:
- osobně pečujete o dítě mladší 10. let, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni I
- osobně pečujete o osobu závislou na péči jiné osoby ve stupni II – IV, pokud je to osoba blízká nebo osoba žijící ve společné domácnosti
- máte přiznaný řádný nebo předčasný starobní důchod (předdůchod nestačí)
- máte nárok na invalidní důchod
- máte nárok na pobírání rodičovského příspěvku, mateřskou nebo nemocenskou kvůli těhotenství
- máte zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (DPP s výdělkem do 10. 000 Kč/měsíc ani DPČ s výdělkem do 3.500 Kč/měsíc nestačí)
- jste nezaopatřené dítě (tím je člověk do 26. let, pakliže se soustavně připravuje na budoucí povolání
- vykonáváte vojenskou nebo civilní službu v ozbrojených silách ČR
Pakliže nesplníte ani jednu z výše zmíněných podmínek, je vaše podnikatelská činnost brána jako hlavní a vztahuje se na vás povinnost platit odpovídající zálohy.
Splnění podmínek musíte doložit OSSZ
Jste povinni doložit OSSZ splnění některých podmínek, některé si OSSZ zjistí sama. Na stránkách ČSSZ najdete přehled o povinnostech a způsobu dokládání důvodů vedlejší samostatné činnosti.
Dojde-li u vámi doložené podmínky ke změně, jste povinni ji nejpozději do osmého dne po měsíci, ve kterém ke změně došlo, písemně oznámit na OSSZ.
Přecházíte z hlavní činnosti na činnost vedlejší?
Vykonáváte hlavní samostatně výdělečnou činnost, ale nastoupili jste do zaměstnání nebo jste splnili některou z podmínek pro činnost vedlejší? Změnu nemusíte hned ohlašovat správci sociálního zabezpečení.
Stačí, když přestanete platit zálohy na sociální pojištění pro hlavní činnost a případně začnete platit zálohy pro činnost vedlejší. Změnu oznámíte v rámci přehledu příjmů po skončení roku.
I při vedlejší činnosti můžete mít nemocenské pojištění
I když je vaše samostatná výdělečná činnost pouze vedlejší, můžete si platit nemocenské pojištění.