Proč podávat souhrnné hlášení?
Souhrnné hlášení se podává z toho důvodu, abyste informovali správce daně. Souhrnné neboli bonzovací hlášení podáváte na některé vaše odběratele jinde v EU, že musí místo vás přiznat a odvézt z vašich příjmů DPH. Říká se tomu reverse charge, neboli přenesená daňová povinnost.
Kdy podávat souhrnné hlášení?
Souhrnné hlášení podáváte jen za předpokladu, že pro něho máte náplň. Tato situace nastává nejčastěji ve dvou případech a to tehdy, kdy jste:
- jste dodali zboží do jiné země EU firmě nebo podnikateli registrované/mu k DPH v jiném státě EU. Je to z toho důvodu, že jste zboží dodali bez DPH a tento váš odběratel musí z tohoto příjmu odvést DPH místo vás.
- jste poskytli služby s místem plnění v jiné zemi EU, je-li příjemce služby povinen přiznat a zaplatit daň. To se vás týká v případě, kdy jste umístil reklamu z Google AdSense na svém webu.
Stejným způsobem postupujete například i tehdy, kdy došlo k přemístění obchodního majetku do jiného státu EU za účelem uskutečňování ekonomických činností viz zkopírovat zbytek zákona
Pokud jste jen identifikovaná osoba, při prodeji zboží do EU souhrnné hlášení nepodáváte. Souhrnné hlášení podáváte jen tehdy, pokud jste poskytli služby s místem plnění v jiné zemi EU – například pokud máte reklamy od Google AdSense.
Jak často podávat souhrnné hlášení?
Souhrnné hlášení podáváte každý měsíc a to do 25. dne po skončení měsíce. Souhrnné hlášení podáváte jen v případě, kdy máte díky jeho podání důvod – nulové nepodáváte.
Pokud jste plátce DPH se čtvrtletním zdaňovacím obdobím a nebudete hlásit dodání zboží, můžete souhrnné hlášení podávat čtvrtletně. Pakliže ale některý měsíc dodáte zboží plátci v jiné zemi EU, musíte souhrnné hlášení opět podávat měsíčně a to až do konce kalendářního roku viz zákon Viz §102 odst. 6 Zákona o DPH.
Kódy plnění
Na souhrnném hlášení musíte vyplnit kód podle plnění, které přiznáváte:
- 0 – dodání zboží do jiného členského státu osobě registrované k dani v jiném členském státě
- 1 – přemístění obchodního majetku plátcem do jiného členského státu
- 2 – dodání zboží uvnitř území Evropského společenství formou třístranného obchodu, tento kód vyplňuje pouze prostřední osoba
- 3 – poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě dle § 9 odst. 1 ZDPH, pokud je povinen přiznat a zaplatit daň příjemce služby (sem patří ty příjmy za reklamy od Google Adsense)
Jak podávat souhrnné hlášení?
Souhrnné hlášení lze podat pouze elektronicky. Pokud jste plátce DPH a podáváte souhrnné hlášení, musíte i daňové přiznání k DPH podat elektronicky. Údaje, které uvedete do souhrnného hlášení, uvedete i do daňového přiznání k DPH.
Viz § 100 a § 102 a souvisejících ustanovení Zákona o DPH.