Kdy musíte platit silniční daň?
Silniční daň musíte platit v případě, kdy vy nebo kdokoliv jiný používá auto pro samostatnou činnost. Roli při tom nehraje fakt, jestli máte auto v obchodním nebo osobním majetku, nebo jestli jste si ho pouze pronajali. Není důležité ani to, jakým způsobem uplatňujete výdaje na auto. Silniční daň platíte jen za ty měsíce, ve kterých bylo vaše auto pro samostatnou činnost využíváno.
Registrace a podání přiznání
Poplatníkem silniční daně je ten, kdo je uveden v technickém průkazu jako provozovatel auta. Tato osoba je povinná zaregistrovat se k silniční daní, podat daňové přiznání a následně silniční daň platit.
Zálohy na silniční daň
Zálohy i případný doplatek daně platíte na příslušný účet finančního úřadu podle kraje, ve kterém bydlíte.
Zálohy platíte čtyřikrát ročně během doby, kdy auto využíváte k podnikání:
- do 15. dubna (na leden až březen)
- do 15. července (na duben až červen)
- do 15. října (na červenec až září)
- do 15. prosince (na říjen a listopad)
Zbytek můžete případně doplatit společně s daňovým přiznáním do 31. ledna následujícího roku. I zálohy můžete uhradit na celý rok dopředu.
Jaký je termín pro přiznání k silniční dani?
Daňové přiznání podáte do 31. ledna za předešlý rok.
Daňové přiznání – formulář
Formulář pro silniční daň si můžete vyzvednout na kterémkoli finančním úřadě, podat ho můžete i v elektronické podobě.
Výpočet a sazby silniční daně
Roční sazby uvádí § 6 Zákona o silniční dani – u osobního auta např. rozhoduje zdvihový objem motoru uvedený v technickém průkazu.
Snížení a zvýšení silniční daně
Daň si můžete snížit například u auta, u kterého od jeho první registrace k silničnímu provozu neuplynulo více nežli 9 let. Sazbu daně snížíme podle § 6 Zákona o silniční dani:
- o 48 % po dobu 36 kalendářních měsíců od data první registrace
- o 40 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců a
- o 25 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců
Sazbu musíte zvýšit o 25% u vozidel poprvé registrovaných v ČR nebo zahraničí do 31. 12. 1989.
Alternativní pohony a osvobození od silniční daně
Od silniční daně jsou podle § 3 zákona o silniční dani osvobozeny vozy do 12 tun, jezdící na alternativní pohon (například elektrický, hybridní, na plyn LPG nebo CNG apod.) Daňové přiznání je ale třeba vyplnit a podat i při osvobození.
Kdy neplatíte silniční daň?
Silniční daň neplatíte v případě, kdy máte příjmy pouze z pronájmu. Tehdy ne podáváte přiznání k silniční dani.
Co když nezaplatíte silniční daň?
Může se stát, že se z nějakého důvodu nezaregistrujete k silniční dani, nezaplatíte zálohy nebo nepodáte přiznání k silniční dani a přitom potřebujete uplatnit výdaje na auto. Co dělat v takovém případě? Tehdy se vám vyplatí udělat registraci, přiznání a provést platbu dodatečně, i když se k tomu pojí pokuta a úrok z prodlení.
Více viz Zákon o silniční dani.
Půjčené auto
Pakliže své auto někomu půjčíte, ať už bezúplatně nebo za úplatu a ten dotyčný jej použije pro cesty v rámci samostatné výdělečné činnosti a uplatní daňové výdaje, jste to vy, jakožto vlastník auta, kdo musí za auto zaplatit silniční daň a také podat daňové přiznání.
Nákladní auta
Pokud máte v obchodním majetku vozidlo výlučně k přepravě nákladů nad 3,5 tuny, platíte silniční daň bez ohledu na to, jestli jste vozidlo používali nebo ne. Silniční daň neplatíte jen za ty měsíce, ve kterých byly po celý měsíc odevzdány registrační značky do depozita.
Auto zaměstnance
V případě, kdy zaměstnanci vyplácíte cestovní náhrady v rámci zákoníku práce, protože používá vlastní auto, platíte silniční daň i za jeho vozidlo. Zde máte dvě možnosti výpočtu silniční daně. Platíte:
- za každý měsíc, ve kterém byly pracovní cesty vykonány
- nebo 25 Kč za každý den pracovní cesty (§ 6 odst. 4 zákona o dani silniční)