Prodej zboží do jiných zemí Evropské unie

Jak se liší prodej zboží do jiných zemí Evropské unie pro plátce a neplátce DPH

Plátce DPH

Pokud jste plátci DPH, záleží na tom, komu zboží prodáváte. Je totiž rozdíl, jestli prodáváte koncovému spotřebiteli nebo plátce DPH v jiné zemi Evropské unie.


Neplátce DPH

Pokud nejste plátce DPH, prodáváte zboží do jiných zemí Evropské unie úplně stejně, jako v rámci České republiky. Postup je stejný, ať prodáváte plátcům i neplátcům, tedy bez DPH. Všechny uskutečněné prodeje se vám započítávají do obratu pro povinnou registraci k DPH v ČR. Pokud ale váš celkový obrat za uskutečněné prodeje zboží na dálku do jiných zemí Evropské unie překročí částku 10 000 EUR za rok, budete se muset zaregistrovat k DPH v EU a prodávat zboží do EU s DPH konkrétní země, do které zboží zasíláte. V České republice můžete i nadále zůstat neplátci DPH.

Prodej zboží na dálku koncovým zákazníkům v Evropské unii

Dříve se tomu říkalo zasílání zboží, od července roku 2001 se tomu říká prodej zboží na dálku a týká se to především e-shopů.


Dodání zboží plátcům DPH jinde v Evropské unii

Pokud jste plátce DPH a prodáváte zboží odběratelům, kteří jsou k DPH registrovaní jinde nežli v Evropské unii, je celý proces složitější. Nejdříve si musíte ověřit, zda má odběratel skutečně registraci k DPH. To můžete zde.

Následně můžete uplatnit osvobození od DPH podle§ 64 ZDPH. V praxi to znamená, že můžete odběrateli dodat zboží bez DPH vystavit fakturu bez DPH. Zboží musí opustit území České republiky a v případě potřeby to musíte umět patřičně prokázat dvěma důkazními prostředky – například dokladem od dopravce a dokladem o úhradě.

Vystavujete běžný daňový doklad, zjednodušený daňový doklad vystavit nelze. Na dokladu odkážete na český nebo Evropský zákon může to vypadat například takto:

  • “Dodání zboží osvobozené od daně podle §64 zákona o DPH”
  • “Dodání zboží do jiného členského státu: plnění osvobozené podle § 64 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty“
  • “The supply of goods is exempt according to the §64 of the VAT Act valid in the Czech Republic” nebo “Intra-Community supply”
  • “Intra-Community supply, Art. 138, VAT Directive 2006/112”

Poté:

  1. V daňovém přiznání k DPH tato plnění vykážete na řádku 20.
  2. V kontrolním hlášení tato plnění uvádět nemusíte.
  3. V souhrnném hlášení tato plnění vykážete s kódem 0.

Pozor:

I za předpokladu, že jste čtvrtletním plátce DPH, jakmile dojde k uskutečnění prodeje zboží plátci DPH z jiné země Evropské unie, jste povinni začít podávat souhrnná hlášení měsíčně a plnění vykazovat v příslušném měsíci. V měsíčním vykazování jste pak povinni pokračovat minimálně do konce roku.

Pokud vám zákazník zaplatí zálohu, při jejím přijetí nevystavujete daňový doklad, ani ji nezahrnujete do přiznání k DPH a do souhrnného hlášení. V přiznání a v souhrnném hlášení vykážete až konečnou fakturu.


Aktualizace 17. 12. 2021

Související informace

Penále, pokuty, úrok z prodlení
12. 1. 2022
Penále za nižší přiznanou daň V případě, kdy přiznáte nižší daň, nežli kterou jste měli a finanční úřad vám daň…
Registr nespolehlivých plátců
12. 1. 2022
Kdo je nespolehlivý plátce DPH? Jako nespolehlivý plátce DPH bude označen ten plátce DPH, který závažným způsobem neplní své povinnosti…
Ručení za DPH
12. 1. 2022
Ručení za DPH dodavatele Ručení za odvod DPH svého dodavatele slouží jako ochrana proti daňovým únikům. V případě, kdy si…
Služby ze zahraničí a DPH
4. 1. 2022
Co jsou služby ze zahraničí a kdy musíte či nemusíte platit DPH?