Plátce DPH
Pokud jste plátci DPH, záleží na tom, komu zboží prodáváte. Je totiž rozdíl, jestli prodáváte koncovému spotřebiteli nebo plátce DPH v jiné zemi Evropské unie.
Neplátce DPH
Pokud nejste plátce DPH, prodáváte zboží do jiných zemí Evropské unie úplně stejně, jako v rámci České republiky. Postup je stejný, ať prodáváte plátcům i neplátcům, tedy bez DPH. Všechny uskutečněné prodeje se vám započítávají do obratu pro povinnou registraci k DPH v ČR. Pokud ale váš celkový obrat za uskutečněné prodeje zboží na dálku do jiných zemí Evropské unie překročí částku 10 000 EUR za rok, budete se muset zaregistrovat k DPH v EU a prodávat zboží do EU s DPH konkrétní země, do které zboží zasíláte. V České republice můžete i nadále zůstat neplátci DPH.
Prodej zboží na dálku koncovým zákazníkům v Evropské unii
Dříve se tomu říkalo zasílání zboží, od července roku 2001 se tomu říká prodej zboží na dálku a týká se to především e-shopů.
Dodání zboží plátcům DPH jinde v Evropské unii
Pokud jste plátce DPH a prodáváte zboží odběratelům, kteří jsou k DPH registrovaní jinde nežli v Evropské unii, je celý proces složitější. Nejdříve si musíte ověřit, zda má odběratel skutečně registraci k DPH. To můžete zde.
Následně můžete uplatnit osvobození od DPH podle§ 64 ZDPH. V praxi to znamená, že můžete odběrateli dodat zboží bez DPH vystavit fakturu bez DPH. Zboží musí opustit území České republiky a v případě potřeby to musíte umět patřičně prokázat dvěma důkazními prostředky – například dokladem od dopravce a dokladem o úhradě.
Vystavujete běžný daňový doklad, zjednodušený daňový doklad vystavit nelze. Na dokladu odkážete na český nebo Evropský zákon může to vypadat například takto:
- “Dodání zboží osvobozené od daně podle §64 zákona o DPH”
- “Dodání zboží do jiného členského státu: plnění osvobozené podle § 64 zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty“
- “The supply of goods is exempt according to the §64 of the VAT Act valid in the Czech Republic” nebo “Intra-Community supply”
- “Intra-Community supply, Art. 138, VAT Directive 2006/112”
Poté:
- V daňovém přiznání k DPH tato plnění vykážete na řádku 20.
- V kontrolním hlášení tato plnění uvádět nemusíte.
- V souhrnném hlášení tato plnění vykážete s kódem 0.
Pozor:
I za předpokladu, že jste čtvrtletním plátce DPH, jakmile dojde k uskutečnění prodeje zboží plátci DPH z jiné země Evropské unie, jste povinni začít podávat souhrnná hlášení měsíčně a plnění vykazovat v příslušném měsíci. V měsíčním vykazování jste pak povinni pokračovat minimálně do konce roku.
Pokud vám zákazník zaplatí zálohu, při jejím přijetí nevystavujete daňový doklad, ani ji nezahrnujete do přiznání k DPH a do souhrnného hlášení. V přiznání a v souhrnném hlášení vykážete až konečnou fakturu.