Podvojné účetnictví nebo daňová evidence?

Kdy musíte jako OSVČ vést podvojné účetnictví?

Kdy musíte jako OSVČ vést podvojné účetnictví?

Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, musíte si vést podvojné účetnictví za předpokladu, že:

  • váš obrat za minulý rok (např. za 2020) přesáhl 25 milionů Kč. Podvojné účetnictví povedete od příštího roku (tedy od 1.1.2022)
  • jste podnikatel/ka zapsaný/á do obchodního rejstříku. Podvojné účetnictví vedete od zahájení činnosti (respektive od zapsání do obchodního rejstříku)
  • vedete účetnictví na základě vlastního rozhodnutí
  • vám vedení účetnictví ukládá zvláštní právní předpis. Podvojné účetnictví vedete od zahájení činnosti

V ostatních případech vám stačí daňová evidence, další možností je ještě jednodušší evidence, pakliže si výdaje uplatňujete procentem z příjmů, viz Výdajové paušály – výdaje procentem z příjmů.


Máte jinou samostatně výdělečnou činnost?

Pakliže vám vznikají příjmy například z užití či poskytnutí autorských práv (jako zpěvák, spisovatel, hudebník a podobně), nemusíte vést účetnictví ani za předpokladu, že váš obrat přesáhne částku 20 milionů korun.


OSVČ a sdružení

Jste-li jako OSVČ účastníkem sdružení bez právní subjektivity podle § 829 a násl. občanského zákoníku, je nutné posoudit každého jednotlivého účastníka sdružení. V případě, kdy i jeden jediný účastník sdružení musí vést nebo vede účetnictví, musí jej vést úplně všichni a to včetně vás. S účetnictvím začnete od 1. dne účetního období, které následuje po období, ve kterém:

  • jste se stali účastníky sdružení
  • se některý z účastníků sdružení stal účetní jednotkou (nastala mu povinnost podvojně účtovat)

Kdy můžete přejít zpět na daňovou evidenci?

V případě, že si vedete podvojné účetnictví, můžete přejít zpět na daňovou evidenci až po pěti letech, ve kterých váš obrat nepřesáhl částku 20 milionů korun. Postup viz Příloha 2 a 3 zákona o daních z příjmů.


Aktualizace 7. 10. 2021

Související informace

Daňová evidence neplátce DPH
30. 8. 2021
Jak by měla vypadat daňová evidence neplátce DPH? Jak zapisovat příjmy a výdaje? Na co si dát pozor? Jaký použít program?
Daňové odpisy majetku
26. 8. 2021
Co jsou odpisy dlouhodobě hmotného majetku, kdo je může uplatit a jak na to? Co je vstupní cena majetku a do jaké patří odpisové skupiny?
Daňová evidence
26. 8. 2021
Co je daňová evidence, k čemu slouží a kdo ji musí vést? Jak ukládat doklady a proč je číslovat? Jak dlouho je archivovat?