Kdy musíte jako OSVČ vést podvojné účetnictví?
Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, musíte si vést podvojné účetnictví za předpokladu, že:
- váš obrat za minulý rok (např. za 2020) přesáhl 25 milionů Kč. Podvojné účetnictví povedete od příštího roku (tedy od 1.1.2022)
- jste podnikatel/ka zapsaný/á do obchodního rejstříku. Podvojné účetnictví vedete od zahájení činnosti (respektive od zapsání do obchodního rejstříku)
- vedete účetnictví na základě vlastního rozhodnutí
- vám vedení účetnictví ukládá zvláštní právní předpis. Podvojné účetnictví vedete od zahájení činnosti
V ostatních případech vám stačí daňová evidence, další možností je ještě jednodušší evidence, pakliže si výdaje uplatňujete procentem z příjmů, viz Výdajové paušály – výdaje procentem z příjmů.
Máte jinou samostatně výdělečnou činnost?
Pakliže vám vznikají příjmy například z užití či poskytnutí autorských práv (jako zpěvák, spisovatel, hudebník a podobně), nemusíte vést účetnictví ani za předpokladu, že váš obrat přesáhne částku 20 milionů korun.
OSVČ a sdružení
Jste-li jako OSVČ účastníkem sdružení bez právní subjektivity podle § 829 a násl. občanského zákoníku, je nutné posoudit každého jednotlivého účastníka sdružení. V případě, kdy i jeden jediný účastník sdružení musí vést nebo vede účetnictví, musí jej vést úplně všichni a to včetně vás. S účetnictvím začnete od 1. dne účetního období, které následuje po období, ve kterém:
- jste se stali účastníky sdružení
- se některý z účastníků sdružení stal účetní jednotkou (nastala mu povinnost podvojně účtovat)
Kdy můžete přejít zpět na daňovou evidenci?
V případě, že si vedete podvojné účetnictví, můžete přejít zpět na daňovou evidenci až po pěti letech, ve kterých váš obrat nepřesáhl částku 20 milionů korun. Postup viz Příloha 2 a 3 zákona o daních z příjmů.