Peníze
Spadají sem peníze v hotovosti uložené v pokladně, zrovna tak i peníze uložené na bankovních účtech. Počítají se peníze v Kč i v cizí měně. Nejste povinni v daňové evidenci evidovat jejich výši ani pohyb. K datu 31. 12. můžete, ale nemusíte, jejich zůstatky uvést v soupisu majetku, který je součástí vašeho daňového přiznání k dani z příjmu.
Musíte mít podnikatelský účet?
Nemusíte. Žádný zákon nedává osobám samostatně výdělečně činným povinnost zřídit si podnikatelský účet. Můžete proto používat svůj soukromý účet – v takovém případě budou poplatky za vedení účtu nedaňovým výdajem. Všechna čísla bankovních účtů, které budete používat pro svoje podnikání či jinou výdělečnou činnost, uvádíte při registraci k daním.
Pokladna a tržby
Dojde-li k prodeji, jste povinni vydat doklad o prodeji zboží za hotové peníze jen v případě, kdy o to požádá sám zákazník. V ostatních případech pak stačí hotovostní příjmy zapisovat do sešitu.
Co patří mezi ceniny?
Jako ceniny lze považovat například známky, stravenky pro zaměstnance, kolky, dálniční známky a jiné. Výdaje na ně vynaložené jsou daňově uznatelné v roce, kdy jste za ně zaplatili a to bez ohledu na to, kdy je skutečně využijete. Zbylé ceniny k datu 31. 12. uvedete v daňovém přiznání v soupisu majetku v jejich jmenovité hodnotě.
Cenné papíry, akcie a podíly
Do této kategorie spadají různé typy dlouhodobých a krátkodobých cenných papírů nebo podílů. Příjmy z jejich držení a prodeje se zpravidla nepočítají do daňové evidence jako příjmy z podnikání. Do daňového přiznání je poté možné je zapsat až jako příjmy z kapitálového majetku.
Jak na evidenci?
Cenné papíry, podíly nebo ceniny a jiné evidujete pouze v případě, kdy jsou předmětem vaší podnikatelské činnosti. Záleží jen na vás, jaký způsob evidence vyberete. Důležité je, aby byl vámi vybraný způsob průkazný pro finanční úřad.