Penále, pokuty, úrok z prodlení

Kdy a za co vám hrozí penále či pokuta?

Penále za nižší přiznanou daň

V případě, kdy přiznáte nižší daň, nežli kterou jste měli a finanční úřad vám daň doměří, čeká vás povinnost zaplatit penále ve výši 20 % doměřené daně. Nezáleží přitom na okamžiku doměrku. Mimo jiné budete povinni zaplatit úrok z prodlení za každý den opoždění. Úrok se počítá z repo sazby ČNB zvýšené o 14 %.


Prominutí penále či úroku

Finanční úřad vám může penále nebo úrok prominout. Předpokladem pro prominutí je úhrada daně, které se příslušná sankce týká. Správce daně vám může prominout až 75 % penále a až 100 % úroku. Poplatek za žádost o prominutí příslušenství daně činí 1000 Kč.


Pořádková pokuta

Za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy můžete dostat pořádkovou pokutu podle § 247 daňového řádu ve výši až 50 tisíc Kč.


Pokuta za nepodání přiznání

V případě, kdy přiznání vůbec nepodáte a to ani dodatečně na výzvu správce daně, budete muset zaplatit pokutu ve výši nejméně 500 Kč – a to v případě, kdy budete mít daňovou povinnost, nulu nebo nadměrný odpočet.

Pokud vám během zdaňovacího období nevznikne daňová povinnost k dani, ke které jste registrovaní, sdělíte to správci daně ve lhůtě pro podání přiznání.


Pokuta za opožděné podání daňového přiznání

Zpozdíte-li se s podáním daňového přiznání do 5. pracovních dní po termínu, pak vám žádná sankce nehrozí. Za opožděné podání daňového přiznání delší než pět pracovních dnů dostanete pokutu za každý den prodlení 0,05 % vyměřené daně (nebo nadměrného odpočtu). Pokud jste měli ztrátu, dělá pokuta  0,01 % daňové ztráty.

Maximálně můžete dostat pokutu 5 % daně, nadměrného odpočtu nebo daňové ztráty. Maximální pokuta je 300.000 Kč. Pokutu správce daně nepředepíše, je-li nižší než 200 Kč.


Úrok z prodlení

Pokud některou daň zaplatíte pozdě nebo ji uhradíte v nižší částce, pak zaplatíte úrok z prodlení za každý den opoždění. Úrok se počítá z roční výše repo sazby ČNB zvýšené o 14 %, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí.

Úrok z prodlení se počítá od pátého pracovního dne po termínu k zaplacení až do dne platby (viz § 252, odst. 2) daňového řádu). Úplatní se nejdéle za 5 let prodlení a nepředepíše se, pokud nepřesáhne u jedné daně za jedno zdaňovací období 200 Kč. První čtyři pracovní dny prodlení se tedy nepostihují.


Lhůty pro doměření daně

Finanční úřad vám může vyměřit nebo doměřit daň po tři roky počínaje dnem, ve kterém uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání.

Lhůta se automaticky prodlouží:

– zahájením daňové kontroly

– podáním řádného daňového přiznání

– je-li vám oznámena výzva k podání řádného daňového přiznání

O jeden rok se lhůta prodlouží, pokud v posledních 12 měsících před uplynutím lhůty dojde k:

– podání dodatečného daňového přiznání

– doručení oznámení výzvy k podání dodatečného daňového přiznání, pokud tato výzva vedla k doměření daně

– oznámení rozhodnutí o stanovení daně

– zahájení řízení o mimořádném opravném nebo dozorčím prostředku nebo oznámení rozhodnutí o těchto prostředcích

– oznámení rozhodnutí o prohlášení nicotnosti rozhodnutí o stanovení daně


Aktualizace 12. 1. 2022

Související informace

Registr nespolehlivých plátců
12. 1. 2022
Kdo je nespolehlivý plátce DPH? Jako nespolehlivý plátce DPH bude označen ten plátce DPH, který závažným způsobem neplní své povinnosti…
Ručení za DPH
12. 1. 2022
Ručení za DPH dodavatele Ručení za odvod DPH svého dodavatele slouží jako ochrana proti daňovým únikům. V případě, kdy si…
Služby ze zahraničí a DPH
4. 1. 2022
Co jsou služby ze zahraničí a kdy musíte či nemusíte platit DPH?
DPH vs Google AdSense a jiné služby do EU
4. 1. 2022
Google AdSense - výdělek z reklam Příjem z reklamního systému Google AdSense je též považován jako služba. Pakliže nejste plátce…