Můžete podnikat bez živnostenského oprávnění?
Některé samostatné činnosti nevyžadují živnostenské oprávnění. Nic to ale nemění na skutečnosti, že se i přesto musíte chovat jako OSVČ.
V případě, že vám z vaší samostatné činnosti začaly chodit příjmy, musíte provést úkony jako na začátku podnikání. To znamená, že musíte zajít na živnostenský úřad a provést tam veškeré nutné registrace.
Od této chvíle byste si také měli schovávat veškeré příjmové a výdajové faktury a zjistit si, zda ve vaší situaci musíte začít platit zálohy na sociální pojištění a zálohy na zdravotní pojištění.
Pro jaké činnosti nepotřebujete živnostenské oprávnění?
Jde například o tyto činnosti:
- zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářství (ale je třeba se zaregistrovat na obecním úřadě)
- činnost autorů
- nezávislá povolání, která nejsou živností ani podnikáním podle zvláštních předpisů (př. spisovatel, herec, hudebník, …)
- činnosti a podnikání podle zvláštních předpisů, ke kterým je většinou třeba státní zkouška: daňoví poradci, advokáti, soudní exekutoři, makléři, správci konkursní podstaty, znalci, tlumočníci, psychoterapeuti, přírodní léčitelé…
Volná živnost pro vás může být výhodnější
Možná pro vás bude výhodnější přeci jen nějakou živnost mít a v takovém případě vám postačí živnost volná. A to i v případě, kdy ji vaše činnost přímo nevyžaduje. Tehdy si můžete uplatnit vyšší paušálové výdaje – bez živnosti jsou výdajové paušály nižší.
Podnikáte v zemědělství?
Pokud podnikáte v zemědělství, nepotřebujete sice živnostenské oprávnění, ale musíte se zaregistrovat na příslušném obecního úřadu – podáte žádost o zápis do Evidence zemědělských podnikatelů podle zákona 252/1997 Sb. Následně podnikáte na základě tzv. “Osvědčení o zápisu do evidence zemědělského podnikatele”.
Zákon
Činnosti, ke kterým nepotřebujete živnostenský list, uvádí § 7 odst. 1, 2 Zákona o daních z příjmů.